Continental 05 2020 1140x190
Thumb 01 pa t desiatroc ny  daf a1600 sta le pracuje Thumb 03 pa t desiatroc ny  daf a1600 sta le pracuje Thumb 02 pa t desiatroc ny  daf a1600 sta le pracuje Thumb 04 pa t desiatroc ny  daf a1600 sta le pracuje

Päťdesiatročný DAF A1600 stále slúži

Po intenzívnom hľadaní DAF našiel najstaršie vozidlo zo svojej produkcie, ktoré ešte stále slúži v bežnej prevádzke. 

Pri príležitosti osláv svojich 90. narodenín spoločnosť DAF vyhlásila pátranie po najstaršom vozidle značky DAF, ktoré dodnes pracuje. Hľadať sa začalo na sociálnych sieťach prostredníctvom videa o obchodníkovi s dobytkom, ktorý jazdí so svojím truckom DAF po Írsku už od začiatku 80. rokov minulého storočia. Následne výrobcu zaplavili návrhy na možných kandidátov na titul najstaršieho vozidla DAF v prevádzke. Tipy prichádzali z celého sveta, ale to najstaršie vozidlo sa našlo prakticky za humnami – v holandskej dedine Bakel neďaleko od výrobného závodu DAF v Eindhovene.

Spoločnosť DAF dostala ohromné množstvo správ o vozidlách používaných od prelomu 50. a 60. rokov, lenže títo kandidáti nespĺňali kritériá: víťaz musel byť nielen schopný nákladnej dopravy na verejných komunikáciách, ale aj pravidelne používaný.

Napokon sa hrdým majiteľom najstaršieho aktívne využívaného vozidla značky DAF stal holandský rodinný podnik Hoefnagels, ktorý s modelom A1600 prepravuje svoje púťové atrakcie po celom Holandsku. Na fotografii, ktorú poslali Frits Hoefnagels (vpravo) a jeho syn Nicky prostredníctvom Facebooku, boli dokonca štyri klasické nákladiaky DAF – a všetky v skvelom stave.

„Svoje vozidlá DAF využívame na prepravu nášho lunaparku a do vozidlového parku sme ich kedysi pridávali ako úplne nové. Lunapark je cez zimu odstavený, ale inak sme od začiatku jari až do neskorej jesene na cestách a celú túto ohromnú stavebnicu atrakcií prepravujeme z jednej púte na druhú,“ hovorí Frits Hoefnagels. „Okrem modelu 2800 z roku 1975 a typu 1600 z roku 1971 máme dva trucky A1600. Jeden pochádza z roku 1968 a ten druhý je o rok mladší. A nijako ich nešetríme,“ dodáva majiteľ.