Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
Online test: Sme v Chrovátsku, ale zatiaľ len na diaľnici
Na pár hodín sme sa odmlčali. Za ten čas sme natočili niekoľko prejazdov na kameru. To boli tie otočky na niektorých miestach, ktoré ste mali možnosť sledovať cez monitorovací systém.
Na poradí čo sa spotreby paliva týka diaľnica zatiaľ nič nezmenila. Naftový Peugeot je jasne najúspornejší s priemerom 4,4 l/100 km. Večer porovnávame jeho hodnoty s vlanajšou Hondou Civic 1.6 i-DTEC. Z benzínových áut má podľa údajov palubných počítačov najmenší apetít Seat Leon ST 1.4 TSI s priemerom 5,2 l/100 km. Za ním je Kia cee’d sw 1.6 GDi 5,9 l/100 km a tretie miesto priebežne patrí Honde Civic Tourer 1.8i s hodnotou 6,3 l/100 km.
Všetko sú to ale údaje palubných počítačov. Nás bude zaujímať skúška správnosti dotankovaním, ku ktorej sa ale dopracujeme až v sobotu.
Kým sme sa dostali do Chorvátska dokončil som prvé kolečko “po autách”. Máme za sebou už aj prvé kilometre po diaľnici. Tretí v poradí som si vyskúšal Peugeot. V porovnaní s Hondou som si ešte viac pohoršil pokiaľ ide o odkladacie priestory. Časť svojich vecí, ktoré si prekladám z auta do auta som musel hodiť na zem za chrbát. Peugeot ale celkovo najlepšie odhlučnené auto. Veľmi príjemne sa v ňom cestuje.
Ťažkopádnosť naftového agregátu, ktorá v meste prekáža sa na diaľnici mení na výhodu. Na mysli mám hlavne dlhé prevody. pri rýchlosti 130 km/h točí 2100 otáčok 1/mi na 6. stupeň. Len pre porovnanie Honda točí 3400 1/min, Kia 3100 1/min a Seat 2800 1/min.
Ako posledné auto zo štvorice som si vyskúšal Kiu. Jej silnou stránkou je atmosferický motor, ktorý pekne reaguje na akcelerátor. V každom režime otáčok sa javí na atmosféru dostatočne čulý. V porovnaní s ostatnými autami je najslabšou stránkou Kie riadenie. Pôsobí najviac umelým dojmom.