Obrovské SUV si postavil sám. Za 11.000 eur
Stavba vlastného auta vyplynula zo slabého komfortu starých off-roadov a nedostatku peňazí na moderné auto. Kombinácia podvozka z nákladného vozidla, pohonu 4×4 a vznetového motora vraj z Bizona robí ideálne SUV na ukrajinské cesty.
Remeselník Alexander Čuvpylyn pochádza z Ukrajiny. Žije v meste Bila Cerkva, situovanom asi 80 kilometrov južne od metropoly Kyjev. Je vyznávačom poľovníctva a – ako mnohí jeho krajania – zbraní.
Alexander na svoje výlety do prírody donedávna používal rôzne off-roady ruských značiek. Ale kvôli ich mizernému komfortu a obmedzenému rozpočtu sa rozhodol, že si postaví vlastné auto. Na bežné denné presuny v meste i do prírody.
Čuvpylyn strávil rok v dielni spolu so synom. Zvárali, vyklepávali plechy a prispôsobovali komponenty, ktoré kúpili. Konštruktér a majiteľ auta v jednej osobe rozhodne nechcel šetriť na úkor priechodnosti v ťažkom teréne. Preto ako základ zvolil rámový podvozok z nákladného auta Gaz 66. Rovnaký pôvod ako podvozok, má aj systém pohonu 4×4 s redukčnou prevodovkou. Niektoré prvky prevzal z Gazu 53.
K podvozku je pripevnený priestorový rám zvarený z oceľových rúr. Alexander pôvodne uvažoval o tradičnom privarení rámu k podvozku. Napokon si na mieru vyrobil dvanásť konzol so silentblokmi, ktoré spájajú podvozok s karosériou. Konštruktér tvrdí, že toto odpruženie zabezpečuje prvotriedny komfort, nech jazdíte po akýchkoľvek cestách.
Samotná karoséria pozostáva z oceľových plechov. Dizajn auta navrhol Čuvpylyn sám a vo vlastnej réžii si aj vyformoval plechy do požadovaných tvarov. Veľké SUV dostalo náležite agresívnu vizáž – zvlášť predné partie. Čelné a zadné okno si nechal vyrobiť na zákazku. Predné svetlomety pochádzajú z Audi A8, zadné svetlá a bočné dvere zo starého Volkswagenu Passat B4.
Volkswagen sa stal aj darcom zariadenia interiéru. Kabína ohromného SUV pojme až deviatich cestujúcich.
Ostávalo už len, zvoliť vhodnú poháňaciu jednotku. Aj keď sú ceny benzínu na Ukrajine neporovnateľne nižšie ako u nás, Alexander nechcel nijakého extrémneho „žrúta“. A tak stavil na turbodiesel od čínskeho výrobcu Dongfeng, spriahnutý s päťstupňovou manuálnou prevodovkou. Agregát dosahuje výkon 101 kW (137 k) a s ťažkým kolosom sa poriadne natrápi. Údajne však dokáže jazdiť za solídnych 15 litrov nafty na sto kilometrov.
Výbava obsahuje výlučne funkčné prvky, ako regulátor tlaku v pneumatikách napojený na kompresor.
Čuvpylyn zrátal, že do stavby auta investoval približne 15.000 dolárov, teda zhruba 11.000 eur. Jeho výtvor dostal názov Bizon a už sa objavil na rôznych výstavách i v televízii. Konštruktér je na auto hrdý, no o výrobe väčšieho počtu kusov zatiaľ neuvažuje.