Thumb superb 4 Thumb highlight skoda superb covered mb 8af7d473 Thumb skoda superb covered mb 1 ec397d50 Thumb header some skoda superb covered mb 8 0269b79f Thumb skoda superb covered mb 4 67698268 Thumb skoda superb covered mb 15 8b4d6480 Thumb skoda superb covered mb 16 ed1fdf5e Thumb some skoda superb covered mb 5 22840fb0 Thumb skoda superb covered mb 17 60f881f0 Thumb some skoda superb covered mb 9 80eeb2d7 Thumb some skoda superb covered mb 10 e1bbdb24 Thumb some skoda superb covered mb 11 4d6b538d Thumb some skoda superb covered mb 12 0793d897 Thumb 230829 interior highlights of the all new kodiaq and superb generations 4 cccbae0a Thumb 230829 interior highlights of the all new kodiaq and superb generations 2 fd755242

Nový Superb si zachová aj karosériu typu liftback. Poznáme motorizácie

Škoda pripravuje uvedenie štvrtej generácie modelu Škoda Superb, vlajkovej lode svojho portfólia modelov so spaľovacími motormi, ktorá okrem obľúbenej verzie kombi ponúkne aj elegantnú karosársku verziu liftback.

Ak do úvahy neberieme prémiové nemecké značky, na trhu pôjde spolu s Peugeotom 508 o jediné liftbacky v segmente strednej triedy. Mohli by sme si spomenúť ešte na Mazdu 6, no tá má karosériu typu sedan bez veľkého zadného výklopného veka kufra. Zároveň pripomíname, že nový VW Passat, ktorý má so Superbom spoločný podvozok, už príde len s karosériou typu kombi. Superb tak na trhu ponúkne ďalšiu výhodu v podobe oboch typov karosérie.

Štvrtá generácia liftbacku Superb je prvýkrát k dispozícii s mild-hybridnou technológiou. V základnom modeli s motorom 1,5 TSI / 110 kW (150 k) je štvorvalcový benzínový motor doplnený o 48-voltový štartér-generátor poháňaný remeňom a 48-voltovou Li-Ion batériou. To umožňuje rekuperáciu elektrickej energie počas brzdenia. Takto získaná energia sa ukladá do batérie a môže sa použiť na pohon spaľovacieho motora alebo na plachtenie vozidla s úplne vypnutým motorom. Okrem motora 1,5 TSI ponúka Škoda dva agregáty 2,0 TSI s výkonmi 150 kW (204 k) a 195 kW (265 k). Okrem najvýkonnejšieho dieselového motora 2,0 TDI s výkonom 142 kW (193 k) sa aj najvyšší benzínový agregát štandardne dodáva s pohonom všetkých kolies. Veľkorysú ponuku motorov uzatvára motor 2.0 TDI s výkonom 110 kW (150 k). Prvýkrát u značky Škoda sú všetky motory Superb štandardne spojené so 7-stupňovou automatickou prevodovkou DSG. 

Nová generácia Superbu liftback narástla do dĺžky a výšky, pričom je ešte aerodynamickejšia. Už súčasná "výbehová" tretia generácia bola z hľadiska aerodynamiky výborná. Ďalším vývojom prešiel aj charakteristický dizajn značky Škoda. Superb má teraz prepracovanú osemuholníkovú masku chladiča a modernizované kľučky dverí. Široká ponuka pohonných jednotiek nového modelu Superb teraz zahŕňa aj mild-hybridný pohon. Interiér bol kompletne prepracovaný. Medzi nové prvky patrí head-up displej a centrálny displej infotainmentu, ktorého veľkosť narástla na 13 palcov. Volič prevodovky je po novom umiestnený na stĺpiku riadenia, vďaka čomu je stredová konzola priestrannejšia. Pod centrálnym displejom infotainmentu sa nachádzajú nové multifunkčné ovládače (Smart Dials). Tieto otočné a tlačidlové ovládače, každý s malým digitálnym displejom, umožňujú rýchly a jednoduchý prístup k mnohým funkciám vozidla. Interiér sa vyznačuje udržateľnými materiálmi: látky sú vyrobené zo 100 % recyklovaného polyesteru.

V porovnaní s predchodcom narástla nová Škoda Superb v karosérii liftback do dĺžky o 43 milimetrov na 4 912 milimetrov a do výšky o dvanásť milimetrov na 1 481 milimetrov. Vďaka tomu je vpredu o jedenásť milimetrov viac miesta nad hlavou a vzadu o šesť milimetrov viac pre cestujúcich. Objem batožinového priestoru sa zväčšil o 20 litrov na 645 litrov. Šírka vozidla (1 834 mm) a rázvor (2 841 mm) zostali nezmenené. Optimalizované vstupy vzduchu, strmšie čelné sklo a detailne prepracovaná kabína a vonkajšie spätné zrkadlá zlepšili aerodynamiku. Súčiniteľ odporu vzduchu cx je po novom len 0,24. 

V prepracovanom interiéri modelu Superb sa teraz nachádza voľne stojaci centrálny displej s uhlopriečkou až 13 palcov. Dopĺňa ho head-up displej, ktorý sa v interiéri tejto vlajkovej lode portfólia vozidiel so spaľovacím motorom objavuje po prvýkrát, a nové multifunkčné ovládacie prvky (Smart Dials). Ide o tri otočné a tlačidlové ovládače pod displejom infotainmentu, každý s digitálnym displejom s priemerom 32 milimetrov.

Multifunkčný panel s otočnými ovládačmi (Smart Dials) poskytuje rýchly a jednoduchý prístup k mnohým funkciám vozidla. Prepracovaná stredová konzola má čistý, priestrannejší a organizovanejší vzhľad, pričom volič prevodovky je teraz umiestnený priamo na stĺpiku riadenia. Tradičné výbavové stupne Ambition a Style po novom nahradil výbavový stupeň Selection, ktorý ďalej dopĺňajú výbavové stupne Sportline a Laurin&Klement. 

Video z prvých jázd s verziou kombi: