Nový Renault Zoe: Ďalší kandidát na štátnu dotáciu
Štátna dotácia na kúpu elektromobilov a plug-in hybridov je za dverami a intenzívne sa na ňu pripravuje aj Renault. Uvedením novej generácie svojho elektrického modelu ZOE.
Prečítajte si tiež:
Elektromobil za menej ako 10 tisíc? Na tieto vám štát prispeje
Vyzerá síce veľmi podobne ako predchodca, ale ide o druhé vydanie, v hudobnom jazyku o druhý Opus, ktorý mestský elektromobil posúva na technologicky vyššiu úroveň. Medzigeneračne si totiž polepšil nielen vo výkone, ale aj kapacite batérie na 52 kWh.
Nový Renault Zoe s výkonnou palubnou nabíjačkou
Keď sa pozriete na jeho parametre, na papieri je to dokonalý mestský elektromobil. Na palube má totiž všetko, čo pre stabilitu poháňacieho systému, batérie a čo najdlhší dojazd potrebuje. Batéria má vlastný termomanažment, ktorý udržiava batériu v ideálnom prevádzkovom tepelnom rozsahu a teplotné výkyvy ročných období by teda nemali mať vplyv na dojazd auta. Zoe má tiež v tejto kategórii elektromobilov stále dosť ojedinelé tepelné čerpadlo, aby obmedzil dopad kúrenia a klimatizácie na dojazd vozidla. Ďalšou silnou stránkou malého Francúza je palubná nabíjačka, stále ojedinelého výkonu 22 kW.
Renault Zoe je jediný elektromobil s takýmto výkonom domáceho nabíjania striedavým prúdom v sérii. Audi e-tron má v štandarde 11 kW a 22 kW ponúka za príplatok. Tesly majú okolo 16 kW. Vďaka výkonnej palubnej nabíjačke tak viete ZOE z domáceho wallboxu trojfázovým prúdom (32A) nabiť už za 3 hodiny na dojazd 386 km (R 136) resp. 395 km (R 110). Slabší 11A trojfázový wallbox vám auto naplní za 6 hodín a cez jednofázové nabíjacie stanice už potom ten čas narastá. Takže aj na príklade vyšperkovaného domáceho nabíjania vidieť, že toto auto je šité na mieru prevádzky v meste a domáceho nabíjania za lacný peniaz.
Odporúčame:
Test elektromobilov Hyundai Ioniq Electric a Renault Zoe
Za príplatok 1000 eur si môže doobjednať aj DC rýchlodobíjanie, ale len výkonom 50 kW, čo v dnešnej konkurencii áut ako Peugeot 208 alebo Opel Corsa, ktoré už vedia prijímať 100 kW to nie je žiadna výhoda. Čas na nabíjačke si síce skrátite na 30 minút, ale pri nepomerne vyšších nákladoch. Preto lacnejšie bude si lepšie plánovať nabíjacie zastávky a trasy. Rýchlonabíjanie pre Zoe dáva zmysel len ak by ste ho využívali pravidelne na služobné cesty po Slovensku, na čo ale toto auto nie je stavané.
Na výber bude v dvoch výkonových verziách ako R 110 (80 kW/108 k) a R 135 (100 kW/136 k) a jednou, posilnenou kapacitou batérie na 52 kWh. Ako už bolo spomenuté vyššie, vďaka navýšenej kapacite teraz prejde aj viac kilometrov na jedno nabitie. V závislosti od výkonu 386 až 395 km, čo je už zaujímavý dojazd.
Okrem techniky vylepšil Renault tiež vzhľad auta, interiér aj ponuku asistenčných systémov na palube. Kabína vyzerá o poznanie hodnotnejšie v porovnaní s predchodcom, pôsobí a teplým a moderným dojmom zároveň. Pritom poťahové materiály sú kompletne z recyklovaných bezpečnostných pásov, PET fliaš a iných materiálov. V strede palubnej dosky dominuje 9,3-palcová dotyková obrazovka infotainment systému. Namiesto klasického prístrojového panelu má vodič pred sebou farebný 10-palcový info displej, ktorý zobrazuje aj údaje navigácie.