Nový Opel Mokka odhodil masku. Takto vyzerá na prvých záberoch
Do preplnenej triedy mestských crossoverov pribudne ďalší zástupca. Zaujať chce štýlovou karosériou, odkazom na legendárny Opel Manta a podvozkom, ktorý z "francúzskych" základov PSA ťaží maximum práve zásahom nemeckých ladičov Oplu. Toto sú prvé oficiálne zábery elektrickej verzie novej Mokky. Neskôr príde aj so spaľovacími motormi.
Opel predstavuje druhú generáciu svojho najpredávanejšieho kompaktného vozidla na prvých záberoch. Napriek mierne dlhšiemu rázvoru náprav (o 2 mm) je nová Mokka o 12,5 cm kratšia než jej predchádzajúca generácia a zároveň ponúka podobne veľký batožinový priestor – s objemom až 350 litrov. Dĺžka karosérie len 4,15 metra má uľahčiť manévrovanie a parkovanie v mestských a prímestských zónach. Mokka stojí na základoch PSA a platforme CMP. Stojí na nej napr. koncernový brat Peugeot 2008. Filozofia nového dizajnového jazyka neovplyvní len exteriér, ale aj vnútro nových modelov.
Odporúčame:
PSA chystá nový motor 1.2 PureTech mild-hybrid a prevodovku
Opel o novom dizajnovom smere hovorí, že má vyzdvihovať minimalistické tvary. Línie sú čisté, presné a zredukované iba na to najnevyhnutnejšie, no zároveň odvážne. Špecifická maska Opel Vizor, organicky integruje mriežku chladiča, svetlomety a logo značky do jediného modulu. Pôvodný koncept je inšpirovaný legendárnym modelom Opel Manta prvej generácie. Pre novú Mokku dizajnéri doslova pretvorili mriežku chladiča modelu Manta s dvojitými modulmi svetlometov na čiernom povrchu, lemovanú tenkou chrómovou lištou.
Odporúčame:
Opel Grandland X Hybrid4: Realita lepšia ako sa zdalo po prvej jazde
Maska novej Mokky sa tiahne v jedinom oblúku naprieč celou prednou časťou vozidla pod kapotou, vizuálne predlžuje jeho šírku a prináša organizované usporiadanie čela vozidla s menším počtom prvkov. Jej čistý a plynulý povrch nenarúšajú žiadne nadbytočné ozdoby a pozlátka. Maska Opel Vizor sa stane charakteristickým znakom všetkých modelov značky Opel v priebehu 20. rokov 21. storočia.
Technológie vyššej triedy ponúka napr. systém osvetlenia vozidla. Dominujú mu adaptívne maticové svetlomety IntelliLux LED so 14 prvkami, ktoré sú v tejto kategórii vozidiel unikátom. Všetky varianty modelu Mokka sú štandardne vybavené svetlami LED vpredu i vzadu, elektrickou parkovacou brzdou a systémom rozpoznávania dopravných značiek. V ponuke je aj 180-stupňová panoramatická zadná kamera.
Nový Opel Mokka s prístrojovkou Pure Panel
Pri pohľade do interiéru sa vodič odteraz díva na „čistý panel“ Pure Panel, teda plne digitálny kokpit na báze moderných technológií. Opel sľubuje, že množstvo tlačidiel bude zbytočných. Uvidíme či nové poňatie prístrojovky nebude "len" na efekt a zachová si dobrú ergonómiu a užívateľskú prívetivosť. Niekoľko manuálnych tlačidiel je niekedy viac ako dotykové displeje... Značka však tvrdí, že minimálny počet tlačidiel a ovládacích prvkov ponúka tú správnu rovnováhu medzi digitalizáciou a čisto intuitívnou obsluhou.
Po prvý raz v histórii značky Opel bude nová Mokka od prvého dňa v ponuke aj s plnoelektrickým variantom. Elektromotor s výkonom 100 kW (136 k) dodáva maximálny krútiaci moment 260 Nm, ktorý je k dispozícii okamžite pri rozjazde, pričom k vlastnostiam patria rýchle reakcie, obratnosť a dynamika. Vodiči majú na výber tri režimy jazdy – bežnú jazdu „Normal“, ekologickú jazdu „Eco“ a športovú jazdu „Sport“, podľa toho, či hľadajú skôr optimálnu vyváženosť alebo maximálne potešenie z jazdy.
Najvyššia rýchlosť je elektronicky obmedzená na 150 km/h, batéria má kapacitu 50 kWh. Štandardným vybavením je systém rýchleho nabíjania jednosmerným prúdom s kapacitou 100 kW, ktorý umožňuje nabitie akumulátora do 80 % kapacity už za 30 minút. Dojazd je 322 km podľa WLTP, a to v bežnom režime Normal. Eco režim pridá ďalšie kilometre navyše.
Nová elektrická Mokka bude u predajcov značky začiatkom roka 2021, objednať si ju budete môcť skôr, koncom leta 2020. Okrem elektrickej verzie bude k dispozícii s benzínovými a naftovými motormi, ktoré poznáme napr. z Peugeotu 2008.