Vw vypredaj skladov 1140x190
Thumb 222222222l Thumb 2l Thumb 1l Thumb 3l Thumb 4l Thumb 5l Etrc2024 1024x597 Thumb 6l Thumb 7l Thumb 9l Thumb 8l Thumb 10l Thumb 11l Etrc2024 1024x597 Thumb 12l Thumb 13l Thumb 14l Thumb 15l Thumb 16l Thumb 17l Thumb 18l Etrc2024 1024x597 Thumb 19l Thumb 20l Thumb 21l Thumb 22l Thumb 23l Thumb 24l Thumb 25l Etrc2024 1024x597 Thumb 26l Thumb 33333l

Nový Lexus LS vyzerá veľmi odvážne

Najluxusnejší Lexus dostal zaujímavý dizajn a veľa nových technológií. Pod kapotou má "iba" šesťvalec.

Dnes si už málokto spomenie na prvý Lexus LS, predstavený v roku 1989. Japonci vtedy vyšli s kožou na trh, pretože LS bol vôbec prvý model značky Lexus. Prvotriedne odhlučnený, s množstvom elektroniky, ale aj s prísne konzervatívnym dizajnom, ktorý nesmel uraziť. Mimochodom, náklady na vývoj vtedy dosiahli jednu miliardu amerických dolárov.

O 28 rokov neskôr, Lexus na detroitskom autosalóne ukazuje piatu generáciu limuzíny LS. Extravagantné tvary najlepšie vystihujú, kam sa luxusná odnož Toyoty za necelé tri dekády posunula.

V redakcii sme novinke rýchlo dali prezývku japonská Panamera. Porsche nám pripomína najmä oblá strecha, bočné okná a mohutné zadné blatníky. Zato ostré hrany, ohromná maska chladiča alebo tenké predné svetlomety s krásne zakomponovaným denným svietením sú v typickom štýle značky Lexus.

Japonci majú v hľadáčiku najmä Audi A8, BMW radu 7 a Mercedes-Benz triedy S. Nový LS ich dĺžkou 5235 milimetrov a rázvorom náprav 3125 mm do jedného prekonáva. Lexus svojimi mierami atakuje skôr predĺžené verzie nemeckých limuzín. Navyše, je pomerne nízky (1450 mm), lebo Japonci chceli postaviť jedno z najdynamickejších áut tohto segmentu. Nezabudli však ani na pohodlie, preto vzduchové pruženie po zaparkovaní alebo odomknutí auta automaticky zvýši svetlú výšku na maximum, aby sa do nového LS pohodlnejšie nastupovalo. Zároveň sfúknu bočné výplne na predných sedadlách.

Interiér po dizajnovej stránke v ničom nezaostáva za zovňajškom. Najmä palubná doska pôsobí extravagantne a nádherne nadväzuje na výplne dverí. S výnimkou palivomera, teplomera chladiacej kvapaliny a ručičkových hodiniek na stredovej konzole, sú všetky prístroje digitálne. Všimnite si "tykadlá" trčiace prístrojového panela - pravé slúži na zmenu jazdných režimov, ľavým sa prepínajú rôzne módy stabilizačného systému.

Kedysi sa Lexus chválil, že pri výbere obkladových materiálov pre prvú limuzínu LS, chemici analyzovali 28 druhov dreva, kým vybrali to správne. Dnes už drevo až tak "nefrčí", preto našlo uplatnenie iba na výplniach dverí a stredovom tuneli. Na palubnej doske dominuje 12,3-palcový displej multimediálneho a navigačného systému. 

Ešte väčší je head-up displej, premietajúci niektoré informácie priamo na čelné sklo. Vďaka uhlopriečke 24 palcov je najväčší na svete. Asistenčné systémy dokážu v prípade potreby detekovať chodca, ktorý vybehol na cestu. Potom nasleduje buď automatické núdzové brzdenie alebo dokonca vyhýbací manéver. Sedadlo šoféra je možné nastaviť v 28 smeroch a k výbave patrí aj audiosystém Mark Levinson s 3D priestorovým zvukom.

Lexus však skôr upriamuje našu pozornosť na jazdné vlastnosti. Limuzína LS totiž dostala rovnakú podvozkovú platformu akú používa športiak LC 500. Medzigeneračne umožnila ušetriť 90 kilogramov hmotnosti a vyniká torznou tuhosťou. Nový Lexus LS má byť obratný vďaka natáčaniu zadných kolies a pohodlný zásluhou vzduchového pruženia. Množstvo tlmiacich materiálov, ktoré izolujú kabínu od vonkajšieho ruchu, podporuje systém aktívneho potláčania hluku.

Pod dlhou prednou kapotou došlo k malej revolúcii. Osemvalec nahrádza dvomi turbami dopovaný benzínový šesťvalec s objemom 3,5 litra. Downsizing podľa konštruktérov prinesie akurát tak nižšie prevádzkové náklady, ale nie ústupky voči dynamike a kultivovanosti.

Motor dosahuje výkon 310 kW (415 k) a najvyšší krútiaci moment 600 Nm. Veľký podiel na efektivite motora má desaťstupňová automatická prevodovka s hydrodynamickým meničom. Zmena jednotlivých stupňov je podľa výrobcu maximálne hladká, no rýchlosť radenia vraj zodpovedá dvojspojkovým prevodovkám.

Lexus LS s pohonom zadných kolies akceleruje z pokoja na 100 km/h za 4,5 sekundy. Neskôr sa ráta s nástupom štvorkolky a hybridu.

Prvý Lexus LS rozhodne nebol extravagantný. Strohé tvary sa pýšili dobrou aerodynamikou a benzínový osemvalec si v roku 1989 vystačil aj so štvorstupňovou automatickou prevodovkou. 

Advertisement