Nový Hyundai Sonata sa viac sústredí na šoféra
Auto s dôverne známym názvom v našich končinách pred časom nahradil model i40. Z pohľadu kórejskej značky však Sonata naďalej predstavuje mimoriadne dôležitý globálny model, dobre predávaný najmä na domácom a tiež severoamerickom trhu.
Ani najnovšia, už siedma, generácia Sonaty k nám nepríde. Avšak môže veľa naznačiť o budúcom smerovaní značky Hyundai.
Najmä po dizajnovej stránke došlo k malej revolúcii, ukrytej za výraz Fluidic Sculpture 2.0. Už nie vlnky a iné oblé línie budú typické pre modely Hyundai. Nový štylistický jazyk priniesol isté zjednodušenie základných tvarov a korenie v podobe väčšieho množstva hrán. Dominantou je hexagonálna maska chladiča s horizontálnymi lamelami.
Vzhľad novinky na prvých obrázkoch kazí akurát dištančný radar adaptívneho tempomatu. Ukrýva sa v maske chladiča, pod logom automobilky.
Oblá línia strechy a krátke veko batožinového priestoru naznačujú, že by mohlo ísť o liftback. Opak je ale pravdou a Sonata ostala klasickým sedanom.
S rozmernými piatymi dverami by sa konštruktérom zrejme nepodarilo dosiahnuť avizovaný 41-percentný nárast tuhosti karosérie v krute oproti predchodcovi. Platforma podľa dostupných informácií, medzigeneračne nezaznamenala zásadné úpravy. Technici však pri výrobe podlahy a ďalších dôležitých dielov použili viac ultra vysokopevnostných ocelí.
Z 35-milimetrového nárastu celkovej dĺžky a 10-milimetrového natiahnutia rázvoru osí kolies majú ťažiť predovšetkým pasažieri sediaci vzadu. Sonata po aktuálnom nafúknutí už na dĺžku meria 4.855 mm a jej rázvor dosahuje 2.805 mm.
S tuhšou karosériou súvisí aj modifikované pruženie, ktoré Hyundai podľa vlastných slov ladil na legendárnom Nürburgringu. Výraznejšie zameranie auta na vodiča podčiarkuje interiér, konkrétne palubná doska so stredovou konzolou natočenou práve na šoféra. Jej tvar mierne pripomína SEAT Leon.
Na teraz je známa iba paleta poháňacích jednotiek, určených pre kórejský trh. K dispozícii tam budú dve verzie atmosférického zážihového dvojlitra, vybaveného viacbodovým vstrekovaním paliva. Slabšia (111 kW/151 k) dokáže okrem benzínu, spaľovať aj skvapalnený ropný plyn (LPG). Silnejšej (124 kW/168 k) chutí iba benzín. Vrcholom v ponuke je atmosférická dva-štvorka s priamym vstrekovaním (142 kW/193 k).
Hyundai vyššie spomenuté motorizácie kombinuje výhradne so šesťstupňovými prevodovkami – manuálnymi a automatickými.