Nový Citroen C1 má výrazný dizajn a praktické pomôcky
Najmenšie modely značiek Citroen a Peugeot už nebudú navzájom podobné ako vajce vajcu. Miniautá vyrábané v českom Kolíne si napriek spoločnému technickému základu, osvojili vlastný dizajnový štýl.
Kým Peugeot pôsobí ako zmenšenina modelu 208, Citroen zariskoval a stavil na extravagantný dizajn prednej časti. Cé-jednotka ostala verná okrúhlym predným svetlometom, ktoré v novej generácii doplnilo netradičné „obočie“. V ňom zrejme nájdeme smerovky, prípadne žiarovky pre obrysové svetlá. Nový Citroen C1 má ešte aj pásiky diód v prednom nárazníku, a tak môžeme povedať, že Francúzi na svetelnej technike rozhodne nešetrili.
Členenie predných partií spolu s čiernymi prednými stĺpikmi má novinku opticky priblížiť ku crossoveru Citroen C4 Cactus – ďalšej novinke ženevského autosalónu.
Aj vzadu sú najvýraznejším prvkom dizajnu svetlá. Ladí s nimi veko batožinového priestoru, ktoré je pravdepodobne opäť vyrobené zo skla.
Hoci prvé oficiálne obrázky ukazujú iba päťdverový variant, Citroen potvrdil aj existenciu trojdverovej verzie. Výrobca dokonca hovorí o kabriolete, no za označením C1 Airscape sa skrýva klasický hatchback, vybavený elektricky zhŕňacou plátenou strechou.
Medzigeneračný nárast vonkajších rozmerov je minimálny. Vďaka lepšiemu hospodáreniu s priestorom sa však do interiéru majú pohodlnejšie vtesnať štyri dospelé osoby. Za nimi pritom ostane batožinový priestor s objemom 196 litrov (s rezervným kolesom 180 l). Po sklopení zadných operadiel narastie na 750 litrov.
Citroen C1 narástol prakticky iba do dĺžky – o 20 milimetrov na úroveň 3.460 mm. Šírka 1.620 mm a výška 1.470 mm sú oproti predchodcovi menšie o 10, resp. 20 mm. Nezväčšil sa ani priemer diskov kolies, ktoré majú 14 alebo 15 palcov.
Automobilka síce pohľad do kabíny zatiaľ nesprostredkovala, ale už teraz vieme, že dominantným prvkom na palubnej doske je sedempalcový dotykový displej. Prostredníctvom neho bude šofér upravovať základné funkcie auta. Technológia Mirror Screen dokáže po spárovaní so smartfónom, zobraziť celú jeho ponuku na displeji auta. Prostredníctvom sedempalcového displeja bude možné telefón aj ovládať.
Do ponuky užitočných funkcií patrí asistent pre rozjazd do kopca, dodávaný v základnej výbave, alebo príplatková zadná parkovacia kamera.
V palete motorizácií nájdeme výhradne atmosférické zážihové trojvalce VTi. Základný má objem 1.0 litra a disponuje výkonom 50 kW (68 k). Kombinovaný môže byť s päťstupňovou manuálnou alebo robotizovanou prevodovkou. Verzia 1.0 e-VTi má rovnaký motor, manuálnu prevodovku, navyše je akurát systém štart/stop, ktorý znížil výrobcom udávanú produkciu emisií CO2 na úroveň 88 g/km.
Náročnejší zákazníci si zvolia silnejší trojvalec 1.2 VTi Pure Tech (60 kW/82 k). Uspokojiť sa však musia s päťstupňovým manuálom.