Nové Subaru WRX STi sa jazdnými vlastnosťami chce priblížiť k Porsche 911
S krajším interiérom a lepšou výbavou má Subaru STi na muške nový typ zákazníkov. Ale v útrobách štvordverovej karosérie je to stále takmer pretekárske auto.
Ak je STičko konzervatívne, tak iba dizajnom, ktorý s výnimkou zadného spojleru zodpovedá slabšiemu súrodencovi nesúcemu označenie WRX. Inak sa o skromnosti hovoriť nedá, zvlášť ak ide o vzor. Konštruktéri v Detroite uviedli, že pri ladení jazdných vlastností vzhliadali k legendárnej Carrere.
Subaru hovorí o revolúcii, aj keď základ auta veľmi pripomína predchodcu. Teda prepĺňaný zážihový boxer s objemom 2.5 litra poznáme rovnako, ako šesťstupňovú manuálnu prevodovku. O automate sa neuvažuje. Agregát dosahuje výkon 227 kW (309 k) pri 6.000 otáčkach za minútu a najvyšší krútiaci moment 395 Nm pri 4.000 1/min.
Pohon 4×4 v základnom nastavení mierne uprednostňuje zadnú nápravu tým, že na ňu posiela 59 percent krútiaceho momentu. Srdcom systému je elektronicky ovládaný medzinápravový diferenciál DCCD so šiestimi stupňami svornosti. V závislosti od nich sa mení pomer prerozdelenia krútiaceho momentu medzi nápravy.
Na oboch nápravách nájdeme samosvorné diferenciály Torsen. Asistujú im elektronické uzávierky schopné pribrzdiť vnútorné kolesá v zákrute. Celý systém pohonu 4×4 ponúka tri základné režimy nastavenia.
Tri jazdné módy dáva k dispozícii aj otočný ovládač SI-Drive, ktorý mení „mapy“ riadiacej jednotky motora a má veľký vplyv na odozvu agregátu pri zošliapnutí akcelerátora.
Človek by si mohol myslieť, že nové WRX STi je hlavne o hraní sa s ovládačmi a nastavovaní rôznych funkcií. Do istej miery áno, ale keď sa raz sériové auto chce podobať na súťažný špeciál, musí to byť so všetkým, čo k tomu patrí. Aby sme teda boli kompletní, dve rôzne polohy má aj stabilizačný systém. Nechýba však ani tretia možnosť – stabilizáciu úplne vypnúť.
Pravým vyznávačom automobilových súťaží bude vadiť, že tlačidlo „off“ neexistuje v súvislosti s ABS. Subaru však sľubuje, že antiblokovací systém bŕzd kalibrovalo špeciálne pre STi. “Splašiť” by sa nemalo ani pri prudkom brzdení na menej kvalitnom povrchu.
Avizovaná revolúcia súvisí predovšetkým s kompletne preladeným podvozkom a reakciami auta na každé otočenie volantom. Japonci ostali verní jednému „pevnému“ naladeniu tlmičov a nevybrali sa cestou adaptívneho podvozka. Samotný skelet karosérie je teraz výrazne tuhší vďaka masívnemu využitiu vysokopevnostných ocelí. Špeciálne pre toto auto bolo kalibrované aj riadenie s 2,5 otáčkami medzi dorazmi.
Dynamické parametre novinky neboli zverejnené. Zato Subaru venovalo zvýšenú pozornosť menovaniu výbavy a materiálom použitým v interiéri. Skalným priaznivcom obyčajné rádio a plasty ako z dodávky nevadia, avšak nové WRX STi chce osloviť aj inú klientelu. A tak ponúkne dotykový displej na stredovej konzole, prémiový audiosystém Harman/Kardon, mäkké plasty na palubnej doske a čalúnenie alcantarou.
Keď už spomíname dodávateľov, doplňme, že brzdový systém na mieru navrhli špecialisti z Brembo a sériové 18-palcové disky kolies dodáva BBS. Pneumatiky majú rozmer 245/40.
Všetky vyššie uvedené špecifikácie platia pre americkú verziu. Zástupcovia automobilky nechceli o európskom deriváte na teraz nič prezradiť. Nie je známe ani to, či sa na starom kontinente dočkáme aj inej karosárskej verzie ako sedan. Múdrejší zrejme budeme v marci, po ženevskom autosalóne.