Nové Pandy zišli po schodoch. S talianskou Miss
Taliani ukázali v Paríži tri nové verzie obľúbenej mestskej Pandy. Dve si dokážu poradiť aj s nespevnenými vozovkami, ale každá na to ide svojim spôsobom. Tretia jazdí ekologickejšie.
Olivier Francois – prvý muž značky FIAT – na tlačovke pripomenul, že sa nachádzame v neľahkých časoch. Zrejme aj kvôli tomu sme v expozícii turínskej automobilky nevideli žiadnu zásadnú novinku. Všetko sa točilo okolo troch nových variantov miniauta Panda. Na pódium zišli po improvizovaných ohybných schodoch, pričom v jednom z nich sedela aj aktuálna Miss Talianska. Pandu 4×4 a Trekking navonok od seba takmer nerozoznáte. Obe sa pýšia novými nárazníkmi, plastovými lemami blatníkov, lištami pre upevnenie strešného nosiča alebo vyššou svetlou výškou.
Pre FIAT Panda 4×4 sú charakteristické lesklé zliatinové disky kolies s priemerom 15 palcov. Podvozok využíva klasickú kombináciu vzpier McPherson vpredu a vlečených ramien vzadu. Dostal však iné tlmiče a dlhšie pružiny. Krútiaci moment medzi obe nápravy rozdeľuje elektronika, podľa aktuálnych adhéznych podmienok. Diferenciál na prednej náprave obsahuje aj elektronickú uzávierku a pod motorom nájdeme plechový ochranný kryt. Na pohon slúžia dve motorizácie – prepĺňaný benzínový dvojvalec 0,9 TwinAir dosahuje výkon 63 kW (85 k), turbodiesel 1,3 MultiJet II 55 kW (75 k). Štandardná šesťstupňová manuálna prevodovka má kratší prvý stupeň, ktorý nahrádza klasickú redukciu.
O čosi jednoduchší a lacnejší ako „štvorkolka“ je FIAT Panda Trekking. Má matné zliatinové disky kolies a na jej ochranných plastoch karosérie chýba logo „4×4“. Absentuje aj plech chrániaci olejovú vaňu.
Hoci Panda Trekking má pohon iba prednej nápravy, so zhoršenými adhéznymi podmienkami si poradí lepšie ako klasická Panda. Súčasťou jej výbavy je totiž systém Traction+. Za týmto názvom sa ukrýva elektromechanická uzávierka diferenciálu. Aktivuje sa tlačidlom na palubnej doske a funguje do rýchlosti 30 km/h. Konštruktéri pre verziu Trekking upravili aj softvér trakčnej kontroly. Paleta poháňacích jednotiek kopíruje verziu 4×4.
Tretia novinka sa v prípade Pandy týka techniky. Motorové portfóliu doplnil prepĺňaný zážihový dvojvalec 0,9 TwinAir (59 kW/80 k), upravený tak, aby okrem benzínu, mohol spaľovať aj stlačený zemný plyn (CNG). Nádrž na plyn je umiestnená pozdĺžne pod podlahou auta a neobmedzuje priestor pre posádku, ani batožinu.
Pozrite si záznam vydarenej tlačovky značky FIAT