299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb kia ceed 1.4 t gdi 7 dct transmission 140hp track red 01 Thumb kia ceed 1.4 t gdi 7 dct transmission 140hp track red 17 Thumb kia ceed 1.4 t gdi 7 dct transmission 140hp track red 07 Thumb kia ceed 1.4 t gdi 7 dct transmission 140hp track red 25 Thumb kia ceed 1.4 t gdi 7 dct transmission 140hp track red 28 Thumb kia ceed 1.4 t gdi 7 dct transmission 140hp track red 29 299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1024x597px Thumb kia ceed 1.4 t gdi 7 dct transmission 140hp track red 33 Thumb kia ceed 1.4 t gdi 7 dct transmission 140hp track red 34 Thumb kia ceed 1.4 t gdi 7 dct transmission 140hp track red 43 Thumb kia ceed group shot 1

Nová Kia Ceed 2018 - Vydarené auto

Možno otrepaný, ale veľmi výstižný nadpis, ktorý o novom Ceede prezrádza úplne všetko.  V prvej jazde sa dozviete v čom všetkom je lepší než predchodca a kam sa posúva aj v porovnaní s konkurenciou.

 

Najviac som bol zvedavý na podvozok a jazdné vlastnosti nového Ceeda. Zmenám v porovnaní s predošlou generáciou sa výrobca v tlačovej správe venoval totiž natoľko podrobne, až mi bolo hneď jasné, že už aj pod jazdnú dynamiku novinky zo Slovenska sa podpísal Albert Biermann, niekdajší šéf divízie BMW M. V súčasnosti zastáva pozíciu šéfa jazdnej dynamiky pre celý koncern Hyundai-Kia, čo znamená, že jeho rukami prechádza každé nové auto. Nielen športové, ale aj všetky bežné sériové modely.

Cieľom jeho tímu bolo posunúť Ceed predovšetkým v prirodzenej mechanickej priľnavosti všetkých štyroch kolies pri súčasnej lepšej kontrole pohybov karosérie, ovládateľnosti auta a celkovej odozve riadenia. Celá prestavba auta logicky začala prednou nápravou, na ktorú vďaka úplne novým a ľahším motorom teraz pôsobí menšia záťaž. Technici si vďaka tomu mohli dovoliť použiť až o 40% tuhšie pružiny, pri súčasnom mäkšom naladení tlmičov a osadení poddajnejšieho predného stabilizátora, aby predné kolesá v každej jazdnej situácii, teda aj pri zaťažení v zákrute mali čo najlepší kontakt s cestou. Trakcia predných kolies počas prvých jázd bola veľmi slušná. Na strácanie gripu som sa nemohol sťažovať. Viac ukážu potom domáce testy, dúfam, že aj na vode.

Batožinový priestor medzigeneračne podrástol na 395 litrov. Zaujímavejší je objem kombíka, ktorý teraz odvezie až 625 litrov
batožiny. Ceed SW sa tak stáva lídrom triedy, keď poráža aj Škodu Octavia Combi. Pod podlahou sa ukrýva praktická výplň
so schránkami na drobnosti.

Zároveň, aby majitelia nového Ceeda vedeli lepšie využiť konštrukčné prednosti viacprvkového zavesenia vzadu, podobnými úpravami prešla aj zadná náprava. Aj vzadu sú mäkšie pružiny, poddajnejší stabilizátor a nové uloženie nápravy (silentbloky). Vyslovene krásne je nové, ostrejšie riadenie. Auto ide ľahko a príkladne za každým, aj menším pohybom volantu.

O poznanie lepšia je aj úroveň filtrovania hrubých nerovností. Tlmiče evidentne pracujú vo väčšom rozsahu a súčasne krajšie vedia spracovať aj jemné kmity. Chvíľu som mal možnosť prebehnúť sa so Ceedom aj po vyslovene rozbitej ceste so šotolinovými úsekmi a z kultivovanosti hltania nástrah povrchu som bol príjemne prekvapený.

A v neposlednom rade treba ešte pochváliť aj odhlučnenie podvozka a kabíny. Počuteľne sa zlepšil najmä akustický komfort na zadných sedadlách, vďaka dôkladnejšie utesneným zadným dverám.

Kabína sa kvalitatívne posunula na úroveň elity triedy. Oceňujeme zachovanie tlačidiel na ovládanie základných funkcií. Vo verzii s DCT prevodovkou  nám chýbali pádla pod volantom pre manuálne radenie. Napriek zachovaniu pôvodného rázvoru náprav je vzadu o poznanie viac  miesta - vďaka novému ukotveniu sedadiel.

Benzínové motory s filtrom pevných častíc a prvý mild hybrid

Konzervatívni vodiči ocenia, že ešte nejaký čas bude ponuka motorov štartovať známou atmosferickou jednaštvorkou s výkonom 74 kW/100 k . Nad ňou sú potom dva nové preplňované benzínové agregáty, jeden trojvalec 1.0 T- -GDi (88 kW/120 k) a známa 1.4 T-GDi (103 kW/140 k), ktorá je zatiaľ aj najvýkonnejšou pohonnou jednotkou v ponuke. Oba preplňované agregáty sa teraz kvôli novej emisnej norme Euro6 d montujú s filtrom pevných častíc. Naftovú časť ponuky zastupuje turbodiesel 1.6 CRDi, ktorý sa výkonom a objemom ponáša na predchodcu, ale ide o úplne nový motor, taktiež s rezervou spĺňajúci emisnú normu Euro6 d. Dodávať sa bude v dvoch výkonových verziách (85 kW/115 k a 100 kW/ 136 k). Okrem obligátneho filtra pevných častíc si oba naftové motory teraz vyžadujú pravidelné dolievanie vodného roztoku močoviny. Všetky agregáty sa štandardne kombinujú so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou. Pre 1.4 T-GDi a silnejší 1.6 CRDi bude k dispozícii aj 7-stupňová dvojspojková prevodovka DCT.

Približne o rok sa môžeme tešiť aj na prvý mild hybrid, ktorý bude elektromotor kombinovať najprv s naftovým a neskôr a s benzínovým motorom.

Motorgenerátor de facto nahrádza alternátor, takže jeho pripojenie k benzínovému alebo naftovému motoru je jednoduché. Jeden elektrický stroj plní funkciu pomocného elektromotora, alternátora a štartéra v prípade, ak motor vypne systém štart/stop. Spúšťanie studeného motora má aj naďalej na starosti klasický štartér. Mild hybrid nedokáže jazdiť čisto na elektrinu, ale motorgenerátor vie pomôcť spaľovaciemu motoru pri zrýchľovaní. Po uvoľnení plynového pedála rekuperuje pohybovú energiu a elektrinou zásobuje spotrebiče na palube auta. Vďaka tomu sa šetrí benzín a znižujú emisie. Tým, že auto nedokáže jazdiť v čisto elektrickom režime, stačí mu pomerne malá a lacná batéria. Potrebuje však vlastnú sieť 48 V a menič.

Benzínový motor 1.4 T-GDi sa charakterovo prispôsobil komfortnejšiemu, rodinnejšiemu naladeniu auta. Agregát je príkladne tichý a dynamický, ale  cítiť, že ho trochu dusí časticový filter.

Na prvé jazdy som si vybral môj obľúbený, najsilnejší benzínový agregát v kombinácii s DCT, pretože som bol zvedavý ako jeho charakter ovplyvnil práve filter pevných častíc. A hoci motor stále pekne ťahá a nemožno poprieť jeho výkon ani chuť ísť do otáčiek, v porovnaní s jeho predchodcom bez filtra, ktorého som skúšal vo viacerých verziách modelu Hyundai i30 cítiť, že stratil iskru. Celkovo pôsobí kultivovanejším dojmom. Má lineárnejší priebeh výkonu. Evidentne ho prispôsobili komfortnejšiemu, rodinnejšiemu charakteru auta. Zároveň sa neviem zbaviť dojmu, že filter pevných častíc ho vnímateľne dusí. Ako keď trubkár tlačí vzduch cez sordínu. Aj zvuk motora a výfuku je iný. V určitých otáčkach na jemne piskľavom zvuku z výfuku počuť, že výfukové plyny sú tlačené cez filter. Počuť to však len zvonka, vnútri je auto príkladne tiché. Filter pevných častíc v benzínových motoroch nie je le prípad Kie. Prvý začal s jeho montovaním Peugeot a postupne ho budú musieť zaviesť všetky značky. Nevyhne sa mu Hyundai i30, Golf ani ďalšia konkurencia. Už teraz som zvedavý na prvé porovnanie benzínových motorov s časticovým filtrom v kompaktnej triede.

Motor pekne spolupracuje so 7-stupňovou dvojspojkovou automatickou prevodovkou DCT, ktorú som si zámerne vybral k tomuto motoru na prvú testovaciu jazdu po zatočených portugalských cestách. Veľmi mi však chýbali páčky pod volantom pre manuálne radenie. Zatiaľ som sa nedopátral, či sa nedajú ani objednať, ale išlo len o špecifickú výbavu auta. Radenie pákou, v opačnom smere ako mi je prirodzené (+ dopredu a - dozadu) však nebolo to pravé orechové k športovej jazde.

Neskôr som sa dostal na chvíľu aj za volant naftovej verzie 1.6 CRDi (100 kW/136 k). Nový agregát poteší o poznanie lepším ťahom z nižších otáčok v porovnaní s predchodcom, ale zase o niečo viac ho počuť.

Jazda s naftovým motorom sa mi ale paradoxne páčila viac ako s benzínom. A keďže nový naftový motor s rezervou spĺňa najnovšie emisné normy, aj tento agregát je príkladom, že nafta ešte zďaleka nekončí.

Keď papier znesie a túžba poraziť konkurenciu je veľká ...

Na záver si neodpustím jednu poznámku k objemu batožinového priestoru kombi verzie SW, ktorý za tri mesiace od premiéry v Ženeve papierovo narástol o 25 litrov (zo 600 na 625 l). Keď som zástupcom značky na tlačovej konferencii položil otázku, ako to dokázali, odpoveď znela, že pri zverejnení objemu v Ženeve boli konzervatívni a nemali kufor ešte poriadne zmeraný. No, podľa mňa ho potom nemá poriadne zmeraný dodnes ani Hyundai i30 kombi, ktorého Ceed SW bočným profilom aj tvarom kufra zvnútra totálne kopíruje. Uvidíme ako túto „porážku“ znesie doterajší kráľ triedy Škoda Octavia kombi a najmä hierarchicky vyššie postavený koncernový súrodenec i30 kombi. Očakávam, že v blízkej budúcnosti sa niečo v tomto smere udeje...

Technické parametre
motor 1,4 T-Gdi
zdvihový objem valcov [cm3] 1353
výkon [kW/k] 103/140
pri otáčkach [1/min] 6000
krútiaci moment [Nm] 242
pri otáčkach [1/min] 1500-3200
prevodovka 7DCT
palivová spotreba kom. [l/100 km] 5,5
pohotovostná hmotnosť [kg] 1270
zrýchlenie 0-100 km/h [s] 9,2
maximálna rýchlosť [km/h] 205
Rozmery: dĺžka 4310 mm, šírka 1800 mm, výška 1447 mm, rázvor náprav 2650 mm, objem palivovej nádrže 50 l, objem batožinového priestoru 395/1291 l.