Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb honda cr v 2022 autozurnal.com 1 Thumb honda cr v 2022 autozurnal.com 2 Thumb honda cr v 2022 autozurnal.com 3 Thumb honda cr v 2022 autozurnal.com 4 Thumb content nova honda hr v 2021 autozurnal.com 19 Thumb fb r

Nová Honda CR-V 2022 už brázdi testovacie trate. Toto o nej zatiaľ vieme

Po novej Honde HR-V príde v novej, už šiestej generácii aj väčšia Honda CR-V. Oficiálne sa ukáže najskôr koncom roka 2021, s očakávaným štartom predajov v roku 2022. Do Európy však príde neskôr... Maskované prototypy už jazdia.

Nová Honda CR-V bude opäť o čosi väčšia a priestrannejšia. Mohutnejšia karoséria však bude stáť na relatívne kompaktných základoch. Všimnite si masívne previsy robustnej karosérie s kratším rázvorom osí kolies. Platformu si nové CR-V požičia z 11. generácie Civicu.

Už maskované prototypy prezrádzajú príbuznosť s nedávno predstavenou Hondou HR-V, ktorá nasadila oproti predchodkyni úplne odlišný dizajnový jazyk. Nové Hondy sú a budú viac uhladené, menej kontroverzné a pre niekoho určite obyčajnejšie. Je také nové HR-V a jeho štýl má prevziať aj CR-V. Väčšie vonkajšie rozmery sa priaznivo podpíšu pod ešte štedrejší vnútorný priestor, polepšiť si majú aj pasažieri sediaci v treťom rade sedadiel (v 7-miestnom prevedení kabíny). Zväčšený zadný previs môže zabezpečiť väčší objem kufra ako terajších 497 litrov.

Prečítajte si tiež:

Nová Honda HR-V 2021 oficiálne: Na základoch Jazzu a s hybridným srdcom

Nová Honda CR-V preberie prvky najnovšieho dizajnového jazyka Hondy, ktorý ukázal Civic 11. generácie a tiež nové HR-V (na fotke dole). Podľa záberov maskovaných prototypov sa budú s menšou sestrou na seba výraznejšie podobať, najmä spredu. Obe charakterizuje tiež plochá a dlhá kapota.

Zaujímavým prvkom je plochá a dlhá kapota, pod ktorou bude tĺcť výlučne hybridné benzínové srdce, minimálne na európskom trhu. Očakávaný je modernizovaný súčasný hybridný pohon so základom v atmosférickom benzínovom dvojlitri, skombinovaným so silným elektromotorom, ktorý v majorite situácii poháňa predné kolesá sám. Spaľovací motor funguje vo forme generátora, no pri vyšších rýchlostiach a nízkych nárokoch na výkon vie priamo poháňať kolesá cez jeden stály prevod. Ak však výrazne zošliapnete pedál plynu, opraty preberá silný elektromotor, spaľovák vyskočí do otáčok a skrz generátor vyrába elektrinu.

Tomu, ako e:HEV funguje, sme sa venovali v testoch:

TEST Honda CR-V Sport Line 2.0 i-MMD: Stačí tak málo

TEST Honda Jazz Crosstar Hybrid: Mestuodolný kráľ priestoru

Práve s riadením otáčok by mala súvisieť modernizácia hybridu po vzore menšieho systému 1.5 e:HEV z Jazzu. Inteligentným riadením otáčok pohon simuluje radenie a pôsobí akusticky príjemnejšie a prirodzenejšie, keďže skokovou zmenou otáčok simuluje radenie klasickej viacstupňovej prevodovky. Väčší hybridný pohon 2.0 e:HEV v CR-V zatiaľ pošle motor do otáčok a nastupuje známy vysávačový efekt. Prevodovka však v hybridných pohonoch Hondy chýba, elektromotor aj spaľovací motor sa do hry zapájajú cez stály prevod. 

Infotainment s 9-palcovým dotykovým displejom bude veľkým krokom vpred. Samostatný panel klimatizácie chýbať nebude (na fotke riešenie z nového Jazzu, ktoré má prevziať aj CR-V).

V interiéri by mala nová Honda CR-V prevziať architektúru palubnej dosky, ktorú načrtla Honda HR-V. Minimalisticky poňatý dizajn, no kvalitné materiály a spracovanie povýšia kabínu na vyššiu úroveň. Určite sa dočkáme nového infotainment systému s 9-palcovým dotykovým displejom, ktorý Honda predstavila v novom Jazze a dostane ho tiež Civic a HR-V. Má rýchle reakcie, široké možnosti nastavenia a funkcie a taktiež vysokú mieru konektivity. Pod displejom,  v stredovej konzole bude samostatný panel klimatizácie s troma otočnými ovládačmi.