Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb img 8216 Thumb img 8224 Thumb img 8291 Thumb img 8279 Thumb img 8330 Thumb img 8446 Thumb img 8420 Thumb img 8529 Thumb img 8394

Nissan Qashqai 1,6 dCi: Jar mu prospieva

Prvé teplé dni majú blahodárny vplyv na motor a jeho spotrebu. Nissan zvládol slabú zimu bez problémov a na jar sme mu dopriali výlet po nespevnených cestách. Maďari nám ukázali, ako prilákať turistov.

Nissan Qashqai v našej redakcii plní úlohu rodinného i služobného auta. Týždne slúži na rozvoz detí do školy, aby vzápätí absolvoval niekoľko dlhých trás, najčastejšie medzi Bratislavou a Košicami.

Počet najazdených kilometrov medzičasom prekročil hranicu 11 000 a auto s nástupom teplejších dní akoby ožilo. Ráno podstatne rýchlejšie štartuje, pretože nie je potrebné dlhé žeravenie, rýchlejší je aj nástup systému štart/stop a spotreba nafty ide dole. V meste jazdí za 6,3 l a cestou z hlavného mesta do Košíc sme apetít poľahky stlačili na 5,9 l/100 km. Vyzerá to tak, že zima nezanechala na podvozku žiadne stopy v podobe korózie alebo mechanického poškodenia. Hladina oleja v motore neklesla, takže predčasná návšteva servisu nebude potrebná.

Na areál v okolí Domice je smutný pohľad.

Okrem testu Qashqaia ako takého, poctivo sledujeme, či toľko skloňované výhody crossoverov – vyššiu svetlú výšku a pohon 4x4 – dokážeme využiť v skutočnom živote. Slabá zima nám k tomu veľa dôvodov nedala. Zatiaľ vyhráva hlavne komfortnejšie nastupovanie dané vyšším posedom. V jednom z nasledujúcich vydaní však prinesieme reálne porovnanie, ktoré prekážky vie auto prejsť s pohonom iba predných kolies a kde je nutné aktivovať štvorkolku.

Počas veľkonočných sviatkov sme absolvovali výlet, na aký by sme si s klasickým „nízkym“ autom netrúfli. Cestou z Košíc k jaskyni Domica pri Rožňave sme sa snažili vyhnúť klasickým asfaltkám a čo najviac kilometrov prejsť po prašných cestách. Samozrejme, pri dodržiavaní predpisov a zákazov. Úprimne, so suchou šotolinou si Qashqai poradil bez pripojenia pohonu zadnej nápravy. Vo vymytých a vyjazdených koľajách sme naplno využili svetlosť podvozka 180 mm a primerane krátky prvý prevodový stupeň, s ktorým sa dá pomaly „kráčať“ po nerovnostiach. Podarilo sa nám obísť horský prechod Soroška a popri slovensko-maďarskej štátnej hranici dôjsť až do cieľa. Nebol to však pekný pohľad.

Samotná jaskyňa je každý pondelok zavretá, vrátane veľkonočného. Oproti vstupu do jaskynného komplexu sa týči Domica Resort. Oddychovo- zábavný areál vyzerá z diaľky lákavo, no spustené závory pred parkoviskom neveštia nič dobré. Areál za vyše päť miliónov eur je zamknutý – už šiesty rok. Majiteľ má údajne finančné problémy a hoci záujem bol, areál nepredal. Dnes ho má banka ako zábezpeku. Motorový vláčik mal voziť turistov, no tiež pustne. V areáli komplexu je dokonca ešte stále výstava prác rezbárskych majstrov, lenže aj na exponátoch sa už podpísal zub času. V tichu a bez iných turistov sme prešli aspoň náučný chodník, sadli do auta a pokračovali ďalej. Tentoraz už po asfaltovej ceste.

O pár kilometrov ďalej, na maďarskom území, to v okolí jaskyne žije.

Ani nie po kilometri začali cestu lemovať zaparkované autá. Prešli sme do Maďarska a nestačili sa čudovať. Na maďarskej strane ústi rovnaká jaskyňa, akurát nesie názov Aggtelek- Baradla a miestni ju rozhodne vedia predať. Zriadenci v reflexných cestách nevyberajú parkovné, ako by sa mohlo zdať, iba navádzajú šoférov k voľným miestam. Množstvo stánkov s občerstvením a suvenírmi pripomína lunapark. Halászlé vyjde v prepočte na dve a pol eura, pivo na euro a desať centov. Jaskyňa je prístupná, ale musíte si vystáť rad. Alebo absolvovať krátky výstup na bralo a vidieť celý areál z vtáčej perspektívy. Jeho súčasťou je aj chatová osada.

Nečudo, že minimálne tretina všetkých návštevníkov sú Slováci. Takto sa totiž robí biznis. Mimochodom, v blízkom okolí nájdete množstvo ďalších prírodných zaujímavostí a krás. Vrátane vodopádov alebo morského oka. Všetko pomerne ľahko prístupné vďaka veľkým informačným tabuliam. Odporúčame aj návštevu malebnej dedinky Jósvafő. Na cestách v okolí sa dá príjemne povoziť - majú kvalitný povrch, pekné zákruty a horizonty. Preto lákajú najmä motocyklistov.

Technické parametre
motor 1,6 dCi
zdvihový objem [cm3] 1598
výkon [kW/k] 96/130
pri otáčkach [1/min] 4000
krútiaci moment [Nm] 320
pri otáčkach [1/min] 1750
maximálna rýchlosť [km/h] 190
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 10,5
nameraná spotreba [l/100 km] 6,5-7,4
objem batož. priestoru [l] 401
cena modelu od [€] 22.540
registračný poplatok [€] 267