Nissan predal 100.000 elektromobilov
Japonská automobilka dosiahla významný míľnik v oblasti alternatívnych pohonov. V priebehu 3 rokov predala 100.000 vozidiel Leaf a tak podčiarkla jeho pozíciu najúspešnejšieho elektromobilu všetkých čias.
Jubilejné 100.000-ce vozidlo s nulovými emisiami v najvyššej výbave Tekna a bielej farbe vyrobili vo Veľkej Británii a predali ho zákazníkovi z britského Hampshire.
„Dosiahnuť tento predajný míľnik v takom krátkom čase je pre toto revolučné vozidlo významný úspech,” podotkol Guillaume Cartier, senior viceprezident Nissan Europe pre predaj a marketing. „Nezabúdajme, že v roku 2010, keď Nissan Leaf prišiel na trh, sa infraštruktúra dobíjacích staníc iba začínala rozvíjať. To však neodradilo skalných, ktorí ocenili výhody rýdzeho elektromobilu. O 3 roky neskôr majú už mnohí z nich druhý Nissan Leaf.“
Na oslavu odbytového úspechu vyrobil Nissan jedinečný exemplár elektromobilu pokrytý 100.000 mincami symbolizujúcimi všetky predané vozidlá. Auto dekoruje 50.000 britských dvojpencoviek a 50.000 európskymi dvojcentoviek. Mince sú symbolom nízkych prevádzkových nákladov, ktoré sú iba 0,02 libry na míľu a menej než 0,02 € na 1 km.
Výroba mincami pokrytého vozidla Nissan Leaf trvala 3-člennému tímu 7 dní! Jednu polovicu auta zakrývajú britské pency, druhú európske centy a slovo „Leaf” zvýrazňujú 3 vrstvy mincí. Tie sa však nestanú bežnou súčasťou voliteľnej výbavy. Hmotnosť vozidla totiž zvyšujú o citeľných 504 kg.
Mincami pokrytý Nissan Leaf vystavila skupina Martins, ktorá predáva vozidlá Nissan vo Winchesteri. Stotisíci exemplár sa ušiel zubárovi Brettovi Garnerovi. Ten je podľa vlastných slov „technologickým nadšencom” a prevádzkuje lekársku prax blízko Farehamu na južnom pobreží Anglicka. K premýšľaniu o kúpe elektromobilu ho inšpiroval známy, ktorý už Leaf vlastnil a chválil jeho nulové emisie, vyspelé technológie aj nízke prevádzkové náklady. „Povedal, že na ňom ušetril celý majetok. Moja manželka nebola spočiatku veľmi nadšená. Keď som však s ňou prebral otázku financií – nízke náklady na údržbu, poistenie a palivo – predsa len sa nechala obmäkčiť. Definitívne však súhlasila až po okružnom výlete merajúcom 500 míľ. Je pravda, že zastávky na intenzívne dobitie v rýchlodobíjacích staniciach výlet trochu predĺžili… teraz ale trvá na tom, že bude Leaf používať niekoľko dní v týždni,” dodal. „Máme doma aj vozidlo klasickej koncepcie, to ale na 1 l benzínu prejde asi 11 km, preto ho používame zriedka. Jeho tankovanie nás stojí veľa peňazí,” uviedol.
Novú generáciu špeciálne pre európsky trh modifikovaného elektromobilu montujú od konca lanského marca aj v britskom Sunderlande. Jeho lítiovo-ionové akumulátorové batérie tiež vyrábajú na našom kontinente. V susednom novo založenom závode.
Leaf montovali donedávna iba v Japonsku. Teraz ho už vyrábajú aj na našom i americkom kontinente. Jeho produkcia v Európe si vyžiadala investície za 420 mil GBP (ca. 495 mil €) a vytvorenie 2.000 nových pracovných miest. Z toho 500 v automobilke Nissan a zvyšok v subdodávateľských firmách.
Modernizovaný elektromobil vzniká na tej istej montážnej linke, kde skladajú aj bestseller Nissan Qashqai. Leaf má vylepšené a o 10% odľahčené poháňacie ústrojenstvo aj akumulátorové batérie s nezmenenou kapacitou 24 kWh a dojazd predĺžený na 228 km. Hmotnosť auta klesla o 80 kg. Presunutím dobíjacieho modulu zozadu dopredu sa zväčšil objem kufra z 330 na 370 l. Vozidlo má teraz účinnejší systém rekuperácie kinetickej energie a úspornejšiu klimatizáciu. Kvôli dlhšej životnosti sa jeho batérie dobíjajú na 80% kapacity. Dobíjanie z bežnej elektrickej siete trvá 8 hod.
Od začiatku produkcie v roku 1986 vyrobil Nissan vo svojom britskom závode v Sunderlande vyše 7,5 miliónov vozidiel. Z toho predvlani rekordných 510.572 ks. V súčasnosti tam montujú modely Qashqai, Juke, Note a Leaf.