299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement

Názor: Čo je za emisnou popravou Volkswagenu?

Škandál automobilky Volkswagen otvoril pandorinu skrinku, ktorej obsah naberá nebývalé rozmery. Kauza má však viacero rozmerov.

Nezačnem konštatovaním už známych faktov, ktoré sa donekonečna všade omieľajú, ale pokúsim sa nájsť odpovede na otázky, ktoré v uplynulých dňoch vyplávali na povrch.

Čo emisná kauza znamená pre motoristov s inkriminovaným motorom 1.6 TDI a 2.0 TDI s označením EA189 na Slovensku?

Zodpovedné inštitúcie, ministerstvá sa už týždeň prácne vyhýbajú akémukoľvek vyjadreniu ku kauze – všetci situáciu mapujú, autá testujú, čakajú na vyjadrenie výrobcu, Nemcov atď. Preto som sa rozhodol vyjadriť svoj názor, ako celú situáciu vidím po týždni zbierania informácii z rôznych zdrojov.

 Emisná kauza sa našich motoristov nijako nedotkne. Nevzťahujú sa na nich žiadne povinnosti. S autami môžu jazdiť pokojne ďalej, pretože zistené nedostatky sa vzťahujú na homologačnú skúšku, ktorá sa vykonáva pred uvedením auta na trh v USA. Tá je navyše prísnejšia než homologačná skúška v Európe. Za ďalšie, kým v Európe sa výsledky laboratórnych testov nevzťahujú na reálnu prevádzku, teda u nás sa nevyžaduje, aby hodnoty namerané pri skúške v laboratórnych podmienkach autá spĺňali aj za bežných podmienok v premávke, v USA je to inak. Papierový údaj musí sedieť s realitou. Američania si pred homologáciou vypýtajú papiere od výrobcu s parametrami, ktoré by auto malo spĺňať a potom si ich môžu náhodne skontrolovať na aute vytiahnutom z predaja. Alebo na základe dobrého bonzu, ako tomu bolo pravdepodobne v tomto prípade.

Európa má mäkší homologačný systém, aj vplyvom lobingu automobiliek. U nás je dovolený vyšší podiel NOx, u vznetových motorov dokonca dvojnásobne vyšší v porovnaní so zážihovými motormi. V Európe homologované parametre nemusí auto spĺňať aj v praxi, preto sú u nás napríklad také rozdiely medzi výrobcom údavanou spotrebou paliva a realitou. Za ďalšie, pokiaľ si niekto dá schváliť auto v Nemecku, Británii alebo Lotyšsku, raz niekto dá na papier podpis a pečiatku skúšobne s certifikátom EU, tak platí v celej únii. Pritom je jedno, v ktorej krajine dané auto alebo motor bol homologovaný. Pokiaľ sa však pri kontrolných testoch v Európe preukáže neplnenie týchto parametrov, sankcionovaná by mala byť v prvom rade skúšobňa, ktorá automobil pustila do prevádzky.

Je dobre známe, že vznetové motory majú dlhodobý problém s oxidom dusíka, ktorý so zvyšovaním vstrekovacích tlakov a zmenšovaním objemu motorov ešte narastá. Preto ich automobilky musia najnovšie potláčať aj dodatočnými riešeniami ako prilievanie močoviny (AdBlue), či špeciálnymi katalyzátormi. Benzínové motory, zvlášť veľkoobjemové americké s NOx problém nemajú.

Čo myslíte prečo teda Američania zámerne vyťahujú do popredia len jeden parameter a ostatné si nevšímajú? Práve ten, v ktorom sú ich motory v poriadku a naftové s ním majú problém.....

Domnievam sa, že Američanom priveľmi bil do očí úspech nemeckých naftových motorov a celkovo nemeckých značiek na ich kontinente, ktoré každým rokom vykazujú nové  predajné rekordy. Zatiaľ čo podiel amerických značiek klesá. Preto potrebovali s tým niečo urobiť. Domnievam, sa že ide o podobný konkurenčný boj v snahe spomaliť, potrápiť vyčnievajúcu konkurenciu ako pred niekoľkými rokmi s Toyotou Prius, ktorá údajne nebrzdila. Keď média zverejnili, že v USA ide o 480.000 naftových motorov s týmto problémom, celkom ma prekvapilo aké veľké číslo dokázal VW umiestniť v USA za tak krátky čas. Aj v USA sa už na palive šetrí a Američania si vedia veľmi dobre spočítať koľko ich stojí prevádzka benzínového a koľko naftového auta pri prekonávaní ich domácich vzdialeností. Preto je koncern VW s ich naftovými motormi reálnou hrozbou pre domáci americký automobilový priemysel.

Z pohľadu u nás platných zákonov a homologácii je inkriminovaný motor čistý, teda v poriadku. Raz bol schválený do prevádzky v rámci Európskej únie, tak to platí. Pokiaľ sa obávate emisnej kontroly, na to tiež nie je dôvod, pretože pri EK sa merajú len pevné častice a NOx nie. Za ďalšie, na Slovensku jazdí približne 20 až 25% vozidiel s emisnou normou Euro 4 a Euro 5, do ktorej patria aj motory EA189. Čo myslíte, koľko takýchto áut má ešte napríklad pôvodný software alebo filter pevných častíc? Koľko ľudí si ho nechalo vybrať alebo vykuchať (niekto to rieši "vyprázdnením" obalu a niekto vynechaním celého kusu a nahradením malým tlmičom, kvôli zvuku + vždy software úprava) s cieľom ušetriť na jeho regenerácii, výmene, či s cieľom zvýšiť výkon?

Predstavme si situáciu, že Volkswagen Group začne prostredníctvom svojich servisov zvolávať všetky dotknuté autá na výmenu softwaru, prípadne ďalšie úpravy súvisiace s napravením chyby. Koľkí majitelia koncernových áut prídu do servisu? Bude ich veľmi málo, pretože ihneď po napojení vozidla na diagnostiku servisný technik zistí, že vozidlo už nemá časticový filter a bez nového filtra rádovo za 1000 eur by ho zo servisu nepustili. Takže z týchto ľudí si nikto meniť software nedá. Kto z ďalšej skupiny príde do servisu, keďže výmena softwaru nie je povinná,aby mu dobrovoľne klesol výkon, prípadne stúpla spotreba, alebo oboje? Navyše, ako budú autá zvolávať, keď mnohé boli dovezené k nám zvonka, dávno zmenili majiteľa a nechodia do značkových servisov. Ľudia sa o akcii môžu dozvedieť z médií, ale aj tak ich bude málo. Má teda zvolávacia akcia vôbec zmysel? Má, ale len byrokratický – aby akciu sprevádzala reakcia. Ľudia chcú vidieť divadlo a Volkswagen im ho musí zahrať, aby sa niečo dialo. V samotnej podstate napálenie nového softwaru však nič nerieši. Dlhodobý problém naftových motorov je niekde inde.

A teraz asi najpodstatnejšia otázka. Prečo Volkswagen podvádzal?

Možno preto, že bol do toho tlačený nesplniteľnými emisnými limitmi. Možno z dôvodu, že podvádzajú všetci, len je to tolerovaným tajomstvom, ktoré práve teraz niekto vypustil na povrch. Niekto, komu sa to práve hodilo. Niekto, kto potreboval v prvom rade oslabiť nemecké automobilky a cez ne aj nemeckú ekonomiku. Áno, sú to len dohady, ale ako rýchlo sa začali prepadať akcie aj ďalších dvoch silných nemeckých hráčov BMW a Daimler spolu s VW....

Prečo sú od pondelka, ako celá kauza vypukla všetky automobilky ticho, aby trafená hus nezagágala. Myslím, že to bol francúzsky minister financií, ktorý vyhlásil, že nechá preveriť aj francúzske motory. Pekné politické gesto. Dodnes výsledky meraní nikto nezverejnil.Pravdepodobne sa objavia budúci týždeň. Hlasy, že Volkswagen v tom nie je sám ale začínajú silnieť.

Emisné limity sú nastavené na nedosiahnuteľnú úroveň, pretože ich nastavuje zrejme niekto od stola, koho netrápi ako to dosiahnuť. Emisné limity by sa mali pritvrdzovať krok za krokom, aby ich výrobcovia boli schopní aj plniť. Teda nie skok za skokom, priveľmi rýchlo a veľkými zmenami ako sa to deje dnes. Autá majú byť na jednej strane výkonné a úsporné, teda atraktívne pre klientov. Zároveň musia byť bezpečnejšie, tým pádom aj ťažšie, a ešte k tomu musia mať aj nízke emisie. Preto sú automobilky dotlačené k múru a nútené podvádzať. Z podvádzania sa tak stala bežná, inštitúciami v tichosti a neoficiálne akceptovaná prax. Pri homologáciach sa vraj podvádza bežne. Ako to býva v živote, čo nie je rezolútne zakázané, je povolené. Preto výrobcovia autá pristavené na homologovanie často dodatočne upravujú, aby dosahovali čo najlepšie výsledky. Tu dofúknem pneumatiky, tu upravým chladič...Volkswagen ale použil riešenie, ktoré je oficiálne zakázané, prekročil hranicu tolerancie a musí za to platiť. Podvádzanie v žiadnom prípade neschvaľujem. Prečo ale celá kauza vypukla až teraz, pritom o probléme Volkswagenu s NOx sa vie už vyše roka? Možno preto, že počítal s tým, že tiché tajomstvo o ktorom sa vie nik neprezradí. Za ušami majú evidentne viacerí. Pravdepodobne aj európske inštitúcie, ktoré najprv schvália prísne limity a potom v tichosti tolerujú ich porušovanie. Len aby na papieri všetko pekne vyzeralo.

Verím, že celá kauza bude dobrá aspoň na to, že limity aj testy konečne prispôsobíme v Európe bežnému používaniu vozidla. Nech nie sú také rozdiely v spotrebách a nech motoristi nemajú umelo priškrcované motory.

Čo bude nasledovať?

Veľmi som zvedavý ako sa k celej kauze nakoniec postaví USA. Chyba totiž nastala aj na strane amerických úradov, ktoré vozidlá s inkriminovanými motormi schválili do premávky, brali za ne napríklad DPH. Prečo motory VW testovali tak dôkladne až dodatočne po niekoľkých rokoch?

Pokiaľ kauza vyštve Volkswagen z trhu, alebo jej dôsledkom bude dočasný, prípadne trvalý zákaz predaja naftových motorov, o ktorom sa momentálne polemizuje, bude jasné o čo USA išlo. Dopad kauzy na Volkswagen ťažko zatiaľ odhadnúť. Rovnako tiež jej dopad na slovenský výrobný závod a jeho dodávateľov. Pokiaľ autá vyrábané u nás sa budú aj naďalej dobre predávať, naše firmy kauzu veľmi nepocítia. V opačnom prípade však áno. Ťažko odhadnúť aj finančný dopad celej kauzy. Po mediálnom divadle budú nasledovať žaloby, súdy atď.

Hoci podvádzanie neschvaľujem, Volkswagenu držím palce, pretože v tejto kauze je vinník aj obeť.Ten, kto si prezradené verejné tajomstvo vyžral ako prvý. Palce mu držím z jednoduchého dôvodu - na Slovensku zamestnáva množstvo ľudí a jeho bankrot by mal nedozierne následky nielen pre Európu, ale aj pre nás. Držím palce Volkswagenu rovnako, ako som stál za Daciou Logan, keď ju nemecký ADAC podvodným spôsobom prevrátil na strechu, lebo nemeckí výrobcovia sa báli veľkej expanzie Dacie na domácom trhu. Nakoniec aj právom, pretože dodnes je Nemecko najväčším trhom Dacie. A rovnako som stál za Toyotou, keď sa v Amerike začali šíriť nezmysly, že Prius so zaseknutým plynom nevie zabrzdiť.

A ešte jedna vec. Mrzí ma, akí sme Slováci pápežskejší než Pápež. Stačilo zverejniť správu, že Volkswagen podvádza a už sa šírilo diskusiami ako nám sviní ovzdušie, aký je podvodník a podobne. No, momentálne to vyzerá tak, že vzduch svinia všetci, alebo minimálne väčšina výrobcov, ktorí produkujú naftové motory. Koľkí z vás, ktorí jazdíte so vznetovým motorom kvôli ochrane ovzdušia pri najbližšej kúpe auta presadnete do benzínu alebo hybridu? Prečo verejnosť dávno netlačí viac na vládu aby konečne aj u nás daňovo a inak zvýhodnila ekologické autá ako hybridy alebo elektromobily? (Mimochom, práve tento príbeh dal odpoveď na otázku, prečo sa o naftových hybridoch iba debatuje, ale v praxi ešte žiaden výrobca takéto auto nepustil na trh....)

Pretože mnohým Slovákom sú nejaké emisie v skutočnosti ukradnuté a vyjadrujú sa k nim len spoza klávesnice. Veď internet znesie.