Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb 5p Thumb 1p Thumb 2p Thumb 3p Thumb 4p Thumb 4p Thumb 6p Thumb 7p Thumb 8p Thumb 9p Thumb 10p Thumb 11p

Narodeninový darček Porsche: ľahká 911ka bez strechy a luxusnej výbavy

Štúdia Porsche 911 Speedster si pripomína historické pretekárske modely. Možno vznikne malá séria, určená zberateľom.

Porsche odštartovalo výrobu športových automobilov presne pred sedemdesiatimi rokmi. Ferdinand Porsche síce postavil niekoľko pretekárskych strojov už pred druhou svetovou vojnou, ale osud chcel, že sa napokon preslávil ako autor Volkswagenu Chrobák.

Sériovú výrobu áut značky Porsche rozbehol až jeho syn Ferry Porsche. Ȏsmeho júna 1948 rakúska Spolková krajina Korutánsko vydala potvrdenie, že Porsche 356 001 smie jazdiť po verejných komunikáciách. A vtedy sa to všetko začalo.

Otcov Chrobák slúžil ako darca techniky. Úplne prvý prototyp Porsche mal motor umiestnený netradične – uprostred. Toto riešenie sa však neosvedčilo. Aby auto mohlo byť štvormiestne, konštruktéri posunuli vzduchom chladený boxer úplne dozadu, až za zadnú nápravu. Presne tak, ako to majú fanúšikovia značky najradšej.

Výročie si stuttgartská automobilka pripomína prostredníctvom rôznych podujatí, pričom jedno z nich sa počas uplynulej soboty uskutočnilo aj na Bratislavskom hrade.

Aké by to však boli narodeniny bez darčeka. A Porsche si nadelilo naozaj krásny dar v podobe štúdie 911 Speedster. Ako napovedá názov, auto využíva technický základ deväťstojedenástky, avšak je iba dvojmiestne, má nízke čelné sklo, a strechu by ste v ňom hľadali márne. Namiesto nej je k dispozícii iba plachta, ktorou môžete zakryť kabínu, aby do zaparkovaného auta nenapršalo.

Dizajn i filozofia auta odkazujú na historické pretekárske modely Porsche. Keďže vývoj štúdie prebiehal v športovom oddelení značky, konštruktéri si dali záležať na nízkej hmotnosti. Široké blatníky, predná kapota a kryt za prednými sedadlami pozostávajú z kompozitu vystuženého uhlíkovými vláknami.

Nezabudlo sa ani na detaily ladené v štýle retro, ako vonkajšie spätné zrkadlá, hrdlo palivovej nádrže alebo motív kríža v grafike predných svetlometov. Pretekárske autá kedysi mávali svetlá prelepené páskou, aby krycie sklo odolávalo odletujúcim kamienkom a netrieštilo sa. 21-palcové leštené zliatinové disky "Fuchs" sú k nábojom pripevnené centrálnymi maticami.

V kabíne dominujú anatomické sedadlá vyrobené z uhlíkového kompozitu a čalúnené svetlou kožou. Z palubnej dosky zmizli komfortné prvky, ako klimatizácia alebo navigačný systém. 

Technika vychádza z Porsche 911 GT3. Na pohon štúdie slúži plochý atmosférický benzínový šesťvalec s výkonom 368 kW (500 k), spriahnutý so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou.

Povráva sa, že Porsche plánuje na budúci rok rozbehnúť malosériovú výrobu modelu 911 Speedster.