299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Thumb 011 Thumb 008 Thumb 040 Thumb 033 Thumb 003

Mitsubishi Eclipse Cross: Vyskúšali sme všestrannosť pohonu 4x4

Mitsubishi Eclipse Cross dokáže na snehu a ľade reagovať zakaždým inak. Záleží, aký jazdný režim si vyberiete.

Nórske mestečko Geilo vzdialené asi 300 km severozápadne od Osla je ideálne miesto na oddych, lyžovačku a na získanie šoférskych zručností. Najmä ak sa zveríte do rúk Johna Hauglanda, niekdajšieho profesionálneho jazdca rely, ktorý tu prevádzkuje školu jazdy na snehu a ľade. John zažil vrchol kariéry za volantom továrenskej Škody 130 RS a nazbieral vyše sto víťazstiev. Preto keď sme ho pozdravili „dobrý den“, okamžite zareagoval širokým úsmevom a lámanou češtinou.

Do Nórska sme neprišli len spomínať, ale hlavne vyskúšať si inteligentný pohon 4x4 S-AWC v novom Mitsubishi Eclipse Cross. Športovo-úžitkové autá tejto veľkosti majú spravidla rovnakú základnú konštrukciu štvorkolky. Väčšina krútiaceho momentu smeruje na prednú nápravu a elektronicky ovládaná medzinápravová spojka podľa potreby posiela časť sily motora dozadu. Diferenciály na oboch nápravách bývajú otvorené.

Prenos krútiaceho momentu na prednú/zadnú nápravu a jednotlivé kolesá môžete sledovať na displeji palubného počítača.

Ani Mitsubishi nie je iné, ale Japonci sa spoliehajú na svoju pomocnú elektroniku. Systém Active Yaw Control vie pribrzďovať jednotlivé kolesá a vytvoriť takzvaný stáčavý moment. Elektronika simuluje vlastnosti samosvorných diferenciálov, aby autu pomohla zatočiť aj v zložitých podmienkach na šmykľavom povrchu.

Tri disciplíny pripravené na zamrznutom jazere dokonale preverili, ako pohon všetkých štyroch kolies funguje v praxi. Začali sme slalomom medzi kužeľmi, pokračovali jazdou po okruhu a následne krúžením vo veľkom kruhu, kde bolo dôležité, držať sa čo najbližšie k jeho osi.

V princípe hlavné posolstvo testu znie, že výberom niektorého z troch jazdných režimov si šofér môže upraviť reakcie pohonu 4x4 podľa aktuálnej potreby. Zatiaľ čo na asfalte zmenu medzi automatickým, snežným a šotolinovým módom prakticky necítiť, na šmykľavom povrchu rozhodne áno.

Zmenu sme najlepšie vnímali v slalome, kde logicky ako prvý prišiel na rad snežný režim. Eclipse Cross v ňom jazdí maximálne neutrálne. Pozornosť elektroniky sa sústredí na prednú nápravu. Rázne pribrzďuje raz pravé, inokedy ľavé predné koleso tak, aby „nos“ auta smeroval vždy tam, kde má šofér natočený volant. Vtedy je dôležité, neprehnať to s tlačením na plynový pedál, inak autu sťažíte prácu a začne byť nedotáčavé. Elektronika pomáha zatáčať aj vtedy, keď šofér vypne stabilizačný systém. Aby sme lepšie vnímali prácu pohonu 4x4, ESC zostalo vypnuté stále.

Ak príde chuť na trochu šantenia za volantom, potom zvoľte šotolinový mód. Medzinápravová spojka síce nepošle dozadu viac ako 55 percent krútiaceho momentu (v snežnom móde najviac 60%), ale auto bude reagovať inak. Začne byť omnoho zábavnejšie. Pribrzďovanie kolies v slalomovej skúške na ľade prestalo byť až také výrazné, zato prenos sily motora dozadu bol pocitovo omnoho rýchlejší a intenzívnejší. Stačilo včas zatočiť volantom a pridať dostatok plynu, aby zadná časť prešla do ľahkého pretáčavého šmyku a pomohla autu zatočiť. Takto sme medzi kužeľmi dokázali prekľučkovať pomerne rýchlo, efektne a hlavne zábavne. Pravda, potrebovali sme na to širší priestor než predtým v snežnom móde.

Zimné pneumatiky s 1,5 mm hrotmi vraj vlastnosti pohonu 4x4 výrazne neskreslili.

 

Pretáčavý šmyk je vždy naozaj jemný, čo potvrdilo krúženie v ľadovom kruhu. Mitsubishi Eclipse Cross dokáže jazdiť „dverami napred“, ale šofér vždy musí držať volant natočený do smeru, kam chce ísť. My sme krúžili proti smeru hodinových ručičiek, teda vždy doprava. V okamihu, keď sme volant zrovnali do neutrálnej polohy, auto sa okamžite zrovnalo tiež.

Základný automatický mód slúži hlavne pre jazdu po asfaltových cestách. Maximálne uprednostňuje pohon predných kolies, a to aj v situácii, keď prekĺznu. Na snehu a ľade nám automatický režim príliš nepomohol, najmä v slalome bolo auto až príliš nedotáčavé.

Po testoch na zamrznutom jazere v Nórsku môžeme povedať, že zásadné rozdiely medzi pohonmi 4x4 dnes robia predovšetkým rôzne senzory, prepočty a riadiace jednotky. Práve elektronika dokáže zmeniť naladenie štvorkolky podľa toho, či potrebuje vyslovene užitočnú pomoc na zasneženej ceste k chate, chcete sa zabaviť alebo hltáte veľké porcie kilometrov na asfaltových cestách.

 

Namerané hodnoty
motor  1,5 Turbo MIVEC
zdvihový objem [cm3]  1499
výkon [kW/k]  120/163
pri otáčkach [1/min]  5500
krútiaci moment [Nm]  250
pri otáčkach [1/min] 1800-4500
prevodovka  CVT
maximálna rýchlosť [km/h]  200
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 9,8
udávaná spotreba [l/100 km]  7
pohotovostná hmotnosť [kg] 1550
batožinový priestor [l]  341-448
cena modelu od [€]  26 690
režim rozdelenie krútiaceho momentu medzi nápravy (predná:zadná)
Auto (základný)  80:20 až 55:45
Snow (sneh)  70:30 až 40:60
Gravel (šotolina) 80:20 až 45:55