Kia 1140x190 4
Thumb mercedes eqs autozurnal.com 11 Thumb mercedes eqs autozurnal.com 6 Thumb mercedes eqs autozurnal.com 7 Thumb mercedes eqs autozurnal.com 5 Thumb mercedes eqs autozurnal.com 8 Thumb mercedes eqs autozurnal.com 9 Continental bannery   1024x597   sk Thumb mercedes eqs autozurnal.com 11 Thumb mercedes eqs autozurnal.com 10 Thumb mercedes eqs autozurnal.com 12 Thumb mercedes eqs autozurnal.com 13 Thumb mercedes eqs autozurnal.com 14 Thumb mercedes eqs autozurnal.com 15 Continental bannery   1024x597   sk Thumb mercedes eqs autozurnal.com 16 Thumb mercedes eqs autozurnal.com 17 Thumb mercedes eqs autozurnal.com 2 Thumb mercedes eqs autozurnal.com 1 Thumb mercedes eqs autozurnal.com 3 Thumb mercedes eqs autozurnal.com 4

Mercedes EQS prichádza aj v SUV kabáte so 7-miestnym interiérom

Luxusným sedanom EQS a športovejšie ladeným biznis sedanom EQE vstúpila značka Mercedes-Benz do novej, plnoelektrickej éry aj vo vyššom trhovom segmente. Čoskoro bude v podobe SUV EQS nasledovať tretí modelový rad s touto architektúrou, ktorá bola vyvinutá pre elektrické vozidlá.

SUV v avantgardnom a zároveň luxusnom interiéri ponúka veľký priestor, komfort a konektivitu až pre siedmich cestujúcich. Vďaka výkonným elektromotorom, náhonu na všetky kolesá 4MATIC s rýchlymi reakciami a inteligentnému terénnemu jazdnému programu jazdí SUV EQS sebavedome aj v ľahkom teréne.

Nové SUV EQS má rovnaký rázvor 3210 mm ako EQS sedan, je však o viac ako 20 centimetrov vyššie. Podrobné rozmery sú 5 125/1 959/1 718 mm (d/š/v). Z týchto veľkorysých rozmerov SUV a výhod účelového dizajnu prispôsobeného elektrickej platforme profitujú rozmery interiéru. Druhý rad sedadiel je možné sériovo elektricky posúvať. V batožinovom priestore je dostatok miesta až pre štyri golfové vaky, čo cieľovka EQS-ka určite ocení. Na želanie je k dispozícii tretí rad sedadiel s dvomi dodatočnými samostatnými sedadlami, ako aj rozsiahla komfortná výbava pre všetkých cestujúcich.

Všetky modely SUV EQS sú vybavené elektrickým hnacím ústrojenstvom (eATS) na zadnej náprave, verzie s pohonom 4MATIC majú elektrické hnacie ústrojenstvo dodatočne aj na prednej náprave. V prípade modelov 4MATIC sa funkcia Torque Shift postará o inteligentné, plynulé rozdelenie hnacích momentov medzi zadný a predný elektrický stroj, a tým aj o použitie toho najefektívnejšieho elektrického hnacieho ústrojenstva. Elektromotory na prednej a zadnej náprave sú permanentne aktivované synchrónne motory (PSM). K výhodám tohto druhu konštrukcie patrí vysoká hustota výkonu, vysoká účinnosť, ako aj vysoká výkonová konštanta. V závislosti od výbavy a konfigurácie vozidla je možné dosiahnuť dojazdy podľa WLTP až 660 kilometrov. Na rýchle nabíjanie jednosmerným prúdom je súčasťou výbavy rýchlonabíjací systém na nabíjanie jednosmerným prúdom s výkonom nabíjania až 200 kW. V priebehu 15minút je možné načerpať elektrický prúd, ktorý na základe dojazdu podľa WLTP zodpovedá dojazdu až 250kilometrov.

Sedan EQS bol prvým modelovým radom od značky Mercedes-Benz, pri ktorom bolo možné aktivovať úplne nové funkcie vozidla vo viacerých oblastiach prostredníctvom aktualizácií vzduchom (OTA). V prípade EQS SUV je táto ponuka výrazne rozšírená. Vďaka tomu je možné pre toto vozidlo dodatočne aktivovať aj asistenta pre manévrovanie s prívesom alebo rozšírenú realitu MBUX (Používateľský zážitok Mercedes-Benz) pre navigáciu.

Odporúčame:

Mercedes-AMG C43 oficiálne: O dva valce menšie srdce s vyšším výkonom

Podvozok nového SUV EQS má nápravu so štyrmi ramenami vpredu a nápravu s priestorovým zavesením kolies vzadu. Štandardom je vzduchové pruženie AIRMATIC s kontinuálne nastaviteľným tlmením ADS+. Výšku vozidla je možné zvýšiť o niekoľko centimetrov. Okrem jazdných programov DYNAMIC SELECT ECO, KOMFORT, ŠPORT a INDIVIDUÁLNY sú verzie 4MATIC vybavené ďalším programom TERÉN pre jazdy mimo spevnených cestných komunikácií. Sériovo je vozidlo vybavené riadením zadnej nápravy s uhlom natočenia kolies do 4,5 stupňa. Táto technológia zabezpečuje dobrú manévrovateľnosť v meste a agilnosť mimo mesta.

Zásady integrálnej bezpečnosti, najmä zásady bezpečnosti pri nehode, platia nezávisle od platformy. Podobne ako všetky ostatné modely značky Mercedes-Benz, aj SUV EQS je preto vybavené pevnou bezpečnostnou bunkou priestoru pre cestujúcich, špeciálnymi deformačnými zónami a modernými záchytnými systémami. Ako prvý model od značky Mercedes-Benz dokáže európska verzia SUV EQS rozpoznať, či sú zadné sedadlá skutočne obsadené. Ak cestujúci na zadnom sedadle nie je pripútaný, bude vodič o tom cielene informovaný. V prípade značky Mercedes-Benz je novinkou aj takzvané upozornenie na prítomnosť osôb. Tento systém dokáže upozorniť na deti ponechané v zadnej časti vozidla. Vo vozidlách pre Európu, Austráliu a Nový Zéland je toto upozornenie súčasťou sériovej výbavy.

Mercedes me Charge je jednou z najväčších nabíjacích sietí na svete: aktuálne disponuje viac ako 700 000 nabíjacími miestami s možnosťou nabíjania striedavým a jednosmerným prúdom, z toho viac ako 300 000 nabíjacích miest sa nachádza v Európe. Od roku 2021 Mercedes-Benz zabezpečuje dodatočnú kompenzáciu zelenou elektrinou, keď zákazníci v Európe nabíjajú prostredníctvom služby Mercedes me Charge. Vysokohodnotné potvrdenia o pôvode zabezpečujú, že sa do siete dostane toľko zelenej energie z obnoviteľných zdrojov, koľko sa odoberie prostredníctvom služby Mercedes me Charge. Pomocou funkcie Mercedes me Charge Pripojiť a nabíjať je možné pohodlne nabiť SUV EQS na verejných nabíjacích stojanoch, ktoré podporujú funkciu "pripojiť a nabíjať".

Navigácia na základe množstva faktorov naplánuje najrýchlejšiu a najkomfortnejšiu trasu vrátane zastávok na nabíjanie a dynamicky reaguje napríklad na dopravné zápchy alebo zmenu spôsobu jazdenia. Patrí sem vizualizácia v infotainmente MBUX, ktorá informuje o tom, či je nabitie akumulátora dostatočné na návrat do východiskového bodu bez nabíjania. Pri výpočte trasy sa uprednostňujú manuálne pridané nabíjacie stanice na trase. Navrhnuté nabíjacie stanice je možné vylúčiť. Vypočítajú sa predpokladané náklady na nabíjanie počas jednej zastávky na nabíjanie.

Zaujímavosťou v interiéri je hyperobrazovka MBUX (mimoriadna výbava), ktorá sa elegantne rozprestiera takmer od jedného stĺpika A k druhému. Tri obrazovky sú umiestnené pod spoločným krycím sklom a vizuálne sa zlievajú. S displejom s technikou OLED s uhlopriečkou 12,3 palca pre spolujazdca vzniká vlastná oblasť zobrazovania a ovládania. V Európe a čoraz častejšie aj v iných krajinách si smie spolujazdec prezerať dynamický obsah aj počas jazdy. Mercedes-EQ sa pritom spolieha na inteligentnú logiku blokovania, ktorá je založená na kamerovom systéme: keď kamera zistí, že sa vodič pozerá na displej spolujazdca, tento displej automaticky stlmí dynamické obsahy. K technickým údajom MBUX patrí 8 jadier CPU, 24 GB RAM a prenosová rýchlosť pamäte RAM 46,4 GB za sekundu.

Technické údaje a verzie:

 

 

EQS 450+

EQS 450 4MATIC

EQS 580 4MATIC

Náhon

na zadné kolesá

na všetky kolesá

na všetky kolesá

Elektrický stroj (elektrické stroje)

Typ

Permanentne aktivované synchrónne elektromotory (PSM)

Výkon

kW

265

265

400

Krútiaci moment

Nm

568

800

858

Menovité napätie

Volty

396

396

396

Palubná nabíjačka (sériovo/na želanie)

kW

11/22

Čas nabíjania striedavým prúdom, trojfázové nabíjanie (11/22 kW)

h

10/5 

Max. výkon nabíjania jednosmerným prúdom

kW

200

Čas nabíjania z rýchlonabíjacej stanice (jednosmerný prúd)[6, 7]

min

31

Nabíjanie jednosmerným prúdom: max. dojazd po

15 minútach (WLTP)

km

250

(predbežne)

bez údajov

bez údajov

Vozidlo

Dĺžka/šírka/výška

mm

5 125/1 959/1 718

Rázvor

mm

3 210

Priemer otáčania (s riadením zadnej nápravy 4,5°/10°)

m

11,9/11,0

Objem batožinového priestoru podľa VDA

(päťmiestna/sedemmiestna verzia)

l

645 - 2 100/565 - 2 020

Spotreba a dojazd

Spotreba elektriny (WLTP)

kWh/100 km

23,0 – 18,6

(predbežne)

24,0 – 20,0

(predbežne)

24,0 – 20,0

(predbežne)

Emisie CO2 (WLTP)

g/km

0

0

0

Dojazd (WLTP)

km

536 - 660 (predbežne)

507 - 613 (predbežne)

507 - 613 (predbežne)