299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb img 0317 Thumb img 0027 Thumb img 0044 Thumb img 0017 Thumb img 0057 Thumb img 0102 1024x597 conti wc8s sk Thumb img 0116 Thumb img 0122 Thumb img 0346

Mazda3 2.0 Skyactiv-G: Zostala svojská a stále teší šoféra

Kompaktný hatchback vie rozžiariť oči a inokedy poriadne vystrašiť. Napriek skromnému výkonu 90 kW (122 k) je to auto plné emócií.

Práve motor sa stal častou témou debát, súvisiacich s novou Trojkou. Stodvadsať koní vydolovala Mazda z atmosférického dvojlitra už v roku 1982, tak kde je avizovaný pokrok? Nuž kým vtedy to bol vrchol motorovej palety, dnes ide o absolútny základ. Pri objeme 2,0 litra si netreba automaticky predstaviť len vysoký maximálny výkon. Japonci použili veľký objem na to, aby bol motor užívateľsky príjemný, nie extrémne silný. Kto chce vyšší výkon, môže počkať na novinku Skyactiv-X (132 kW/180 k).

Ak sa pýtate, či Mazde3 základná motorizácia stačí, bez okolkov odopovedáme: áno. Na bežné jazdenie s rodinou je skvelá. Pravda, ak si šofér chce trochu užiť v zákrutách horského priechodu, rodinu by mal vyložiť a začať viac pracovať s otáčkami. Teda častejšie radiť.

Atmosférický dvojiter vychádza z predchádzajúcej Trojky. Má pomerne vysoký stupeň kompresie 13, priame vstrekovanie benzínu i dlhé výfukové zvody s usporiadaním 4-2-1. Zásadnou zmenou je nástup ľahkej hybridnej technológie, takzvaného mild hybridu. Tradičný alternátor vystriedal elektrický motorgenerátor, ktorý nielen že rekuperuje pohybovú energiu, ale pri akcelerácii dokáže pomôcť spaľovaciemu motoru.

Motorgenerátor dosahuje výkon 5,8 kW (7,8 k). Najvyšší krútiaci moment 45 Nm je dostupný od prvej otáčky. Jasné, časť sily sa stráca v nedokonalom remeňovom prevode medzi elektrickým strojom a kľukovým hriadeľom benzínového motora. Napriek tomu má šofér pri 2000 otáčkach spaľovacieho motora teoreticky k dispozícii asi 160 Nm (najvyšší krútiaci moment 213 Nm vrcholí pri 4000 1/min). A to je číslo, aké dosahujú výkonovo podobné litrové prepĺňané trojvalce.

Ak k charakteru Mazdy niečo nesedí, tak je to systém odpájania dvoch valcov pri nízkej záťaži. Vo väčšej Šestke sme ho nepostrehli, v Trojke je dvojvalcový režim citeľný. Odpájanie valcov a prácu mild hybridnej techniky môžete sledovať na centrálnom displeji. Ostrekovače predných svetiel sú decentne zapracované do nárazníka.

Podrobné meranie výkonu na valcovej brzde pripravujeme do jesenného porovnávacieho testu Mazdy3 sedan 2,0 Skyactiv-G a Toyoty Corolla sedan 1,8 Hybrid. Teraz sa musíme spoľahnúť na pocity šoféra. Podľa nich sú „turbotrojvalce“ pri 2000 otáčkach predsa len silnejšie. Atmosféra sa ešte nadychuje a naozaj solídny záťah prichádza na úrovni 3000 1/ min. Z užívateľského pohľadu je motor Skyactiv-G veľmi príjemný. Nejde o typickú japonskú atmosféru v zmysle „dole nič, hore všetko“. Agregát je naozaj silný už v strednom pásme otáčok. Tomu zodpovedá skôr dlhšie sprevodovanie šesťstupňovej manuálnej prevodovky.

Ak vás porovnanie s trojvalcami pobúrilo, tak vedzte, že práve im má tento dvojliter konkurovať najviac. Niekto sa k výkonu okolo stodvadsať koní dopracuje atmosférickým dvojlitrom, iný malým trojvalcom, doplneným o turbo. Výsledok, čo sa pružnosti týka, je veľmi podobný. Mazdu3 sme porovnali s Fordom Focus 1,0 EcoBoost (92 kW/125 k). Namerané hodnoty ukázali, že výkonovo podladená atmosféra sa vyrovná malému turbu aj na rovnakom prevodovom stupni.

Najsilnejšou stránkou dvojlitra je popri kultivovanom prejave a sile v stredných otáčkach, jednoznačne spotreba. Kontrola dotankovaním ukázala, že palubný počítač nezavádza (odchýlka 0,2 l/ 100 km), a tak sme spotrebu odpisovali vždy z displeja. Čisto diaľničný priemer sa ustálil na hodnote 6,7 l/100 km. Tempo 130 km/h podľa rýchlomera znamená 2800 1/min. Po okresných cestách sme jazdili za 5,3 l/ 100 km a v meste za 7,1 l/100 km.

Kto od Mazdy3 čaká ostré a citlivé riadenie, aké má napríklad spomínaný Ford Focus, zostane sklamaný. V podstate auto sa vôbec nesnaží tváriť športovo a napriek tomu je veľmi dobre ovládateľné. Svojím charakterom trochu pripomína autá z deväťdesiatych rokov minulého storočia. Šoférovi za volantom Trojky nechýbajú informácie a tak trochu žije s autom. Napríklad predné pneumatiky cez riadenie naznačia, kedy sa blíži hranica ich priľnavosti. Vieme to preto, že štandardne obuté gumy Toyo na mokrom povrchu za veľa nestoja. Tradične skvelá je kulisa radenia, ktorá si však pýta aj presnú ruku. V zákrutách by sme Mazde pocitovo hádali nižšiu hmotnosť než udávaných 1364 kilogramov.

Batožinový priestor v základnom usporiadaní pojme 334 litrov. Predné sedadlá nepôsobia športovo, ale sú pohodlné. Vzadu je viac miesta než sa zdá, no treba rátať s ponurou atmosférou, danou malými oknami a čiernym stropom.

Radosť z šoférovania zostala napriek tomu, že Trojka medzigeneračne zmenila kurz. Predchodca bol priamočiarejší, hlučnejší, šoféra od cesty delila tenšia luxusná bariéra. Novinka poteší tých, ktorí plánujú auto používať aj na dlhších cestách. Odhlučnenie kabíny od motora, aerodynamického šumu a hluku odvaľujúcich sa kolies je totiž skvelé. Japonci výrazne zapracovali na akustickom komforte, pridali ďalšie asistenčné systémy a ak chceli udržať hmotnosť auta na uzde, niekde museli šetriť. Preto viacprvkovú zadnú nápravu nahradila jednoduchá, s vlečenými ramenami a torznou priečkou. Alebo za tým bola úspora nákladov?

Jednoduché zavesenie zadných kolies jazdným vlastnostiam na nerovnom povrchu nepochybne uškodilo. Konštruktéri sa hrali s kinematikou i hrúbkou torznej priečky, avšak mechanické prepojenie zadných kolies celkom neoklamali. Na hrubých priečnych nerovnostiach vie zadná časť Mazdy3 znervóznieť a zavlniť sa. Svoj podiel na tom majú aj 18-palcové disky, obuté do nízkoprofilových pneumatík rozmeru 215/45. Škoda, že Mazda neponúka zlatú strednú cestu v podobe 17-palcových kolies. K dispozícii sú osemnástky alebo šestnátky (s pneumatikami 205/60).

Ak si odmyslíme vrtošivú zadnú nápravu na istom type nerovností, Mazda3 ponúka solídny komfort aj na 18-palcových kolesách. Napokon, už sme si zvykli, že Mazdy nemávajú tvrdé pruženie. Na ceste „dýchajú“, dokážu čo-to odfiltrovať a celkovo jazdia veľmi prirodzene, ľahko.

Kabína je ďalšia časť, ktorou sa Mazda chce odlíšiť od konkurencie. Obľúbenou témou je najmä absencia dotykového displeja. Nám sa predchádzajúce riešenie páčilo viac. Keď auto stálo, obrazovka bola dotyková a po rozjazde sa v menu dalo listovať už iba multifunkčným ovládačom medzi prednými sedadlami. Dotykový displej sa hodí pri zadávaní adresy do navigácie. Predsa len naťukať ju prstom je rýchlejšie ako točiť kolieskom a hľadať v abecede jednotlivé písmená. Samotný multifunkčný ovládač funguje bez problémov a menu je prehľadné (až na zrušenie trasy v navigácii, ktoré treba dvakrát potvrdiť). Výborná je poloha za pomerne veľkým volantom. Sedadlo poskytuje dobrú oporu krížom a zadku, sedák by však mohol byť o čosi dlhší. Pýchou kabíny je head-up displej, ktorý premieta informácie priamo na čelné sklo a nie na plastovú plôšku ako mnohí konkurenti. Dobrý pocit z kvalitných materiálov všade naokolo pokazil iba poškriabaný čierny lesklý plast pri radiacej páke.

V úvode zaznelo, že Mazda3 vie šoféra aj vystrašiť a bola to narážka na niektoré asistenčné systémy. Trikrát počas testovacieho týždňa auto spustilo falošný poplach autonómneho brzdového systému a samo bezdôvodne zabrzdilo. Raz pri dobrzďovaní v kolóne, ktoré podľa nás nemalo žiadne znaky krízovej situácie. Dvakrát pri cúvaní na parkovacie miesto, kedy sa za autom široko ďaleko nenachádzal žiadny chodec, ani predmet. Doladiť by si zaslúžil aj adaptívny tempomat. Na diaľnici, po dobehnutí iného vozidla a vysunutí sa do ľavého jazdného pruhu, trvá dlho, kým Mazda začne opäť zrýchľovať.

KÚPIŤ, ČI NEKÚPIŤ?

Mazda3 zostáva autom, ktoré je radosť šoférovať. Akustické utlmenie kabíny a kvalita väčšiny materiálov znesie porovnanie s prémiovými kompaktmi. Istý ústup od predošlej politiky cítiť v jednoduchej zadnej náprave. Napriek tomu kupujem.

Technické parametre
motor 2,0 Skyactiv-G
zdvihový objem [cm3] 1998
výkon [kw/k] 90/122
pri otáčkach [1/min] 6000
krútiaci moment [nm] 213
pri otáčkach [1/min] 4000
palivová spotreba [l/100 km] 4,9-7,5
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 10,4
maximálna rýchlosť [km/h] 202
registračný poplatok [€] 110
batožinový priestor [l] 334-1026
cena modelu od [€] 19.990
Cesta l/100km
Priemerná spotreba v meste 7,1
Priemerná spotreba na okresných cestách 5,3
Detva-Košice (200km) 5,2
Ružomberok-Martin (45km) 4,9
Luhačovice-Zlín-Luhačovice-Slušovice (70km) 5,6
Luhačovice-Kúty (95km) 5,5
Priemerná spotreba na diaľnici 6,7
Bratislava-Zvolen (200 km) 6,6
Prešov-Ružomberok (150 km) 6,9
Žilina-Trenčín (80 km) 6,5
Kúty-Bratislava (60 km) 7

 

  Mazda3 2,0 Skyactiv-G Ford Focus 1,0 EcoBoost
  (90 kW/122 k) 6M (92 kW/125 k) 6M
  pružnosť 60-100 km/h (s)
2. prev. stupeň 5,4 -
3. prev. stupeň 6,8 6,9
4. prev. stupeň 9,4 9,0
  pružnosť 80-120 km/h (s)
2. prev. stupeň 7,0 -
3. prev. stupeň 9,0 9,3
4. prev. stupeň 13,3 13,5