28988 opel astra st online autozurnal 1140x190

Mazda výrazne elektrifikuje, ale nevzdáva sa ani naftových motorov

Mild hybrid sa v predaji objaví na budúci rok, nasledovať bude elektromobil a plug-in hybrid.

Šéf európskej divízie značky Mazda Jeff Guyton pre magazín Automotive News otvorene priznal, že predaj elektromobilov a plug-in hybridov stúpa iba v krajinách, ktoré ich finančne dotujú. Bez štátnych príspevkov sú tieto autá stále príliš drahé. 

Napriek tomu Mazda v najbližších rokoch prinesie do Európy vlastný elektromobil a plug-in hybrid. Musí, pretože bez nich nedokáže stlačiť svoje flotilové emisie na úroveň nariadenú Európskou komisiou.

Pod pojmom "flotilové emisie" rozumieme priemernú hodnotu produkcie CO₂ všetkých osobných a ľahkých úžitkových áut danej značky, predávaných v EÚ. Automobilky do roku 2021 musia zredukovať flotilové emisie oxidu uhličitého na úroveň 95 g/km. Za jej prekročenie si Európska komisia účtuje pokutu od 5 do 95 eur. Výška sankcie závisí od toho, o koľko gramov bola hranica prekročená. Automobilka platí pokutu za každé jedno vozidlo, predané a zaregistrované v niektorom z členských štátov Únie.

Preto sa aj Mazda vrhla na elektrifikáciu. Jej benzínové štvorvalce 2,0 Skyactiv-G a 2,0 Skyactiv-X dostali mild hybridnú technológiu. Elektromotor pripojený ku kľukovému hriadeľu remeňom pomáha spaľovaciemu motoru pri akcelerácii, rekuperuje pohybovú energiu a ak motor vypne systém štart/stop, tak slúži aj ako štartér. Čo je možno najdôležitejšie - v testoch pomáha ušetriť niekoľko gramov CO₂. Mild hybrid získala ako prvá Mazda3, neskôr ju Japonci zapracujú aj do ďalších modelov.

V roku 2020 môžeme v Európe očakávať prvý sériový elektromobil Mazda, vyvinutý vo vlastnej réžii. O rok neskôr bude nasledovať plug-in hybrid, postavený v spolupráci so značkami Toyota a Denso.

Šéf Mazda Europe Jeff Guyton dodal, že značka nekončí ani s naftovými motormi. Podiel nafty v súčasných predajoch áut Mazda predstavuje 25 až 30 percent. Každý druhý zákazník, ktorý s autom ročne najazdí aspoň 20 000 kilometrov, volí diesel.

A je tu ešte jeden dôvod: práve naftové motory produkujú menej oxidu uhličitého ako benzínové. Ich problémom bol donedávna oxid dusíka. Jeho produkcia s nástupom emisnej normy Euro6D Temp a zavedením selektívnej katalytickej redukcie, prípadne účinnejších zásobníkových LNT katalyzátorov, klesla tiež. Zdá sa, že najväčším nepriateľom moderných turbodieselov sú momentálne politici.   

Japonci nedávno predstavili vznetový štvorvalec 1,8 Skyactiv-D, určený pre menšie modely. Mazda6 a CX-5 dostali vynovenú naftovú dva-dvojku. Hlavnou inováciou je inštalácia SCR katalyzátora do výfukového potrubia. To znamená, že ani majiteľ Mazdy sa nevyhne pravidelnému tankovaniu vodného roztoku močoviny. Menšie modely, vybavené jedna-osmičkou, ju zatiaľ nepotrebujú.  

Jeff Guyton dodal, že popularita nafty už nikdy nebude taká veľká ako kedysi. V najbližších rokoch však očakáva istú renesanciu. Mnohí Nemci po prevalení škandálu koncernu Volkswagen s emisiami začali naftu odmietať. Teraz sa k nej znova vracajú, pretože testy ukazujú, že najnovšie naftové motory, navrhnuté pre emisnú normu Euro6D Temp a vyššiu, sú čisté aj v reálnej premávke. 

Advertisement