299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Thumb 1 Thumb 1m Thumb 2m Thumb 3m Thumb 4m Thumb 5m 299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1024x597px Thumb 6m Thumb wankel cycle anim

Mazda potvrdila návrat Wankela, aby odstránila obavy z elektromobilu

Automobilka z Hirošimy je jednou z posledných, ktorá ešte koketuje s využitím motora s rotačným piestom v sériovej produkcii. Napriek tomu, že stále prísnejšie emisné normy sú skôr proti vynálezu Felixa Wankela, tento agregát si nájde uplatnenie aj v budúcnosti.

Wankelov motor sa pod taktovkou značky Mazda vráti do sériovej výroby. Uviedol to európsky viceprezident Mazdy pre predaj a služby zákazníkom, Martijn ten Brink.

V rozhovore pre holandský portál ZerAuto, zaoberajúci sa alternatívnymi pohonmi, ďalej prezradil, že pôjde o jednorotorový motor s atmosférickým nasávaním. Jeho veľkosť ten Brink prirovnal k škatuli od topánok.

Malý Wankelov motor bude súčasťou príplatkovej výbavy sériového elektromobilu Mazda, ktorý spoznáme na budúci rok. Vďaka nemu chcú Japonci odstrániť obavy potenciálnych zákazníkov z malého akčného rádiusu. Spaľovací agregát nebude roztáčať kolesá, poslúži ako generátor elektrickej energie.

Japonci chcú, aby Wankel pracoval pri ideálnych otáčkach, mal minimálnu spotrebu a bol taký kultivovaný, že šofér nedokáže odhadnúť, kedy je motor naštartovaný a kedy nie.

"Prítomnosť spaľovacieho motora v elektromobile v zásade nie je potrebná. Priemerný šofér podľa prieskumov denne najazdí asi 60 kilometrov, cestou do práce a späť," hovorí Martijn ten Brink. Mazda napriek tomu ponúkne aj takzvaný predlžovač dojazdu, aby "odstránila všetky obavy zákazníkov".

Mazda predstavila funkčný prototyp elektromobilu s predlžovačom dojazdu, ktorým bol Wankel, už v roku 2013.

Konštruktéri navrhli jednorotorový motor s objemom 330 cm3, schopný dosiahnuť maximálny výkon 22 kW (30 k) pri 4500 otáčkach za minútu. Avšak v útrobách konceptu Mazda2 EV RE bol tento agregát nastavený tak, aby pracoval pri ideálnych konštantných otáčkach 2000/min, kedy produkoval výkon 19 kW (26 k).

Jednoduchý remeňový prevod spojil spaľovací motor s generátorom elektrickej energie. Roztočený generátor zásoboval elektrinou lítiovo-iónové batérie s kapacitou 20 kWh. Akumulátory dodal Panasonic a boli umiestnené v stredovom tuneli i pod zadnými sedadlami, kde obyčajne býva palivová nádrž. Energiu využíval elektromotor (74 kW/100 k), ktorý cez jednostupňovú prevodovku poháňal auto.

Výhodou Wankela sú veľmi kompaktné rozmery – hlavne výška – a minimum vibrácií. Keď motor dosahuje ideálne otáčky, je údajne skromný v konzumácii benzínu i oleja.

Mazda vtedy pripravila špeciálny rám, v ktorom bol umiestnený samotný spaľovací agregát, generátor elektrickej energie, deväťlitrová palivová nádrž a príslušenstvo. Tento celok - nazvaný PowerPack - vážil iba sto kilogramov a bol taký kompaktný, že sa zmestil pod podlahu batožinového priestoru Mazdy2.

Prototyp dokázal v čisto elektrickom režime prejsť najviac 200 kilometrov. Akčný rádius sa po naštartovaní takzvaného predlžovača dojazdu zdvojnásobil. Technici vtedy koketovali s myšlienkou, namontovať do auta 20-litrový zásobník na benzín. Dojazd tak mohol dosiahnuť až 600 kilometrov, čo je hodnota podobná klasickej benzínovej verzii.

Dnes je jasné, že prvý sériovo vyrábaný elektromobil značky Mazda nevznikne na báze iného modelu. Pôjde o úplne nové malé auto. "Malé auto je pre elektrický pohon najlepšie, pretože väčšie vozidlá potrebujú väčšie batérie a tým pádom sú ťažké, čo pre Mazdu nemá význam," uviedol Matsuhiro Tanaka, vedúci európskeho výskumného a vývojového centra značky Mazda, ktoré sídli v nemeckom Oberuseli.

Tanaka ďalej prezradil, že elektromobil vznikne na čistom liste papiera, pričom odlišné od súčasnej produkcie budú aj materiály. "Keď použijeme ťažké batérie, so zvyšok konštrukcie musíme odľahčiť. Chystáme sa vyvinúť nový ľahký materiál," dodal Matsuhiro Tanaka.

Zástupcovia Mazdy však naďalej veria, že nástup elektrického pohonu nepošle spaľobvacie motory do dôchodku. Napokon, v záverečnom štádiu vývoja je prelomový "vznetový" benzínový štvorvalec Skyactiv-X.

Konštruktéri si trúfajú, postupne zvyšovať tepelnú účinnosť benzínového spaľovacieho motora až na úroveň 56 percent. Pre porovnanie, najúčinnejšie motory dneška sa pohybujú okolo 40 percent.

Felix Wankel a jeho sen o revolučnom motore