Mazda CX-3 na slovenskom trhu s cenou od 14 590 eur
Segment stále populárnejších malých crossoverov sa na Slovensku aktuálne rozrástol o ďalšieho člena. Vonkajšie rozmery radia Mazdu CX-3 na jeho hornú hranicu. Novinka je k dispozícii s pohonom predných i všetkých štyroch kolies.
Tradičné oblé línie, doplnené o niekoľko hrán a jednoznačne dynamickejší profil v porovnaní s väčším súrodencom CX-5. Tak možno charakterizovať dizajn Mazdy CX-3, konkurenta pre Nissan Juke a spol. V porovnaní s ním je Mazda nepatrne dlhšia a má najmä o 40 milimetrov natiahnutý rázvor osí kolies.
Novinka meria na dĺžku 4275 mm, na šírku 1765 mm a na výšku 1550 mm. Rázvor 2570 mm je zhodný s Dvojkou, z ktorej CX-3 technicky vychádza. Ak ide o celkovú dĺžku auta, Mazda CX-3 má vďaka nafúknutejším previsom bližšie skôr k Trojke než k Dvojke.
Na zadných sedadlách cítiť, že CX-3 je na pomery Mazdy vysoké auto. Dospelému sa tam sedí pohodlnejšie než v Dvojke i väčšej Trojke. Vyššie ukotvený sedák lepšie podopiera stehná. Strecha neklesá tak výrazne, ako by sa zdalo, a tak mi pri výške asi meter osemdesiat ostalo dosť miesta na hlavu. Na kolená len tak tak.
Batožinový priestor má vysokú nakladaciu hranu a dvojitú podlahu, aby po sklopení zadných operadiel vznikla rovná plocha. Základný objem 350 litrov, maximálny 1260.
Takmer dve tretiny karosérie - 63 percent - pozostávajú z vysokopevnostnej ocele. Ďalších 29 percent bolo vyrobených z ultra vysokopevnostnej ocele. Konštruktéri si tohto pomeru sľubujú vysokú bezpečnosť a tiež výborné jazdné vlastnosti. Komponenty podvozka pochádzajú z Dvojky a SUV CX-5.
Druhý menovaný model bol darcom pohonu všetkých štyroch kolies s elektromagneticky ovládanou medzinápravovou spojkou. Svetlá výška podvozka však má hodnotu iba 160 mm. Cenovo dostupnejšie varianty sú dvojkolky.
Pod prednou kapotou nájdeme dve výkonové verzie atmosférického dvojlitra Skyactiv-G. Slabšia 88 kW (120 k) je vyhradená pre variant s pohonom jednej nápravy. Spolupracuje so šesťstupňovou manuálnou alebo automatickou prevodovkou. Silnejšia 110 kW (150 k) roztáča všetky štyri kolesá a tiež si môžete vybrať manuál alebo automat.
Naftu spaľuje nový turbodiesel 1.5 Skyactiv-D (77 kW/105 k). Ak poháňa predokolku, spolupracuje so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Ak štvorkolku, zákazník má na výber medzi manuálnym a automatickým ústrojenstvom.
Pohotovostná hmotnosť CX-trojky začína na úrovni 1155 kg (2.0 Skyactiv-G, 4x2) a vrcholí pri hodnote 1295 kg (1.5 Skyactiv-D, 4x4, 6A).
Výbava
Mazda CX-3 prichádza na slovenský trh až s piatimi stupňami výbavy. Základný Emotion je možné kombinovať iba so slabším benzínovým dvojlitrom (88 kW/120 k) a manuálnou prevodovkou. Obsahuje 16-palcové plechové disky kolies, elektrické ovládanie okien vpredu i vzadu, elektrické nastavovanie vonkajších spätných zrkadiel, manuálnu klimatizáciu, rádio 4x15W, USB vstup, centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním, sadu na opravu defektu, delené zadné operadlo alebo asistenta pre rozjazd do kopca.
Vyšší stupeň Challenge je dostupný pre základnú benzínovú a naftovú motorizáciu. V porovnaní s Emotion pridáva zliatinové disky s priemerom 16 palcov, automatickú klimatizáciu, multimediálny systém so sedempalcovým displejom na stredovej konzole, multifunkčný ovládač medzi prednými sedadlami, tempomat, multifunkčný volant s koženým vencom, kožou čalúnenú hlavicu radiacej páky a ručnej brzdy, systém varovania pred čelným nárazom a pred neúmyselným opustením jazdného pruhu, hands-free,...
Nasleduje výbava Attraction, prvá, ktorá umožňuje, objednať si automatickú prevodovku. Obsahuje plne diódové adaptívne svetlomety, vrátane LED hmloviek, vyhrievané predné sedadlá alebo zadné parkovacie senzory.
Stupeň výbavy Revolution je kombinovateľný so všetkými motorizáciami a prevodovkami. Pridáva 18-palcové zliatinové disky kolies, predné parkovacie senzory, čalúnenie kombináciou látka-koža a bezkľúčové odomykanie.
Špičková výbava niesie označenie Revolution Top a spoznáte ho podľa čierno-bieleho čalúnenia interiéru v kombinácii koža/látka a audiosystému Bose so 7 reproduktormi. Na palube sú tiež systémy ako automatické prepínanie stretávacích a diaľkových svetiel či varovanie pred prítomnosťou iného vozidla v tzv. mŕtvom uhle.
Záruka
Ako to už v prípade japonských značiek býva, jednotlivé stupne výbavy sú pevne dané a možnosť vlastnej konfigurácie je malá. Priplatiť sa dá iba za navigáciu (500 eur), metalický, resp. špeciálny červený lak (495/635 eur) a za predĺženú záruku. Výrobca dáva na malý crossover garanciu tri roky bez obmedzenia počtu najazdených kilometrov. Za 180 eur môže byť záruka predĺžená o rok a za 264 eur o dva roky. Vždy bez ohľadu na najazdené kilometre.