Kia 1140x190 3

Losí test Lexus NX 2022: Nezáludný, ale príliš nedotáčavý (VIDEO)

"Povinným" testom španielskeho magazínu km77 prešiel aj nový Lexus NX. Výslednou rýchlosťou neuchváti, no na limite sa správa bezpečne.

Video (losí test začína v čase 1:44):


Aj keď najvyššia rýchlosť prejazdu losím testom na úrovni 75 km/h nie je svetoborná, nové NX-ko sa ukázalo aj v pozitívnom svetle. Podvozok je nastavený bezpečne, to znamená nezáludne a pri krízovej situácii by ho mali zvládnuť ukočírovať aj menej skúsení šoféri. Konkrétny Lexus je vo verzii 350h 4WD F Sport, to znamená hybridná štvorkolka s tuhším, športovejšie ladeným podvozkom a adaptívnymi tlmičmi. Hybrid je k dispozícii taktiež ako predokolka a k dispozícii je tiež ťažší plug-in hybrid, ktorý štandardne roztáča všetky štyri kolesá.

Lexus NX stojí na platforme GA-K, ktorú zdieľa s Toyotou RAV4. Tá sa po príchode na trh zapísala do dejín losích testov negatívne, pričom v teste magazínu Teknikens Värld prekvapila uskákaným a nepredvídateľným správaním. Lexus NX má však odlišne naladený podvozok (aj keď s rovnakým technickým základom) a oveľa lepšie pracuje aj elektronika na čele so stabilizačným systémom.

Odporúčame:

Lexus NX 450h+/NX 350h: Podrobný test hybridu a plug-in hybridu (VIDEO)

Rýchlosť 75 km/h je pod obligátnou hodnotou 77 km/h, ktorú km77 považuje za dobrú. A aj medzi kompaktnými SUV nájdeme oveľa lepšie výsledky, napr. nedávno testovaná Kia Sportage dokáže prefrčať medzi kužeľmi s počiatočnou rýchlosťou 80 km/h. Lexus NX doplatil na príliš nedotáčavé nastavenie, pričom vo vyššej rýchlosti ako 75 km/h už testovací pilot nedokázal nasmerovať predok auta do finálnej "bránky". No samotné pohyby karosérie má podvozok pod kontrolou, rozhodne sa nie je za čo hanbiť. Koniec koncov, NX zvládol losí test vo vyššej rýchlosti ako športovo ladené BMW M235i xDrive (68 km/h) alebo Golf GTI predchádzajúcej generácie (73 km/h). 

Odporúčame:

Kia Sportage 2022 zahviezdila v losom teste. Zahanbila aj mnohé športové autá (VIDEO)

Vysokú nedotáčavosť mohli zapríčiniť aj použité pneumatiky Bridgestone Alenza 001 rozmeru 235/50 R20, ktoré nepatria medzi športové, "lepivé" modely. V našom nedávnom porovnávacom teste Lexusov NX sme sa losiemu testu venovali aj my. Plug-in hybridnú aj hybridnú verziu so športovejším podvozkom verzie F Sport sme mali obutú ešte na zimných pneumatikách a losí test sme absolvovali taktiež pri rýchlosti 75 km/h. Na videu si môžete pozrieť, ako podvozky zhodnotil Michal (začína v čase 20:36):