28988 opel astra st online autozurnal 1140x190
Thumb 2019 lexus ux 250h grey dyn 04 694668 Thumb 2019 lexus ux 250h grey det 11 265568 Thumb 2019 lexus ux 250h grey int 16 826878 Thumb 2019 lexus ux 250h grey dyn 16 390423 Thumb 2019 lexus ux 250h grey int 17 260150 Thumb 2019 lexus ux 250h grey int 18 471530 28988 opel astra st online autozurnal 1024x597 Thumb 2019 lexus ux 250h white int 23 719934 Thumb lexusux interior cobalt6 479184

Lexus UX: Auto ako z komixu

Nový malý Lexus v dave rozhodne neprehliadnete. Jeho extravagantné tvary sú aerodynamicky funkčné a interiér famózne spracovaný. Na prvú jazdu som dostal hybrid s pohonom predných kolies.

Hoci Lexus UX na prvý pohľad pôsobí ako vyslovene emotívna záležitosť, jeho vznik sprevádzali vážne prieskumy. Japonci auto vyvíjali prioritne pre Európu a neváhali sa pýtať. Napríklad, či pri imidžovom crossoveri preferujete veľký kufor alebo atraktívny dizajn. Ďalší prieskum sa týkal používania hybridného pohonu.

Výsledok? Auto s výraznými plastovými lemami blatníkov, ale nie príliš vysoké a s posedom podobným klasickému hatchbacku. Technicky aj rozmerovo má nový malý Lexus blízko k Toyote C-HR, no kladie väčší dôraz na detail. Dvere pri zabuchnutí vydávajú pekný tlmený zvuk, elektricky ovládané okná pred koncovou polohou decentne spomalia. Pokiaľ plynový pedál nie je stlačený až na podlahu, v kabíne počas jazdy vládne ticho. Sledovať remeselné spracovanie je zážitok bez ohľadu na to, či sa bavíme o lícovaní jednotlivých karosárskych dielov alebo o zariadení interiéru. Azda jedinú výhradu mám k ovládaniu multimediálneho systému. Touchpad a klikanie na jednotlivé ikony zamestnávajú šoféra hádam viac než dotykový displej.

Lexus UX si niektoré detaily v interiéri  požičal od väčších súrodencov. Kokpit je výborne spracovaný a odhlučnený.

Lexus UX nemá ambíciu byť rodinným autom. Priestorové podmienky v kabíne azda najlepšie vystihuje označenie 2+2. Vpredu je priestorová ponuka štedrá, ale vzadu sa bude pohodlne sedieť iba nižším osobám alebo deťom. Kufor je tiež skromný. Verzia s pohonom predných kolies pojme 320 litrov, štvorkolka ešte o 37 l menej.

Novinka spoza volantu pripomína skôr bežný kompakt než crossover či SUV. Veľmi pohotovo reaguje na každý pokyn volantom a podvozok poctivo stráži pohyby karosérie v zákrutách. Lexus UX jazdí profesorsky dobre, no hmotnosť vyše 1,5 tony zamaskovať nedokáže. Sesterská Toyota C-HR v zákrutách predsa len pôsobí živelnejším dojmom. Kabína Lexusu je zase lepšie odhlučnená.

Pod kapotou môžete nájsť atmosférický benzínový dvojliter (126 kW/171 k), spriahnutý výhradne s bezstupňovou prevodovkou CVT a pohonom predných kolies. Alternatívou je hybridný pohon, ktorý k atmosférickému dvojlitru pridáva dva elektromotory. Menší slúži najmä ako generátor, väčší pomáha spaľovaciemu agregátu, prípadne sám roztáča kolesá. Kombinovaný výkon sústavy má hodnotu 135 kW (184 k) a na predné kolesá ho prenáša delič výkonu e-CVT. Za príplatok dostanete pohon 4x4 s tretím elektromotorom, umiestneným vzadu.

Vyskúšal som si hybrid s pohonom predných kolies. Ponúka solídnu dynamiku, ale do sedadla vás vyslovene nezatlačí. Technika maximálne uprednostňuje elektrický režim. Keď intenzívnejšie zošliapnete plyn, k slovu sa dostane aj benzínový motor. Je výborne akusticky utlmený a intenzívnejšie som ho vnímal iba v kopcoch, keď bol potrebný vyšší krútiaci moment a otáčky motora stúpli niekam na úroveň 4000/min.

Japonci sa priebežne snažia hybridný pohon prispôsobovať vkusu zákazníkov. Volič režimov prevodovky e-CVT už neponúka režim B pre intenzívnejšie brzdenie elektromotorom. Šoféri ho podľa prieskumov nevyužívali, a tak zmizol. Naopak, pribudla možnosť manuálneho radenia šiestich prednastavených prevodových pomerov pákou alebo pádlami pod volantom. Elektronika však má vlastný rozum a nie vždy voľbu šoféra rešpektuje.

Veľkou zvláštnosťou je syntetický zvuk, vychádzajúci z reproduktorov. Pripomína vytočený motor superšportového motocykla, vrátane radenia prevodových stupňov. Najväčším paradoxom je, že radenie sa z reproduktorov ozýva aj vtedy, keď skutočný poháňací systém udržiava konštantné otáčky. Znie to veľmi zábavne. Spotreba paliva sa počas prvej jazdy meria ťažko, lebo času a kilometrov je málo. V kopcoch apetít hybridu tesne prekročil sedemlitrovú hranicu. Na druhý deň sme jazdili zväčša po rovinách a spotreba dosiahla 5,9 l/100 km.