Legendárny skúter Čezeta sa vracia s elektrickým pohonom
Nadšenci z Prahy zachovali pôvodný dizajn, pridali však modernú techniku. Výsledok je zaujímavý, ale tiež drahý.
Taliani síce hovoria, že jediný originálny skúter je Vespa, no aj v bývalom Československu vzniklo zaujímavé jednostopé vozidlo pohodlnejšie než klasický motocykel. ČZ 175 Typ 501/502 vďaka netradičnej koncepcii a tvaru podobnému torpédu dodnes pôsobí ako zjav z inej planéty. Pritom Česká Zbrojovka Strakonice ju začala vyrábať ešte v roku 1957.
Bola to reakcia na veľkú módu skútrov, ktorá sa rozmohla na západ od našich hraníc. Z niekoľkých návrhov od rôznych dizajnérov sa do sériovej výroby dostalo originálne kapotované jednostopé vozidlo s typickým veľkým svetlometom vpredu, palivovou nádržou ukrytou v prednom blatníku a vzduchom chladeným jednovalcom. Motor mal zdvihový objem 175 centimetrov kubických, dosahoval výkon 5,9 kW (7,2 k) a v priemere si vystačil s 3,2 litrami benzínu na sto kilometrov.
Prvotné problémy s chladením agregátu vyriešilo doplnenie stroja o ventilátor. Nasledoval vznik modernizovanej verzie 502 so silnejším motorom i niekoľko zaujímavých derivátov. Skúter sa dočkal sajdkáry, odvodili z neho úžitkovú rikšu a za príplatok k nemu pridali zaujímavý jednostopý príves. Produkcia skončila v roku 1963, pričom Čezeta si stihla urobiť dobré meno aj v zahraničí. Ako NZetu ju chvíľu vyrábali na Novom Zélande.
Myšlienka československého skútra žije aj dnes. Partia nadšencov v Prahe založila “eseročku” Čezeta Motors a snaží sa vrátiť tieto stroje späť na cesty. Samozrejme, nie v pôvodnej konfigurácii s dymiacim dvojtaktom. Jeho miesto prebral elektromotor a z Čezety vzniklo na pohľad retro, ale inak nanajvýš moderné mestské vozidlo.
Oficiálny názov znie Čezeta Typ 506 a prvý prototyp uzrel svetlo sveta ešte v roku 2012. V júni 2013, presne päťdesiat rokov po ukončení produkcie pôvodnej “päťstodvojky”, začala malosériová výroba. Prvé kusy vznikli namontovaním novej poháňacej techniky do starej plechovej karosérie. Cieľom konštruktérov však bolo vytvoriť ľahší základ stroja z uhlíkových vlákien.
Elektromotor čerpá energiu z lítiovo-iónových článkov s kapacitou 5,6 kWh. To údajne stačí na dojazd 75 až 85 kilometrov. Príplatková funkcia rekuperácie kinetickej energie pri brzdení a plachtení môže zvýšiť akčný rádius na cca sto kilometrov. Batérie je možné dobíjať z domácej elektrickej siete. Plné dobitie trvá štyri a pol hodiny.
Pri základnej cene 9.000 eur sa neočakáva, že by Čezety masovo zaplnili ulice. Česi s ňou skúšajú šťastie aj v USA.