Le Mans: Audi vydržalo najviac a má zlato i striebro
V dramatických pretekoch akoby prvé miesto bolo zakliate. Všetkých priebežných lídrov postihli technické problémy.
Víťazom 82. ročníka pretekov 24 hodín Le Mans je Audi, zásluhou posádky Marcel Fässler, André Lotterer, Benoit Tréluyer. Druhú priečku obsadil ďalší továrenský prototyp Audi R18 e-tron quattro, v ktorom sa striedal Tom Kristensen s Marcom Geném a Lucasom di Grassim. Na stupne víťazov vystúpila aj posádka Toyoty TS040 Hybrid, Anthony Davidson, Nicolas Lappiere, Sebastien Buemi.
Prvé Audi odkrúžilo za 24 hodín 379 kôl, čo je približne 5.165 kilometrov. Ingolstadtská automobilka triumfovala v Le Mans po piaty raz v rade. Celkovo má na konte trinásť prvenstiev. Veľkolepému divadlu priamo na okruhu prihliadalo 263.300 divákov.
Veľmi skoro začali mrznúť úsmevy na tvárach jazdcov a členov jednotlivých tímov.
Už po piatich kolách sa skončila púť hybridného Nissanu ZEOD RC, ktorý tesne pred štartom utvoril nový rekord. Ako prvé vozidlo v histórii Le Mans prešiel celý okruh iba na elektrickú energiu. Rýchlo ho však zradila prevodovka.
Mračil sa aj Mark Webber, keď jeho Porsche v prvej hodine náhle stratilo výkon a Austrálčan musel navštíviť mechanikov. Tí 919ku Hybrid dokázali oživiť. Práce mali viac ako dosť, keďže technické problémy hlásilo aj druhé Porsche Neela Janiho.
Tempo diktovala Toyota číslo sedem s Alexom Wurzom za volantom. Naháňali ju továrenské Audi v snahe odčiniť porážku z kvalifikácie. Tesný súboj narušila prietrž mračien asi hodinu a štvrť po štarte. Pršalo prakticky len na rovinke Hunandieres a nie každý dokázal nálet do vodnej smršte ustáť.
„Neviem presne, čo sa stalo. Neviem, či do mňa narazilo Ferrari alebo som jednoducho dostal aquaplanning,“ premýšľal nad príčinou hromadnej nehody troch áut Nicolas Lappiere. Okrem Toyoty s číslom osem, sa do nej zaplietlo dovtedy vedúce Ferrari kategórie GT AM a tiež Audi číslo tri Marca Benanoniho. Najhoršie dopadlo práve Audi, ktoré po posunutí hnacieho hriadeľa a vytečení oleja, ostalo nadobro nepojazdné. Lappiere v dotlčenej Toyote dokrivkal do depa. Po oprave mohol pokračovať, hoci na lídra strácal už osem kôl.
Japoncom zahralo do karát spomalenie štartového poľa bezpečnostným vozidlom. Ich strata mohla byť aj väčšia.
Toyota na špici odolala divokým poveternostným podmienkam i tlaku súperov. Japonský hybrid dosahoval skvelé časy na kolo najmä po zotmení a keď za jeho volantom sedel Kazuki Nakajima. Nanešťastie, práve tento pilot bol svedkom náhleho zlyhania techniky vedúceho auta. Porucha elektroniky o piatej ráno, sprevádzaná malým požiarom, vystavila Toyote s číslom sedem definitívnu stopku.
Keďže Porsche bojovalo skôr s technikou, vedenia sa pohodlne ujali dve Audi. Na chvíľu.
Prvé miesto, akoby bolo začarované. Trojica Fässler/Lotterer/Tréluyer si ho užívala iba do svitania, kedy ich spomalili problémy s turbodúchadlom. Po zastávke v boxoch auto pokračovalo ďalej.
Tesne pred poludním hlásilo problémy s novým elektrickým turbodúchadlom aj druhé Audi. Šéf tímu Wolfgang Ullrich iba krčil ramenami, pretože nový typ prepĺňania sa v testoch javil ako maximálne spoľahlivý.
Začínalo sa akoby od začiatku. Stratu Porsche z úvodu zmazali problémy súperov, a tak Mark Webber odrazu jazdil na čele. Stíhal ho André Lotterer s opraveným Audi a zdalo sa, že tento napínavý duel vydrží až do konca. Obe nemecké stajne plánovali taktiku pre záverečnú časť pretekov, keď opäť zasiahla technika. Motor Porsche Marka Webbera definitívne odmietol poslušnosť. Údajne bolo na vine olejové čerpadlo.
Na špicu sa vrátili dve Audi a šachovnicovú vlajku si už nenechali újsť. Tretia Toyota finišovala so stratou piatich kôl, ktorú nadobudla pri oprave havárie z daždivého začiatku pretekov.
Klasifikované bolo napokon aspoň jedno Porsche, hoci až na 37. mieste. Marc Lieb zaznamenal problémy s technikou krátko po Webberovi. Ostal stáť v boxoch, no tesne pred cieľom sa opäť vybral na trať.
Napriek nezdaru nebolo na tvárach členov nemeckej stajne vidieť veľké sklamanie. Sami avizovali potrebu zberu dát a skúseností. Rýchlosť v kvalifikácii a pozícia lídra tesne pred koncom boli skôr príjemným bonusom.
O to smutnejšia atmosféra vládla v garážach Toyoty. Japonci mali potrebnú rýchlosť a zdalo sa, že tentokrát môžu naozaj vyhrať.
Na budúci rok štartové pole prototypov kategórie LMP1 rozšíri Nissan. Do Le Mans sa s prototypom chystá aj Mazda, ale len do slabšej triedy LMP2. Nasadiť chce turbodiesel 2.2 Skyactiv-D.
V priebehu pretekov sa čakalo na tlačovú konferenciu Ferrari. Taliani sú nespokojní s technickými predpismi v F1 a šéf Luca di Montezemolo má k Le Mans veľmi blízko. Ako však uviedol, továrenský tím z Maranella na dvadsaťštyri hodinovke neuvidíme skôr než v roku 2020.