28988 opel astra st online autozurnal 1140x190
Thumb img 6519 Thumb img 6543 Thumb img 6568 Thumb img 6558 Thumb img 6595 Thumb img 6649 28988 opel astra st online autozurnal 1024x597 Thumb img 6683 Thumb img 6688 Thumb img 6694 Thumb img 6696

Lada Vesta SW Cross 1,6 16V: Zabudnite na predsudky

Lada v Európe nekončí. Modely Vesta a 4x4 splnili emisnú normu Euro 6d-Temp, ktorá sa od septembra stane záväznou pre všetky nové autá predávané v EÚ. Vyskúšal som si to najlepšie, čo ruská automobilka v našich končinách aktuálne ponúka.

Už dlho žiadne auto nevyvolalo v mojom okolí toľko pozornosti, ako Lada Vesta SW Cross. Preto sa v teste pokúsim odpovedať na najčastejšie kladené otázky. Rázvor 2635 milimetrov radí Vestu jednoznačne do nižšej strednej triedy. Dĺžkou a šírkou však na najznámejšie konkurenčné kombi, ako Hyundai i30 kombi alebo SEAT Leon ST, predsa len niekoľko centimetrov stráca. Rozmermi a filozofiou má asi najbližšie k Fiatu Tipo kombi. Verzia SW Cross neponúka pohon všetkých štyroch kolies ani za príplatok. Pochváliť sa však môže nadštandardnou svetlou výškou 203 mm, akú nedosahujú mnohé SUVčka.

Z pohľadu vnútorného priestoru pre posádku je Lada plnohodnotný kompakt. Platí to vrátane šírky, ktorá sa od spomínaného Hyundai i30 kombi líši iba v milimetroch. Konštruktéri dohnali vonkajší rozmerový hendikep použitím jednoduchých výplní dverí a krátkej palubnej dosky. Vzadu očakávajte dlhý a vysoko ukotvený sedák, ktorý dobre podopiera stehná. Na nohy je priestor pre pasažiera s výškou vyše 1,8 metra štedrý. Strecha sa smerom dozadu nezvažuje tak dramaticky ako v sedane, takže v princípe zostalo dosť miesta aj na hlavu. Lenže hlavová opierka má iba jednu aretačnú polohu, ktorá je príliš nízko. Vyšší jedinec sa tým pádom o ňu pohodlne neoprie.

Spracovanie kabíny rozhodne neurazí. Vyhrievanie krajných zadných sedadiel alebo USB port pre zadných cestujúcich by v Lade čakal málokto.

V aute som strávil intenzívne dva dni, len s minimálnymi prestávkami na jedlo a spánok. Po vystúpení som sa necítil dolámaný či otlačený. Predné sedadlá nevybočujú z priemeru rozmermi, ani tvarovaním, ale sú pohodlné. Posed za volantom nevyžaduje žiadne kompromisy. Volant je nastaviteľný výškovo aj pozdĺžne, navyše vo veľkom rozsahu.

Palubná doska - a všeobecne celá kabína - pozostáva z jednoduchých plastov. Ku kvalite montáže však nemám výhrady. Pekne zlícovaný bol aj kryt stĺpika riadenia za volantom, čo robí problém mnohým prestížnejším značkám. Detailistom neunikne, že tlačidlá na stredovej konzole majú rôzny chod. Tie vyššie vydávajú väčší odpor a po stlačení cvakajú, tlačidlá patriace klimatizácii charakterizuje mäkký chod, takmer bez odporu. Rovnako minimálny odpor majú otočné ovládače pre zmenu teploty a intenzitu ventilátora.

Hoci materiály sú jednoduchšie, na zariadení kabíny necítiť, že konštruktéri museli šetriť za každú cenu. Svedčí o tom napríklad klimatizovaná schránka pred spolujazdcom, kompletný prístrojový panel (vrátane teplomera chladiacej kvapaliny) alebo pedantne spracovaný batožinový priestor, ku ktorému sa ešte dostanem. Dojem z auta kazia akurát bočné dvere. Sú veľmi ľahké a majú minimálne aretačné body. Znamená to, že pri vystupovaní sa o ne nemôžete ani len trochu oprieť, lebo sa okamžite pohnú a hrozí, že obijete vedľa stojace auto. Stačí, aby Vesta stála na miernom kopci a dvere majú tendenciu, samovoľne sa otvoriť alebo privrieť. Oranžová plocha vo výplniach dverí je mäkčená, ale lakťová opierka pozostáva z tvrdého plastu. Elektrické ovládanie okien nemá automatický dojazd ani na strane šoféra.

Rádio nikdy neuloží do predvolieb názov stanice, iba frekvenciu. Multimediálny systém má celkovo svojskú logiku, na ktorú sa ťažšie zvyká.

Rozmerový hendikep v porovnaní s ostatnými kompaktnými kombi sa prejavil v kufri. Kým súperi objemom prekračujú 500-litrovú hranicu, Lada má len 480. Namiesto „diery“ pre náklad, ma vzadu čakal veľmi sympaticky navrhnutý batožinový priestor. S krycou roletkou sa manipuluje ľahko, lebo má vodiace koľajničky. Podlaha kufra je nielen dvojitá, ale aj dvojdielna. Pod ňou sa nachádzajú výlisky pre odloženie menších predmetov. Výlisky i dvojité dno môžete z auta vybrať, takže kufor bude hlbší. Celkom dole je ešte rezervné koleso s 15-palcovým oceľovým diskom.

Motor VAZ-21129 pokojne môžeme označiť za najlepšiu i najhoršiu časť auta. Záleží na uhle pohľadu. Atmosférická benzínová jedna- -šestka je evolúciou motora, ktorý predtým poháňal Ladu Priora. Jej konštrukčný základ s liatinovým blokom však siaha až do čias Samary. Najnovšia verzia má hliníkovú 16-ventilovú hlavu s dvomi vačkovými hradeľmi, nepriame viacbodové vstrekovanie, variabilnú dĺžku nasávacieho potrubia a elektronický plynový pedál. Emisná norma Euro 6d-Temp si vyžiadala úpravu softvéru riadiacej jednotky a montáž druhého katalyzátora (nie však filtra pevných častíc), ktorý sa nachádza pod autom (prvý je hneď za výfukovými zvodmi). Výkon klesol z niekdajších 78 kW (106 k) na súčasných 75 kW (102 k).

Stierače nie sú v základnej polohe ukryté za hranou kapoty.

Odporci maloobjemových turbomotorov si v Lade bezpochyby prídu na svoje, pretože jednoduchá technika po stránke spoľahlivosti azda nemá čím prekvapiť. Zvlášť, ak jej minimálne každých 15 000 kilometrov alebo raz za rok doprajete nový motorový olej a ustrážite si interval výmeny rozvodového remeňa. Výrobca ho odporúča meniť po 150 000 najazdených kilometroch, ale podľa galantského predajcu je dobré, urobiť to skôr.

Z užívateľského hľadiska je benzínová jedna-šestka príjemná. Bežne stačí držať otáčky v rozmedzi 2000 – 3000/min. Výraznejší záťah sa dostaví po prekonaní trojtisícovej hranice a keď ručička otáčkomera prekoná úroveň 4000 1/min, motor zaberie ešte intenzívnejšie. Práve vtedy má šofér pod pravou nohou najvyšší krútiaci moment 148 Nm. Naopak, s blížiacim sa červeným poľom otáčkomera ťah pocitovo skôr vädol, čo môže súvisieť so surovosťou agregátu. Vestu som prevzal úplne novú, so siedmimi kilometrami na odometri. Počas testu som najazdil ďalších 2200, lenže zábeh podľa výrobcu trvá prvých 3500 kilometrov.

Ochranný plech nezakrýva olejovú vaňu. Je však pod jej úrovňou, takže o vaňu v teréne nezavadíte.

Kto mal predtým auto s turbomotorom, tomu sa Vesta bude zdať beznádejne lenivá. Napríklad niekdajší majitelia jednotkovej Octavie s atmosférickou jedna-šestkou však prídu do známeho prostredia. Surovosť agregátu bola dôvodom, prečo som Ladu nepodrobil meraniu pružnosti plne zaťaženú, ale iba prázdnu. Zo 60ky na 100vku akceleruje veľmi podobne ako Suzuki Vitara 1,6 VVT (88 kW/ 120 k), a to najmä vďaka kratšiemu sprevodovaniu päťstupňového manuálu. Pružnosť z 80 na 120 km/ h je slabšia a zodpovedá skôr Fiatu Tipo 1,4 16V (73,5 kW/100 k). Inak povedané, dynamika nezabehnutého motora je do 100 km/h príjemná, potom citeľne slabne.

Odvrátenou stránkou staršej techniky je vyššia spotreba. Ani na okreskách s ľahkou nohou som nedokázal podliezť sedemlitrovú hranicu. V meste so studenými štartmi apetít dosiahol 8,5 l/100 km a na diaľnici atakoval desiatku (130 km/h na päťku zamená približne 3300 1/ min). Priemer predstavuje 7,4 l/ 100 km podľa palubného počítača a 7,6 l/100 km podľa dotankovania. Na diaľnici som zväčša udržiaval tempo 110 až 120 km/h, lebo vo vyšších rýchlostiach začína byť kombinácia hluku od odvaľujúcich sa kolies, motora a aerodynamického šumu nepríjemná.

Podvozok Crossky je stavaný hlavne na zlé cesty. Jeho silnou stránkou sú pomerne veľké zdvihy náprav. Tlmiče príjemne poddajného zavesenia majú na veľkej dráhe vždy dostatok priestoru na svoju prácu. Ani na tých najväčších dierach prakticky nemáte šancu, poslať ich na „dorazy“. Karoséria tým pádom nedostáva tvrdé rany a posádka počuje len jemné dupkanie pneumatík. Pritom prácu podvozka do istej miery sabotujú 17-palcové kolesá, obuté do pneumatík rozmeru 205/50. Na šestnástkach s vyšším profilovým číslom pneumatík, by jazda bola ešte príjemnejšia.

V zákrutách sa Vesta mierne nakloní, oprie o vonkajšie predné koleso a bez problémov zatočí. Páči sa mi stabilita zadnej nápravy, ktorá ani na výraznej priečnej nerovnosti v zákrute neodskočí. Akurát zadok prázdneho auta sa mierne zavlní. Čaro Vesty je v jednoduchosti a predvídateľnosti. Luxusná bariéra, ktorá vo väčšine moderných áut oddeľuje šoféra od toho, čo sa deje na ceste, tu jednoducho nie je. Vďaka tomu viem presne odhadnúť napríklad nástup nedotáčavosti. Posilňovač riadenia je elektrický, ale samotné riadenie nepôsobí preposilovaným dojmom. Trochu viac sily treba použiť aj pri radení. Páka sa v kulise nepohybuje sama, šofér ju musí vodiť pevnou rukou. Kulisa má dlhšie, no precízne dráhy. Samozrejme, chýbajúca luxusná bariéra má aj odvrátenú stránku. Šofér nielen, že vie, čo sa s autom kedy deje, ale zároveň zreteľne počuje všetky ruchy, vychádzajúce spod kapoty. Vrátane odvaľujúcich sa kolies v prevodovke.

motor 1,6 16V MPI
zdvihový objem [cm3] 1596
výkon [kW/k] 75/102
pri otáčkach [1/min] 5800
maximálna rýchlosť [km/h] 178
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 12,6
nameraná spotreba [l/100 km] 7,6
registračný poplatok [€] 33
objem batožin. priestoru [l] 480-825
cena modelu od [€] 13.990

KÚPIŤ, ČI NEKÚPIŤ?

Komukoľvek z kolegov som Ladu zveril do rúk, každý bol prekvapený, že ide o doladené a bez problémov použiteľné auto. Testovaný kus neukázal žiadne prešľapy v lícovaní karosárskych dielov a celkovo v kvalite spracovania. Vesta SW Cross je dobré auto hlavne do mesta a na okresky. Na diaľnici stúpa spotreba i hluk a klesá komfort pre posádku.

Advertisement