Krátky zadok dodal Rapidu ľahkosť
…po optickej stránke aj z pohľadu jazdných vlastností. Zamrzí len čiastočne, aj to lacno čalúnené veko batožinového priestoru, ktoré vyvoláva spomienky na Feliciu. Naopak poteší viac miesta na hlavu pre pasažierov v oblasti zadných sedadiel a identický priestor pre nohy s limuzínou Rapid, ako aj preladené pruženie.
Kompaktný hatchback Škoda potrebovala ako soľ, hlavne kvôli západoeurópskym trhom, kde má Spaceback osloviť predovšetkým mladých, alebo aspoň duchom mladých klientov, ktorí majú radi svieži a moderný dizajn. Aspoň to tvrdí Škodovka…
Na nich sú aj orientované nové výbavové balíky, zahŕňajúce napríklad najväčšiu panoramatickú strechu v modelovom portfóliu Škody, ktorá môže prostredníctvom efektného strešného spojlera plynulo nadviazať na ďalší atraktívny dizajnový prvok. Predĺžené zadné tónované okno, dodávané len v kombinácii s panoramatickou strechou, ktoré v porovnaní s bežným prevedením končí o 10 cm nižšie, medzi zadnými skupinovými svetlami.
V prednej časti sú novinkou príplatkové xenónové reflektory so svetelným tokom 2000 lúmenov. Ide o nízkoenergetický systém, ktorý nepotrebuje automatickú reguláciu svetelného kužela ani ostrekovače svetlometov. Preto je lacnejší a tiež ľahší v porovnaní s konvenčnými xenonovými svetlometmi. Xenóny sa dajú objednať len v rámci balíka Xenon s hmlovkami a funkciou dosvecovania do zákrut.
Predovšetkým na mladých je orientovaná tiež výbava Dynamic so športovými sedadlami, volantom, hlavicou radiacej páka a madlom ručnej brzdy potiahnutými kožou, pedálmi z ušľachtilej ocele a dekoračnými lištami v bielom lakovanom prevedení. Interiér prešiel po úvodnej kritike liftbacku viacerými drobnými retušami. Spaceback dostanete len s 3-trojramenným volantom, výduchy ventilácie sú teraz lemované chrómovými rámčekmi, nový je ovládací panel rádia a všetky bočné okná už môžete ovládať z vodičových dverí. Žiaľ automatický dojazd má iba vodičove okno. V tomto smere sú Hyundai a Kia ďalej, keďže disponujú automatickým dojazdom pri sťahovaní aj vyťahovaní v prípade el. ovládania bočných okien.
Čo sa technickej výbavy týka, s príchodom modelu Spaceback zavádza Škoda do modelového radu Rapid balík Green tec. Ten obsahuje systém štart/stop, rekuperáciu brzdnej energie a pneumatiky so zníženým valivým odporom. Novinkou v palete motorov je super úsporný naftový štvorvalec 1.6 TDI vo výkonovom prevedení 66 kW/90 k.
Vo verzii GreeLine, ktorá v porovnaní s balíkom Green tec navyše obsahuje aj niekoľko aerodynamických úprav v podobe špeciálnej mriežky chladiča so zakrytými otvormi pre vstup vzduchu do motorového priestoru, celoplošných krytov oceľových kolies a špeciálneho zadného spojleru, spotrebuje v priemere len 3,8 l nafty na 100 km. Zvyšok motorovej palety je identický s liftbackom.
Pokiaľ ide o brzdy, všetky motorické verzie okrem vrcholnej 1.4 TSI sa vzadu spoliehajú na bubny. Jedine 1.4 TSI má vzadu kotúče. Keďže pohotovostná hmotnosť Spacebacku sa pohybuje od 1.130 do 1.260 kg, s bubnami vzadu si v pohode vystačí. Po sťažnostiach zákazníkov na tvrdý podvozok dostal Spaceback o niečo mäkšie pruženie a táto zmena, podobne ako všetky ostatné spomínané sa dotkne aj limuzíny. Ako sa nám táto zmena pozdávala v praxi a ako Spaceback jazdí vám prezradíme v októbrovom printovom vydaní Autožurnálu.
Škoda tvrdí, že toto jej prvý kompaktný hatchback z jej dielne, s čím úplne nesúhlasíme. Pretože Škoda vždy vyrábala autá na rozhraní segmentov a toto je tiež proporočne akýsi hybrid. Na dĺžku kompakt, ale šírkou malé auto, čo cítiť hlavne v oblasti ramien. Tvarovú disproporciu medzi predným a zadným previsom dizajnéri vysvetľujú tým, že daná bola dĺžka auta 4,3 m, aby Spaceback mohli nazvať čistokrvným kompaktom. Samozrejmosťou bolo tiež zachovanie platformy Rapida s identickým rázvorom náprav, kvôli nízkym výrobným nákladom. So zvyškom sa mohli dizajnéri pohrať. A keďže nechceli ďalšie kombi, riešením bol hatchback, líniou strechy a tvarovaním zadných okien aj C stĺpikov evokujúci kombi.
Pre nás však Spaceback duchovným nástupcom Felicie, ktorú mi pripomenul hneď prvý pohľad do spätného zrkadla. Nezakryté zvary na ráme dverí okolo zadného okna a tiež veľmi lacný koberec, prichytený plastovými pripínačkami z vnútornej strany čela zadného veka ma vrátili o niekoľko desaťročí späť. Veko batožinového priestoru je z vnútornej strany takmer celé odkryté vraj kvôli zachovaniu nízkej obstarávacej ceny. My tú slovenskú zatiaľ nepoznáme, ale máme indície, že bude začínať nižšie v porovnaní s limuzínou aspoň o 700 eur.
Vďaka pozvoľne klesajúcej a natiahnutej streche Spaceback ponúka vzadu viac voľnosti v oblasti hlavy zadných pasažierov než liftback. Priestor pre nohy ostal v porovnaní s liftbackom nezmenený, teda rovnako nadštandardný. Rovnaká je tiež vnútorná šírka na úrovni malých áut, čo je jediná priestorová slabosť tohto modelu. Rapid Spaceback je v porovnaní s limuzínou kratší o 180 mm.
Skrátením dĺžky utrpel batožinový priestor, ktorý sa zmenšil o 135 litrov. Na svoju kategóriu je však jeho objem 415 l stále dosť nadštandardný. Batožinový priestor môže byť vybavený sieťovým systémom aj medzipodlahou. Sklápanie zadných operadiel do jednej roviny s dnom kufra však od neho nečakajte. Po ich sklopení narastie jeho prepravná kapacita na 1.380 l.
Slovenské ceny modelu Rapid Spaceback sa dozvieme koncom októbra, pri jeho uvedení na slovenský trh.