Kia 1140x190 1

Hyundai IONIQ 5 v losom teste zažiaril. Zvládol ho lepšie ako Porsche Taycan Turbo S! (VIDEO)

Španielsky magazín km77 už losom teste preveril množstvo rôznych áut. Niektoré príjemne prekvapili aj napriek svojim "nešportovým" koreňom, iné pohoreli... Kórejské duo s podobným technickým základom Kia EV6/Hyundai IONIQ 5 patria medzi "premiantov" testu. Naposledy zažiaril práve IONIQ 5, ktorý sa medzi kužeľmi preštrikoval vyššou rýchlosťou ako elektrické Porsche Taycan.

Losí test je už roky skúškou bezpečného správania auta pri núdzovom manévri. Má škandinávske korene, keďže na tamojších cestách nie je problém stretnúť veľmi vysokú zver, ktorej sa treba vyhnúť a následne rýchlymi rukami vrátiť auto späť do jazdnej dráhy. Paradoxne, najviac losích testoch dnes nájdete na španielskom youtube kanáli km77, ktorý má v tejto oblasti "monopol" a ako jediný prichádza s výsledkami takmer všetkých nových modelov, ktoré prichádzajú na trh.

V poslednej dobe sa stáva pomerne často, že aj športové modely v losom teste (alebo ak chcete v normovanom teste dynamiky ISO 3888-2: 2011) zlyhajú. Jednoducho, nedokážu zvládnuť manéver rýchlosťou 77 km/h, ktorá je považovaná za akýsi zlatý štandard. Ak auto zvládne losí test v nižšej rýchlosti, avšak minimálne 70 km/h, ešte stále testom prešlo, no ako dobrý výsledok to považovať nemôžeme.

Video losieho testu Hyundai IONIQ 5 (dajú sa zapnúť anglické titulky):


Sesterská Kia EV6 zvládla náročný test veľmi dobre, a to najvyššou rýchlosťou 78 km/h. Práve to je hodnota, s akou test zvládlo aj športové elektrické Porsche Taycan vo vrcholnej verzii Turbo S. Hyundai IONIQ 5 s dlhším rázvorom osí kolies ako Kia EV6 však métu posunul vyššie. S rekuperáciou nastavenou do najintenzívnejšieho režimu zvládol losí test rýchlosťou až 80 km/h, čím sa zaradil medzi historicky najlepšie autá, aké youtube kanál km77 testoval. Mimochodom, v rovnakej rýchlosti zvládla losí test napr. športová Toyota GR Yaris s nízkou hmotnosťou a pohonom 4x4. Medzi "električkami" však nie je najrýchlejší... V triede rýdzo elektrických áut dominuje Tesla s modelmi Y a 3, ktoré losí test prešli parádnou rýchlosťou 83 km/h.

Pre objektivitu pripomíname, že Hyundai IONIQ 5 je k dispozícii vo viacerých verziách a usporiadaniach pohonu. Testom km77 prešiel model s pohonom zadných kolies, jedným trakčným elektromotorom s výkonom 160 kW (218 k) a s batériou o kapacite 73 kWh. Obúval pneumatiky Michelin Primacy 4 s rozmermi 235/55 R19.