Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
Jazdili sme s Daciou Lodgy: Jej cena štartuje na úrovni 9.000 € (video 2x)
Mladé rodiny konečne nemusia vyberať cenovo prístupné 7-miestne auto len medzi jazdenkami. Na trh prichádza novinka od Dacie, ktorá stojí toľko čo Fabia a pohodlne odvezie 7 dospelých pasažierov. Výrobca k nej navyše ponúka 3-ročnú záruku.
Značka Dacia začínala ako nízkonákladový projekt, ktorého cieľom bolo „zmobilizovať“ tie časti a kúty sveta, kde si ľudia dovtedy auto nemohli dovoliť. Dnes po 7 rokoch života sa blíži k miliónu predávaných kusov ročne a z jedného modelu sa jej portfólio rozrástlo na 8 vozidiel. Najnovším prírastkom do rodiny je veľký rodinný van Lodgy.
Ťažko povedať, či je toto auto ešte kompaktný van, keď v treťom rade ponúka porovnateľne veľa miesta ako v druhom. Dĺžkou karosérie a rázvorom náprav Lodgy triafa medzi kompaktné vany a dvojicu Ford Galaxy/VW Sharan. Rázvorom náprav 2810 mm prekonáva Grand Scénic o 40 mm a Peugeot 5008 až o 83 mm. Rovnako 40 mm naopak stráca na Ford Galaxy a Sharan s Alhambrou majú dlhší rázvor o 109 mm. Nech je to akokoľvek, Lodgy môžeme označiť za van s najväčším priestorom na danej obstavanej ploche. Po technickej stránke vychádza z modelu Logan, na ktorého predĺženej platforme je postavený.
Ďalšie články o Dacii:
Plechový kryt motora aj rezerva
Na dizajn Dacie Lodgy sú rôznorodé názory. Počas autosalónu v Bratislave som zaznamenal väčšinou pozitívne reakcie publika, moji kolegovia, s ktorými som sa zúčastnil prvých testovacích jázd sú zase opačného názoru. Mne osobne sa Lodgy páči, dokonca viac než Renault Grand Scénic. So stavbou rodinných vanov má Renault bohaté skúsenosti a tie teraz bravúrne zúročil aj pri stavbe Lodgy. Postavil stále síce jednoduché auto (ktoré sa na nič iné ani nechce hrať), ale s viacerými modernými prvkami ako je navigácia s dotykovým displejom , bluetooth, najnovším benzínovým motorom 1.2 TCe, ktorý len prichádza do modelového radu Renault Mégane a hlavne riadnou porciou priestoru pre 5 až 7 pasažierov. Zvonka charakterizuje Lodgy dlhá a vysoká karoséria, ktorá dáva základ bezkonkurenčnému priestoru nad hlavami pasažierov vo všetkých troch radoch.
Línie jej karosérie sú jednoduché, ale moderné. Nemožno si nevšimnúť veľké presklenné plochy, konkrétne bočné okná s nízkou spodnou hranou, ktoré zabezpečujú výborný výhľad z auta vodičovi aj posádke. Tak ako každý model Dacie aj Lodgy má motor a prevodovku zospodu chránené plechovým krytom, čo ocenia najmä chatári, záhradkári aj rybári. Rovnako tiež rezervné koleso, uchytené v zadnej časti podvozka. V dnešnej dobe, kedy výrobcovia stále s väčšou obľubou nahrádzajú rezervu lepiacimi sadami a miesto pre náhradné koleso zapĺňajú sedadlami sklápateľnými do podlahy, rezerva je vzácnosť. Marketingoví stratégovia totiž často zabúdajú, že nie v celej Európe sú tak kvalitné cesty ako v jej západnej časti a máloktorí z nich zažili naživo, čo sa v aute začne diať ak matka so 4 deťmi na palube dostane defekt, resp. rozsekne pneumatiku a nemôže sa pohnúť z miesta niekoľko hodín. Aj v tomto Dacia ostáva pri zemi a myslí prakticky.
Viac výbavy
Dacia sa postupne posúva nielen pokiaľ ide o modelovú skladbu, ale aj vo vybavení interiéru. Palubná doska už má dvojfarebné prevedenie a vyzerá zase o čosi kultivovanejšie. Za tlačidlami ovládania bočných okien sa netreba viac naťahovať na stredový panel ako vo všetkých modeloch doposiaľ. Lodgy dostala nový ovládací panel s tlačidlami vo vodičových dverách. Z nových prvkov pribudol vo výbave obmedzovač rýchlosti s ovládaním na volante a za príplatok dodávané zadné parkovacie senzory. Najväčšou revolúciou je však multimediálny systém so 7-palcovou dotykovou obrazovkou, ktorým sa ovláda rádio, externé média (MP3, USB a pod), bluetooth prepojenie auta s telefónom vrátane synchronizácie adresára a registra hovorov a samozrejme navigácia. Výrobca si za túto „hračku“ pýta 450 € a nedá mi nezdôrazniť, že z pohľadu výrobcu ide v tomto prípade o veľmi ústretový krok voči Dacii. Veď dotykovú navigáciu nenájdete aj v najluxusnejších modeloch značky Renault. Novú generáciu dotykových navigačných systémov začne francúzska automobilka montovať do svojich vozidiel až počnúc novou generáciou modelu Clio. Za jazdy prekáža len nízka poloha obrazovky, na ktorú som si musel chvíľu zvykať.
Domyslené kompromisy
Na posede za volantom sa mi najviac páči veľa priestoru okolo kolien, samotná výška posedu aj priestorová vzdušnosť. Pripadal som si ako v kokpite veľkej dodávky. Sedadlá majú samozrejme jednoduchý tvar a chýba im akékoľvek bočné vedenie, ale sú dostatočne veľké a ja som s nimi spokojný. Každý model Dacia je aj o kompromisoch, ktoré ale výrobca kompenzuje praktickými a múdrymi riešeniami. Tak napríklad, sedadlá v druhom rade sú delené v pomere 1/3 ku 2/3, no práve väčšia časť lavice s dvomi miestami na sedenie umožnila vytvoriť tri rovnako široké miesta na sedenie s rovnako veľkými rozostupmi medzi kotvami. Pre mňa je to dôležitý detail, pretože, zatiaľ čo v Grande Scénicu s tromi samostatnými sedadlami sa do stredu pohodlne neusadím, kvôli vytŕčajúcim kotvám, ktoré zužujú miesto na sedenie a tlačia ma do zadnej časti, v Lodgy tento problém nemám. Pre užšie stredné sedadlo nedostanem do Grand Scénica ani tri moje detské sedačky vedľa seba. V Dacii to už na pohľad nebude problém.
Ďalší príklad kompromisu s praktickým dodatkom. Lavica v treťom rade je síce v celku, ale nezávisle sa dajú sklápať aspoň operadlá. Namiesto sklápania do podlahy sa vyklápa. V prípade potreby ju môžete kompletne vymontovať, prípadne prisunúť k druhému radu sedadiel. Manipulácia s ňou je jednoduchá, vďaka jej nízkej hmotnosti. Váži len 18 kg, čo je toľko ako jediné sedadlo v Renaulte Scénic. V druhom aj treťom rade je porovnateľne veľa miesta na sedenie. Zvlášť tretí rad príjemne prekvapí pohodlím sedenia, vďaka dostatočne dlhým sedákom a operadlám aj pre dospelých. V treťom rade potešia tiež pohodlné lakťové opierky a odkladacie priestory na fľaše. Rozdiel v sedení medzi druhým a tretím radom je len v tom, že v treťom rade sa sedí s kolenami o niečo vyššie než v druhom a pasažieri v druhom rade majú viac miesta na hlavu. To je dané aj tým, že každý ďalší rad v porovnaní s prvým má o niečo vyššie ukotvené sedadlá, aby bol dodržaný kino efekt s dobrým výhľadom dopredu aj z úplne zadného radu. V porovnaní s modelom Logan bola posilnená ventilácia, aby každý rad mal dostatok čerstvého vzduchu, či už chladného alebo teplého. Keby v treťom rade bolo aj tak dusno, k dispozícii sú ešte odklápateľné zadné okienka. Ako som povedal, Dacia je jednoduchá, ale myslí na dôležité detaily.
Štyri motory
Prvé čo ma za volantom novej rodinnej Dacie zaujalo bola dynamika motorov. S naftovým motorom 1.5 dCi (79 kW/107 k) Lodgy doslova lieta ako by mala pod kapotou minimálne dvojliter. Hoci je motor pomerne ťažko sprevodovaný, kvôli dosiahnutiu nízkych emisií, čím výrobca trochu nezmyselne potláča jeho prirodzené prednosti, veľkému rodinnému vanu udeľuje veľmi pôsobivú dynamiku. Za všetkým je nízka pohotovostná hmotnosť. Lodgy je extrémne ľahká, napríklad s motorom 1.5 dCi váži len 1262 kg, čo je s rozdielom 15 kg toľko ako Clio s týmto motorom. Kvôli dlhým prevodom je potrebné tento motor viac točiť ako by si diesel žiadal, ale jednapäťka s tým nemá problém. Navyše, pokiaľ sa nepotrebujete ponáhľať, vystačíte si aj bez vytáčania, pretože je pružná. Tento motor sa jediný z ponuky dodáva so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou. Ostatné majú len 5-stupňový manuál.
Na Slovensku bude v ponuke aj slabšia výkonová verzia tohto motora 66 kW/90 k. Absolútnou lahôdkou je nový preplňovaný benzínový štvorvalec 1.2 TCe (85 kW/115 k), ktorý som mohol skúšať len krátko. Chválim ho za elasticitu, ochotu ťahať v širokom spektre otáčok a veľmi kultivovaný chod. Hoci sa na rozdiel od Méganu v Lodgy kombinuje len s 5-stupňovým manuálom, zatiaľ čo v Renaulte má 6-stupňovú prevodovku, ľahkému vanu, ktorý váži len 1205 kg to neprekáža. Teším sa na domáci test Lodgy s týmto motorom, ktorý by mal dať odpoveď hlavne ne reálnu spotrebu tejto verzie. Predpokladám, že bude o niečo nižšia v porovnaní so základným benzínovým motorom 1.6 MPI, ktorý je živý odspodu, ale vo vyšších rýchlostiach už dosť hučí. Z technického hľadiska je lepšou voľkou 1.2 TCe, ale je mi jasné, že väčšina zákazníkov sa z čisto racionálneho dôvodu rozhodne pre 1.6 MPI. Na rozvoz detí po meste je do ideálny motor, dostatočne pružný práve v nižších rýchlostiach. Dobrý pracant pre defenzívnych vodičov, ktorí radi jazdia plynulejšie, bez častého vytáčania motora. Je to overený agregát, s vychytanými muchami, ktorý by mal byť spoľahlivý.
Na ceste
Pri jazde po rozbitých a hrubozrnných marockých afaltoch Lodgy upúta predovšetkým schopnosťou pohlcovať nerovnosti. Podvozok veľmi kultivovane zvláda diery, výmole aj šotolinové cesty. V porovnaní s predošlými modelmi značky som zaregistroval citeľný pokrok v akustike interiéru. Kabína je lepšie odhlučnená od podvozka, aerodynamického hluku aj motorov. V motorovom priestore výrobca napríklad pridal až 30% zvukovej izolácie. Jazdné vlastnosti sú lepšie ako som od tohto auta vzhľadom na výšku karosérie čakal. Podvozok si s prehľadom stráži náklony karosérie. Vozidlo sa celkovo ovláda príjemne ľahko a pomerne presne, aj vďaka drahšej a tým pádom lepšej variante riadenia (elektro-hydraulické). Lodgy samozrejme nejazdí ako Volkswagen, ale za dané peniaze správaním na ceste viac príjemne prekvapí než sklame. V teste ešte vyskúšame ako zvláda losí test, čo sa na marockých cestách veľmi nedalo vyskúšať.
Bezpečnosť ?
Pri pohľade do papierov na nízku pohotovostnú hmotnosť vozidla, ktorú navyše aj cítiť, pretože dáva vyniknúť dynamike motorov, ma už zaujíma len jediné – výsledky nárazových testov. Presnejšie, ako sa prejaví nízka hmotnosť vozidla na deformácii karosérie pri čelnom a bočnom náraze. Zaujíma ma to aj z toho dôvodu, že Dacia v pípade Lodgy zapracovala aj na bezpečnosti. V štandarde bude ponúkať pre tento model 4 airbagy a predpínače bezpečnostných pásov (pyrotechnické na mieste vodiča). Lodgy je prvý model Dacie, ktorý ponúka trojbodové ukotvenie detských sedačiek Isofix, a to hneď na všetkých troch sedadlách druhého radu. Rodičov určite poteší možnosť odpojenia airbagu spolujazdca. Z elektronických pomocníkov spomeňme ABS, vylepšený brzdový systém a voliteľný systém ESP.
Technické parametre vozidiel Dacia Lodgy | ||||
Motor | 1.6 MPI | 1.2 TCe | 1.5 dCi | 1.5 dCi |
Zdvihový objem [cm3] | 1598 | 1198 | 1461 | 1461 |
Výkon [kW/k] | 62/85 | 85/115 | 66/90 | 79/107 |
pri otáčkach [1/min] | 5000 | 4500 | 3750 | 4000 |
Krútiaci moment [Nm] | 134 | 190 | 200 | 240 |
pri otáčkach [1/min] | 2800 | 2000 | 1750 | 1750 |
Prevodovka | 5MT | 5MT | 5MT | 6MT |
Pohotovostná hmotnosť [kg] | 1191 | 1205 | 1238 | 1262 |
Palivová spotreba [l/100 km] | 7,1 | 5,9 | 4,1 | 4,4 |
Emisie CO₂/Eco Dynamics (g/km) | 165 | 135 | 109 | 116 |
Maximálna rýchlosť [km/h] | 160 | 179 | 169 | 175 |