Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
JAZDA Nissan Juke 1.6 Hybrid: Úspornejšie a výkonnejšie srdce pre atletický crossover
Nissan Juke je spolu s Fordom Puma najšportovejší a najzaujímavejšie jazdiaci crossover triedy. Skromnú paletu motorizácií, ktorú doteraz tvoril iba trojvalec 1.0 DIG-T dostupný s dvoma typmi prevodovky rozšíril konečne aj aliančný hybridný pohon. Juku dodáva viac síl, lepšiu dynamiku, kultivovanosť a nižšiu spotrebu paliva.
Druhá generácia Juku ma pri premiére veľmi milo prekvapila. Absolvoval som s ním prvé jazdy v okolí Barcelony a aj keď odvtedy prešli tri roky, stále si pamätám, ako ma fascinoval doslova špičkovým podvozkom so zameraním na športové jazdné vlastnosti. Práve v kontraste so skvelou ovládateľnosťou a atletickými, príťažlivými tvarmi dostal Juke len jeden motor 1.0 DIG-T s výkonom 84 kW (114 k). Vôbec nejde o zlý trojvalcový turbomotor, práve naopak. No "rýchly" podvozok si pýta jednoducho viac... Juke teraz dostal štvorvalcový, plne hybridný pohon, ktorý už poznáme napr. z Renaultu Arkana. A ten mu zapasoval...
Prečítajte si tiež:
TEST Nissan Juke 1.0 DIG-T: Fantastický podvozok, litrové srdce
Základom hybridného Juku je osvedčený a jednoduchý atmosférický benzínový motor HR16DE s objemom 1.6 l, nepriamym vstrekovaním paliva a pracujúci v efektívnejšom Atkinsonovom cykle. Ide o motor, pôvodom z Nissanu, no poháňal napr. aj Daciu Duster predtým, než ho nahradil turbobenzínový trojvalec 1.0 TCe. Vzhľadom na spoluprácu s elektromotorom a kvôli Atkinsonovému cyklu má znížený výkon na 69 kW (94 k), keďže primárne ide o jeho vyššiu tepelnú efektivitu a tým pádom aj šetrenie benzínu. Krútiaci moment je 148 Nm.
Okrem nového srdca pod kapotou dostal Juke Hybrid aj decentne prepracovaný vzhľad. Modifikovaná je napr. mriežka hladiča a tiež zadný spojler.
Druhá časť skladačky aliančného hybridu je trakčný elektromotor s výkonom 36 kW (49 k) a krútiacim momentom 205 Nm, ktorý je súčasťou prevodovky. Okrem toho je tu ešte jeden menší elektromotor s výkonom 15 kW (20 k), ktorý plní úlohu štartéra a generátora. Hybridnú sústavu tvorí tiež menič napätia a 1,2 kWh batéria, ktorá je podobne ako v Renaulte Arkana chladená vodou. Prvé nasadenie tohto hybridu v Renaulte Clio využívalo "len" vzduchom chladenú batériu. Systémový výkon je 105 kW (143 k), Juke tak vzhľadom na atletické tvary a najmä fantastický, "motokárový" podvozok konečne dostal adekvátnejšiu porciu sily navyše. Hybrid má o 21 kW vyšší celkový výkon, pričom značka tvrdí, že spotreba paliva je v mestskom cykle až o 40 % nižšia. V kombinovanom cykle je hybridný Juke úspornejší zhruba o 20 %. Podľa WLTP žerie 5,0 - 5,2 l/100 km, zatiaľ čo litrové srdce 6,0 - 6,3 l/100 km.
Nám sa v okolí Krakova v trojosobovom obsadení podarilo jazdiť so spotrebou medzi 5,0 - 5,5 l/100 km. To je vzhľadom na profil trasy a skúšanie dynamických parametrov slušná hodnota, aj keď s konkurenčným hybridom Toyoty by sme podľa doterajších skúseností jazdili ešte s nižším odberom. Tak či onak, aliančný hybrid funguje úsporne a vyzdvihnúť musím najmä to, ako často a ako dlho dokáže jazdiť v mestskom prostredí čisto na elektrinu. V tomto ohľade patrí medzi najlepšie hybridy vôbec.
Odporúčame:
TEST Nissan Qashqai 1.3 DIG-T AWD X-Tronic
Nissan celkovo zapracoval na plynulosti hybridného pohonu. Moje prvé stretnutie s týmto hybridom v roku 2020 v Renaulte Clio E-tech bolo trochu "uskákané", hlavne pri zmene režimov prevodovky a pohonu sa vyznačoval nepríjemnými prískokmi. Neskôr v Renaulte Arkana to bolo omnoho lepšie a v Nissane Juke sa z hľadiska kultivovanosti tento hybrid ukázal zatiaľ v najlepšom svetle. Žiadne "cukanie", len plynulá a komfortná jazda. Pri plnom plyne však badať aj tu trochu pomalšie radenie prevodových stupňov spaľovacieho motora, ktorým je táto prevodovka známa. Celkovo však po jazdnej stránke hodnotím nasadenie v Juku veľmi pozitívne. A keď sme už doň nedostali motor 1.3 DIG-T, po dynamickej stránke je aj 1.6 Hybrid v porovnaní s 1.0 DIG-T značným vylepšením. Na stovku zrýchľuje Juke Hybrid za 10,1 s, zatiaľ čo motoru 1.0 DIG-T to trvá o 1,7 s dlhšie. Mimochodom, po skúsenostiach s Renaultmi poskytuje aliančný hybrid v rýchlostiach do 100 km/h totožné pružné zrýchlenie ako s motorom 1.3 TCe (1.3 DIG-T).
Aliančný hybrid využíva "multimódovú" prevodovku. Konštrukčne ide o zaujímavý, a zároveň relatívne jednoduchý kus techniky. Ide o automatickú sekvenčnú skriňu bez spojky. Spaľovací motor využíva štyri prevodové stupne, elektromotor sa pripája cez ďalšie dva prevodové stupne. Spojka chýba, radenie prebieha prostredníctvom elektronických aktuátorov a o synchronizáciu sa stará elektromotor. Hybridný Juke sa rozbieha stále na elektrinu. Teoretickou výhodou je komfortné, plynulé a zároveň rýchle radenie, jednoduchosť a nízka hmotnosť. Elektromotor a spaľovací motor vedia využívať "svoje" prevodové stupne nezávislé na sebe. Vďaka tomu mohli inžinieri naprogramovať až pätnásť rôznych pracovných režimov prevodovky. Menia sa automaticky.
Prečítajte si tiež:
Hybridný pohon Nissan e-POWER: 1.5 l motor s variabilným kompresným pomerom a silný elektromotor
Hnacie ústrojenstvo môže hladko a bez akéhokoľvek zásahu vodiča prechádzať rôznymi možnými typmi usporiadania hybridného pohonu (sériový, paralelný, sériovo-paralelný) podľa zrýchlenia a požiadaviek na výkon. Počas testovania vraj inžinieri Nissanu dosiahli až 80 percent mestskej jazdy v čisto elektrickom režime s krátkymi hybridnými fázami na dobitie batérie pred opätovným prepnutím do elektrického režimu. Systém automaticky preferuje čisto elektrický režim, ale v kabíne nájdete aj samostatné EV tlačidlom pre vyvolanie režimu rýdzo elektrickej jazdy. Tento mód možno použiť ako funkciu, keď vodič nechce aby bežal motor, napríklad v obytnej oblasti, okolo zastavaných oblastí, ako sú školy, parkoviská alebo v dopravných zápchach. Kým to stav nabitia batérie dovolí, prinúti Juke Hybrid fungovať ako výlučne elektrické vozidlo.
Pri spomaľovaní funguje elektromotor ako generátor - rekuperáciou sa dobíja batéria hybridného pohonu. Juke Hybrid má aj volič jazdných režimov Eco/Standard/Sport. Režim jazdy mení odpor riadenia (sila potrebná na točenie volantom), činnosť klimatizácie, odozvu plynového pedálu aj správanie pri rekuperačnom brzdení. V režime Sport je intenzita rekuperácie vysoká, aby systém nazbieral do batérie čo najviac energie a mohol ju následne využiť pre elektromotor pre svižnejšiu akceleráciu.
Pokračujte na druhej stránke článku.