Hyundai z peny, plastov a uhlíka chce zmeniť automobilový svet
Kórejci hovoria, že nová konštrukcia karosérie v budúcnosti prinesie ľahšie, tuhšie a štylisticky odvážnejšie vozidlá. Pohon štúdie zabezpečuje elektrická energia, vyrobená v palivovom článku.
Crossover Intrado je prvý model značky Hyundai, navrhnutý pod taktovkou Petra Schreyera. Šéfdizajnér sesterskej Kie totiž odteraz dohliada na vzhľad produktov oboch koncernových automobiliek.
Svalnaté proporcie bez zbytočných ozdôb a mohutná šesťuholníková maska chladiča. To sú základné prvky dizajnového smeru Fluidic Sculpture 2.0, ktorý debutoval na sedane Hyundai Genesis a teraz sa objavuje aj na štúdii Intrado.
Vizáž 4.170 mm dlhého crossoveru navrhli v nemeckom Rüsselsheime, kde sídli európske vývojové centrum koncernu Hyundai-Kia. Technika pochádza z kórejského Namyangu.
Štúdia zaujme masívnymi blatníkmi, po stránke rozmerov skromnou svetelnou technikou a oblým zadným oknom. Interiér je maximálne jednoduchý – s displejom namiesto tradičného prístrojového panela, výrazným stredovým tunelom a dvojramenným volantom.
Pohodlný prístup do kabíny zabezpečujú bočné dvere, otvárajúce sa od seba. Pre viac komfortu konštruktéri úplne zavrhli stredné B-stĺpiky. Tuhosti karosérie to vraj neuškodilo.
Konštrukcia prototypu Intrado totiž stavia na mimoriadne pevnom ráme z plastov vystužených uhlíkovými vláknami. Základom nosníkov rámu je pružné penové jadro. Okolo neho sú spletené uhlíkové vlákna. Celé to pripomína vrkoč, ktorý je pevný, ale zároveň ohybný. Dizajnérom tým dáva viac možností prejaviť sa.
„Pri ohýbaní do požadovaného tvaru nie je potrebné predbežné lisovanie, čo šetrí čas i náklady. Lisuje sa až finálna podoba, ktorú dodajú naši návrhári. Počas lisovania privádzame živicu do výrobku za pomoci podtlaku,“ povedali nám v expozícii Hyundai. Automobilka je na túto technológiu patrične hrdá a popri hotovom koncepte Intrado, vystavuje aj jeho samostatný skelet.
Karosériu štúdie tvoria tenké oceľové plechy. Hyundai si ich valcuje vo vlastnej réžii.
Tvar rámu je prispôsobený pre použitie palivového článku. Vodík čerpá z dvoch tlakových nádrží, ktoré dokopy vytvárajú objem 100 litrov. To údajne stačí na dojazd až 600 kilometrov. Kvôli lepšiemu rozloženiu hmotnosti je jeden zásobník ukrytý pod prednými sedadlami a druhý vzadu, pod batožinovým priestorom.
Vyrobená elektrická energia sa uchováva v lítiovo-iónových článkoch s kapacitou 36 kWh. Následne ju čerpá elektromotor, roztáčajúci kolesá.