Hyundai Elantra po facelifte aj s turbodieselom
Konkurent Renaultu Fluence, Toyoty Corolla alebo Fordu Focus sedan doteraz veľmi strácal kvôli chýbajúcemu vznetovému agregátu v ponuke motorizácií. Omladzovacia kúra tento nedostatok zmazala a priniesla aj iné novinky.
Kompaktný sedan z ponuky značky Hyundai – u nás nazvaný Elantra, inde Avante – sa približne uprostred svojho životného cyklu dočkal modernizácie. Tá môže zo sivej myšky slovenského trhu urobiť celkom žiadaný model.
Snahu dizajnérov, zjednotiť Elantru s ostatnými novými modelmi Hyundai, vidieť na prepracovaných nárazníkoch a maske chladiča. Sedan sa na pohľad priblížil úspešnejšej i-tridsiatke aj vďaka novým predným svetlometom s projektorovou technikou a diódami pre denné svietenie. Populárne LEDky nájdeme tiež v koncových svetlách, kde dopĺňajú klasické žiarovky.
Auto je zásluhou nových nárazníkov o 20 mm dlhšie. Na dĺžku meria 4.550 mm.
V kabíne bola preštylizovaná hlavne stredová konzola. Výduchy ventilácie sú umiestnené o čosi vyššie, aby vznikol priestor pre rádio s 3,5-palcovým OLED displejom (snáď konečne aj s funkciou RDS). Ventilácia teraz ústi aj zo stredového tunela – smerom na nohy zadných pasažierov.
Spis aktuálne zverejnených noviniek uzatvára prepracovaná lakťová opierka medzi prednými sedadlami, nové 17-palcové zliatinové disky, ventilované predné sedadlá, posilňovač riadenia s variabilným účinkom a možnosť objednať si automatický parkovací systém.
Mnohých Európanov poteší prírastok do palety poháňacích jednotiek. Tá mala doteraz iba jednu položku, v podobe atmosférického benzínového štvorvalca 1.6 D-CVVT (97 kW/132 k). Po novom v nej nájdeme aj turbodiesel 1.6 CRDi.
Elantra napokon nemá slabšiu verziu motor 1.6 CRDi s 81 kW (110 k), ale silnejšiu.
Ide o výkonnejší variant vznetového agregátu, montovaného do rôznych modelov koncernu Hyundai-Kia. Dosahuje výkon 94 kW (128 k) pri 4.000 otáčkach za minútu a najvyšší krútiaci moment 260 Nm v rozsahu 1.900 až 2.750 1/min. Kombinovať ho bude možné so šesťstupňovými prevodovkami – manuálnou alebo automatickou.
Variant s manuálom si podľa výrobcu v priemere vypýta 5,4 litra nafty na sto kilometrov. Automat je o 0,8 l/100 km smädnejší.
V Kórei sa zmena dotkla aj zážihového motora, keď 1.6 D-CVVT s viacbodovým vstrekovaním paliva, nahradil novší štvorvalec 1.6 GDi (103 kW/140 k), vybavený priamym vstrekovaním benzínu. Hyundai zatiaľ nepotvrdil, či sa rovnaká rošáda dotkne aj európskej verzie.