Continental 05 2020 1140x190
Thumb jazz f1 hybrid engine Thumb honda jazz hybrid f1 autozurnal.com 7 Thumb honda jazz hybrid f1 autozurnal.com 3 Thumb honda jazz hybrid f1 autozurnal.com 2 Thumb honda jazz hybrid f1 autozurnal.com 1 Thumb honda jazz hybrid f1 autozurnal.com 4 Suzuki 05 2020 1024x597 Thumb honda jazz hybrid f1 autozurnal.com 6 Thumb honda jazz hybrid f1 autozurnal.com 8 Thumb honda jazz hybrid f1 autozurnal.com 9

Vedeli ste, že hybridná Honda Jazz sa inšpirovala technológiou z F1?

Nová Honda Jazz prišla na európske trhy výhradne s hybridným pohonom. Poznáme už aj nedávno zverejnený slovenský cenník a výbavy. Vedeli ste, že hybridný pohon v malom mestskom aute s praktickou karosériou sa inšpiroval technológiami zo sveta Formuly 1?

Najnovšia hybridná pohonná jednotka Honda Formula 1 s názvom RA620H používa vysoko efektívny šesťvalcový spaľovací motor s objemom 1600 cm3 v kombinácii so systémom rekuperácie energie. Vyspelé hybridné elektrické systémy dômyselne recyklujú energiu produkovanú brzdami a výfukovými plynmi, aby generovali ďalšiu energiu na zrýchlenie a redukciu oneskorenia činnosti turbokompresora. Minulú sezónu pomohla hybridná energetická jednotka spoločnosti Honda svojim partnerským tímom, Aston Martin Red Bull Racing a Scuderia Toro Rosso (teraz známy ako Scuderia AlphaTauri), dosiahnuť celkom tri víťazstvá a šesť popredných umiestnení.

Prečítajte si tiež:

Nová Honda Jazz už má slovenský cenník. Prvé autá dorazia v júni

Počas pretekov inžinieri Honda Formula 1 neustále posudzujú a upravujú pomer energie získanej a vynaloženej hybridným systémom, čím sa dosahuje optimálny výkon. Nie nadarmo sa hovorí, že mnoho technologických vylepšení má svoj pôvod v motoršporte. Odbornosť, zvyšovaná pri prevádzkovaní hybridných pohonných jednotiek s optimálnou účinnosťou a výstupným výkonom, inšpiruje rad pokrokových pohonných jednotiek e:HEV v osobných autách Honda.

Odporúčame:

TOP 10 dneš už "bežných" riešení, za ktoré vďačíme motoršportu!

Najnovším príjemcom tejto technológie v cestnej premávke je úplne nový model Jazz. Jeho hybridný systém e:HEV rekuperuje energiu a využíva ju na nabíjanie batérie a podporu výkonu motora, čím zaisťuje vysoký výkon, plynulé prepínanie medzi režimami jazdy a maximálnu účinnosť.

Yasuaki Asaki, vedúci oddelenia vývoja pohonných/energetických jednotiek, vysvetľuje: „Počas pretekov Formuly 1 si pretekárske tímy musia veľmi starostlivo strážiť, koľko paliva spotrebujú, aby neporušili športové predpisy a nariadenia. Počas pretekov celkové povolené množstvo pohonných hmôt možno rozdeliť na počet kôl, ale môžu nastať situácie, keď by tím mohol chcieť použiť viac paliva, aby dosiahol vyšší výkon, a v iných častiach pretekov, palivo zase ušetriť na neskôr, napríklad počas jazdy za bezpečnostným autom. V pretekoch je kľúčom k dosiahnutiu najlepšej rovnováhy komunikácia medzi pretekárskym technikom a vodičom. V našich cestných hybridoch e:HEV však využívame odborné znalosti, aby sme zaistili, že riadiace jednotky pohonných jednotiek poskytujú vodičovi najlepší možný pomer výkonu k účinnosti v akomkoľvek požadovanom režime jazdy.“

Odporúčame:

TEST Honda CR-V Hybrid 2.0 i-MMD 4x4: Komfortný a úsporný koráb

Primárny elektromotor s výkonom 80 kW (107 k) roztáča predné kolesá cez stály prevod. Druhý elektromotor funguje ako generátor, ktorý roztáča atmosférický spaľovací motor s výkonom 72 kW (97 k). Vyrába elektrinu pre pohon a zároveň dokáže dobíjať malý lítium-iónový akumulátor. e:HEV plynulo vyberá z troch vzájomne zameniteľných režimov jazdy:

 • Pohon EV: lítium-iónová batéria priamo napája elektrický hnací motor
 • Hybridný pohon: spaľovací motor dodáva energiu do elektromotorového generátora, ktorý ho následne dodáva hnaciemu elektromotoru
 • Motorový pohon: spaľovací motor je spojený priamo s kolesami pomocou blokovacej spojky a hnacia sila sa prenáša priamo z motora na kolesá

Vo väčšine mestských jazdných situácií sa optimálna účinnosť dosiahne plynulými prechodmi medzi elektrickým a hybridným pohonom. Pri jazde vysokou rýchlosťou na diaľnici sa používa motorový pohon, a pri potrebe rýchlej akcelerácie sa môže doplniť o „podporný“ špičkový výkon na požiadanie z elektrického motora.  V režime Hybrid Drive sa nadbytočný výkon z benzínového motora môže cez motor-generátor využiť na dobíjanie akumulátora. Elektrický pohon je zapojený aj vtedy, keď auto spomaľuje a získava energiu pomocou regeneratívneho brzdenia, aby sa dobila batéria.

Najnovšia Honda Jazz z 0-100 km/h zrýchli za 9,4 - 9,5 sekundy a maximálne vyvinie rýchlosť 175 km/h. Crosstar zrýchli na stovku za 9,9 s a maximálku má 173 km/h  Priemerná spotreba podľa staršej normy NEDC je na úrovni 3,6 - 3,7 l/100 km, Crosstar je trochu smädnejší s hodnotou 3,9 l/100 km.

PS: Pretekárske dedičstvo spoločnosti Honda siaha až do roku 1958, pričom v roku 1965 značka zaznamenala svoje prvé víťazstvo v pretekoch Formule 1. Za dobu účasti vo Formule 1 získala spoločnosť Honda celkom 74 titulov Grand Prix a šesť konštruktérskych titulov.