Proceed 09 2021 1140x190
Thumb motorsport a obycajne auto autozurnal.com 1 Thumb motorsport a obycajne auto autozurnal.com 4 Thumb motorsport a obycajne auto autozurnal.com 3 Thumb motorsport a obycajne auto autozurnal.com 2 Thumb motorsport a obycajne auto autozurnal.com 5 Thumb motorsport a obycajne auto autozurnal.com 6 Ceed sw 09 2021 1024x597 Thumb motorsport a obycajne auto autozurnal.com 7 Thumb motorsport a obycajne auto autozurnal.com 8 Thumb motorsport a obycajne auto autozurnal.com 9 Thumb motorsport a obycajne auto autozurnal.com 10 Thumb motorsport a obycajne auto autozurnal.com 11

TOP 10 dneš už "bežných" riešení, za ktoré vďačíme motoršportu!

Kotúčové brzdy, ventilový rozvod DOHC, turbodúchadlo a iné - tieto technické riešenia dnes považujeme za samozrejmosť a konvenciu. Ich cestu do "bežných" modelov však zabezpečilo prvotné motoršportové nasadenie. 

Odporúčame:

Audi Quattro má 40 rokov

Motor s rozvodom DOHC

Výrobcovia áut sa odjakživa zamýšľali, ako dostať zo spaľovacieho motora čo najlepší výkon. 

Už začiatkom 20. storočia vytvorili jednotku s dvoma vačkovými hriadeľmi v hlave valca, čiže DOHC motor. V takomto motore jeden hriadeľ riadi  sacie a druhý výfukové ventily. To umožňuje použitie viacerých ventilov, zlepšuje prietok plynov a upravuje časovanie ventilov. Spočiatku bolo toto riešenie spojené s motoristickým športom, ale koncom 20. storočia začalo byť čoraz  populárnejšie. Dnes sú motory DOHC prakticky v každom aute – od mestskej  Toyoty Aygo až po extrémne rýchly Koenigsegg Agera alebo úžasne znejúci Lexus LFA.