Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
História automobilky Mazda
Od korkového tesnenia po SkyActiv
Azda väčšina svetových automobiliek začala svoje dejiny inak, ako výrobou áut. A platí to najmä o ázijských značkách. Ani Mazda nie je výnimkou, nevyrábala však nikdy bicykle ani motocykle. Vyzerá to tak, že základ úspechu je v dobrom vedení firmy, veľmi dôležití sú aj lojálni a spoľahliví zamestnanci. Potom je jedno, či pôvodne firma vyrábala tkáčske stavy, bicykle alebo lietadlá. V automobilke Mazda pôvodne vyrábali umelý korok a z neho tesnenia medzi drevené dosky.
Druhá svetová vojna znamenala pre Japonsko embargo na dovoz korku z Európy, preto sa zadalo, že výroba umelého korku bude mať solídnu budúcnosť. Vojna sa však skončila a hirošimská firma Toyo Cork Kogyo Company sa krátko po založení v roku 1920 dostala do problémov. Bola na ňu uvalená nútená správa. Do rodnej Hirošimy sa vrátil z Osaky úspešný podnikateľ Jujiro Matsuda (1875 – 1952). Bol synom rybára, vyučil sa za strojného zámočníka a ďalej sa vzdelával v oblasti strojárstva a hutníctva. Viedol zlievareň a v roku 1906 skonštruoval nový druh čerpadla na ktoré dostal patent. Vyrábal aj pušky pre japonskú armádu a bol celkom bohatý. V marci 1921 prijal Jujiro Matsuda výzvu a stal sa prezidentom spoločnosti. Z jej názvu vyškrtli slovo korok a vymysleli nový výrobný program. Vyrábali kovové nástroje. Matsuda však mal víziu, že časom budú vyrábať autá.
Zakladateľ automobilky Mazda Jujiro Matsuda (1875 – 1952)
Nebolo to však ihneď reálne, motory vedela vyrábať iba firma Mitsubishi a kúpna sila obyvateľov Hirošimy, vzdialenej viac ako 800 kilometrov od Tokia, bola veľmi slabá. Zaujímavý je aj pôvod pomenovania budúcich vozidiel. Pochádza z pomenovania najväčšieho Dobra v náboženstve zvanom zoroastrizmus Ahura Mazda. Jujiro Matsuda bol človek hĺbavý a vnímavý na duchovné záležitosti, ale mal aj zmysle pre humor, lebo ak anglicky hovoriaci človek rýchlo prečíta jeho priezvisko, tiež sa ozve slovo Mazda. V októbri 1931 sa začínajú v Hirošime vyrábať prvé vozidlo. Volá sa Mazdago Type DA. Dnes by sme toto vozidlo volali rikša. Išlo o kombináciu motocykla a nákladného auta. Mazdago mala tri kolesá, predné koleso sa ovládalo riadidlami. Na pohon slúžil jednovalcový dvojtaktný benzínový motor chladený vzduchom s objemom 460 kubických centimetrov.
Prvé vozidlo z Hirošimy Mazdago pochádza z roku 1931.
Zaujímavé však bolo, že krútiaci moment sa na zadné kolesá prenášal cez prevodovku, ktorá mala aj spiatočku, nechýbal ani diferenciál. Mazdago sa vyrábala v novom závode a dôležité bolo, že všetky komponenty boli vyvinuté a vyrábali sa v Hirošime. Nápis Mazda na nádrži bol skombinovaný s tromi diamantmi, lebo Mazdago sa predávala spočiatku u dílerov Mitsubishi. Trojkolku využívala aj armáda, vyvážali ju do Číny i Indie. V roku 1936 sa Mazda podujala na úspešnú diaľkovú 2700 kilometrov dlhú propagačnú jazdu, ktorá pomohla zvýšiť predaje. V roku 1940 už existoval prototyp prvého osobného auta. Tragickým dňom pre Hirošimu bol pondelok 6. augusta 1945, epicentrum výbuchu atómovej bomby bolo od automobilky vzdialené 5,2 kilometra a budovy našťastie neboli poničené príliš. Továreň tak zohrala kľúčovú úlohu pri obnove života v meste.
Už v roku 1940 postavili v Mazde prvý prototyp osobného auta
Po vojne v roku 1950 vzniká malý štvorkolesový model CA so zvýšeným podvozkom, ale v päťdesiatych rokoch sú stále najdôležitejšie trojkolesové nákladné vozidlá, majú zastrešenú kabínu a nosnosť postupne rastie až na dve tony. Až rok 1958 prinesie obrat, prichádza Mazda Romper 4-Wheel Light Truck. Zlom v histórii automobilky prišiel v marci 1960, keď predstavili prvé osobné auto, typ 360 Coupé. Miniauto malo dvoje dverí, so štyrmi sedadlami bolo dlhé 2980 milimetrov a jeho hmotnosť bola 380 kilogramov. Vzadu mala malá Mazda 360 benzínový vidlicový štvortaktný motor. Dva valce, ktoré zvierali voči sebe pravý uhol ochladzoval vzduch, ventilový rozvod s dvoma ventilmi v každom valci bol typu OHV. Kľuková skriňa i valce boli z hliníkovej zliatiny. Dvojvalec s objemom 356 kubických centimetrov dával výkon 16 koní pri 5300 otáčkach a krútiaci moment 21 Nm pri 440 otáčkach. O dva roky neskôr prišiel model Carol 360. Mal už štvordverovú karosériu a štvorvalcový motor uložený vzadu naprieč. Bol chladený vodou.
Prvá osobná Mazda bolo elegantné autíčko s výkonom 16 koní.
Slávny nemecký konštruktér Felix Wankel (1902 - 1988) mal na osud automobilky Mazda veľký vplyv, hoci nikdy nemal vodičský preukaz. Odmalička ho však zaujímala technika a vzdelával sa sám. Návrh na prvý patent, ktorú súvisel s rotačným motorom, podal už v roku 1929. V tých časoch sa aj on, ako mnoho Nemcov, zaplietol do politiky, v roku 1933 bol dokonca vo väzení. Počas druhej svetovej vojny vyvíjal pre letecký priemysel otočné ventily a tesnenia, čo tiež súviselo s jeho motormi.
Veľký nadšenec a geniálny konštruktér Kenichi Yamamoto výrazne predĺžil život motorom s rotačnými piestmi.
Felix Wankel mal vlastné vývojové stredisko, ktoré však po vojne obsadili Francúzi a opäť sa ocitol na krátky čas vo väzbe. V roku 1951 získal od firmy Goetze peniaze a presvedčil automobilku NSU, aby spolu postavili prototyp. Vo februári 1957 sa motor prvýkrát rozbehol. Bol zvláštny tým, že sa v ňom neotáčal iba trojuholníkový rotor, ale aj komora okolo rotora. Oficiálne bol svetu motor predvedený v januári roku 1960 v Mníchove aj doteraz tam v múzeu aj je. Wankelov motor vzbudzoval nevšednú nádej. Bol kompaktný, nepotreboval ojnice ani ventilové rozvody. Mazanie zabezpečoval olej pridaný do paliva, podobne ako v dvojtaktoch. Nový motor vyvolal vo svete obrovský záujem a nadšenie. V roku 1961 kúpila automobilka Mazda od Felixa Wankela, tak ako mnohé iné, patent.
Mazda Cosmo Sport 110S mala premiéru v roku 1967.
Prvý motor, ktorý doviezli z Nemecka do Japonska bol doslova strašný. Rotor veľmi vibroval, dokonca tak, že poškriabal steny komory. Konštruktéri sa pustili do roboty. Najviac pre motor urobil nadšený šéfkonštruktér Kenichi Yamamoto (1922). Museli motor vyvážiť, lepšie utesniť a zdokonaliť mazanie. Dva prototypy boli hotové v roku 1963, v roku 1964 mal prototyp výstavnú premiéru v Tokiu a vo Frankfurte po boku prvého sériového auta s rotačným motorom NSU Spider. V roku 1965 vzniklo 80 testovacích áut. Po šiestich rokoch od nákupu patentu sa naozaj začala sériová výroba. Nádherný športový model Mazda Cosmo Sport 110S mal premiéru 30 mája 1967, autorom netradičnej karosérie bol Heiji Kobayashi.
Mazda RX7 jazdila aj rally. Toto je záber z Rally Acropolis 1985, jazdec Ingvar Carlsson skončil na treťom mieste, pred ním boli iba dve štvorkolky.
Dvojrotorový motor so štyrmi zapaľovacími sviečkami mal objem 982 kubických centimetrov a výkon 110 koní pri 7000 otáčkach za minútu. Zmes pripravovali dva dvojspádové karburátory Hitachi, výkon sa na zadné kolesá prenášal cez štvorstupňovú prevodovku. Maximálna rýchlosť Cosma bola 185 km/h. Športové auto prakticky okamžite vtiahlo automobilku do motoristického športu, začalo sa to vytrvalostnými pretekmi na Nürburgringu. V rokoch 1968 – 1972 vyrábali už druhú sériu s výkonom 130 koní (140 Nm), mala väčšie 15-palcové kolesá a dlhší rázvor. Pokračovateľom Cosma bol model RX7 (1978 – 1993). Rotačný motor poháňal aj iné modely, boli roky, keď tretina produkcie Mazdy mala Wankelov motor. V roku 1991 vyhrala Mazda 787B so štvorkomorovým motorom (520 kW/707 k pri 9000 ot./min) slávne preteky na 24 hodín v Le Mans.
Mazda MX5 prvej generácie prišla v roku 1989, stal sa najpredávanejším kabrioletom na svete.
Emisné predpisy nakoniec ukončili výrobu poslednej Mazdy RX8 s motorom Wankel 22. júna 2012. Samostatnou kapitolou histórie Mazdy je ľahký kabriolet klasickej koncepcie MX5, ktorú nazývajú aj Miata. Myšlienka na jeho realizáciu pochádza z roku 1979, predstavenie prevej generácie bolo na Chicago Auto Show 10. februára v roku 1989, odvtedy je doslova legendou. Aj súčasná filozofia Mazdy nazývaná SkyActiv je postavená na tom, že auto má byť ľahké, efektívne, ľahko ovládateľné a má poskytovať zážitok z jazdy.
Pretekárska Mazda 787B vyhrala s Wankelovým motorom v roku 1991 preteky v Le Mans. Potom Wankelov motor zakázali...