Hatchback Qoros 3 láka objemným kufrom
V expozícii mladej čínskej značky Qoros sú novinári neustále pod dohľadom. Zástupcovia automobilky sledujú, čo si žurnalisti na vystavených exemplároch najviac všímajú a ako s nimi zaobchádzajú. Nechýba veľká snaha pomôcť a odpovedať na otázky.
Pomoc sme potrebovali aj my, pri snahe otvoriť batožinový priestor nového Qorosu 3 hatchback. Na veku chýba akékoľvek tlačidlo alebo mikrospínač a príslušný ovládač sme dlho hľadali aj v kabíne.
„Kufor sa dá odistiť prostredníctvom diaľkového ovládača alebo tlačidlom na strope, v blízkosti vnútorného spätného zrkadla,“ znelo krátke poučenie. To je asi jediný detail, ktorý sa vymyká zaužívaným spôsobom. Inak z kabíny cítiť inšpiráciu európskymi značkami. Nebudeme si nič nahovárať – najmä Volkswagenom.
Veľmi podobnú štruktúru majú mnohé plasty na palubnej doske, a povedomé sú nám aj niektoré ovládače alebo tvarovanie venca volantu. Qoros má vpredu dostatočne veľké sedadlá. Ich reálne pohodlie preverí až klasický test.
Novinka s dĺžkou 4.438 mm, šírkou 1.839 mm, výškou 1.445 mm a rázvorom 2.690 mm patrí medzi najväčšie päťdverové hatchbacky nižšej strednej triedy.
Cítiť to aj na zadných sedadlách. V oblasti chodidiel i kolien je priestoru dosť. Avšak technici sa báli nedostatku miesta na hlavu, kvôli zvažujúcej sa streche. Krátky zadný sedák preto ukotvili mimoriadne nízko, takže skoro vôbec nepodopiera spodnú časť stehien.
Kufor boduje najmä dĺžkou 800 milimetrov, ktorou prekonáva mnohých konkurentov v triede. Namerali sme aj dobrú výšku po plató – 530 mm. Šírka batožinového priestoru dosahuje priemerných 1.030 mm. Výrobca udáva základný objem 403 litrov. Po sklopení zadných operadiel narastie na 1.105 l. Vystavené kusy nemali dvojitú podlahu, rezervné koleso im však nechýbalo.
Výrobca avizuje bohatú štandardnú výbavu, zahŕňajúcu multimediálny systém Qoros MultiMediaHub s osempalcovým dotykovým displejom.
Paleta motorizácií obsahuje dva zážihové štvorvalce s objemom 1.6 litra. Atmosférická verzia disponuje výkonom 93 kW (126 k) pri 6.150 otáčkach za minútu a najvyšším krútiacim momentom 155 Nm pri 3.900 1/min.
Prepĺňaný variant dáva 116 kW (158 k)/5.500 1/min. Najvyšší krútiaci moment vrcholí hodnotou 210 Nm v širokom rozsahu 1.750 až 5.000 1/min. V prípade atmosférického motora si zákazník môže vybrať medzi šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a dvojspojkovým automatom s rovnakým počtom prevodových stupňov. Prepĺňaný agregát dostanete výhradne s automatom.
Verzia 1.6 Turbo DCT bude špičkou ponuky po stránke ceny i jazdnej dynamiky. Z pokoja na 100 km/h zrýchli za 9,7 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 210 km/h. V priemere by si mala vystačiť so 6,5 litrami benzínu na sto kilometrov. Doplňme, že tento variant váži 1.410 kilogramov. Najľahšia je kombinácia atmosférického motora a manuálnej prevodovky (1.320 kg).
Podvozok vždy kombinuje vzpery McPherson vpredu s vlečenými ramenami a torznou priečkou vzadu. Riadenie s 2,86 otáčkami volantom medzi dorazmi dopĺňa elektrický posilňovač. K štandardnej výbave patria 16-palcové kolesá (205/60), vrcholom sú osemnástky obuté do pneumatík rozmeru 225/45.
Nevýhodou oboch ponúkaných agregátov v porovnaní s konkurenciou môže byť viacbodové vstrekovanie paliva. V štádiu vývoja však už je aj variant vybavený priamym vstrekovaním. Qoros tiež pripravuje nový základný motor – prepĺňaný trojvalec s objemom 1.2 litra.