Ford S-Max sa zmenil na superluxusný rodinný van
Karoséria novej generácie modelu S-Max je pôvodná, len s úplne novou prednou a mierne upravenou zadnou časťou. Kompletne prekopaný bol interiér a tiež technika.
Nový Ford S-Max rozmaznáva novými prvkami výbavy, masážou predných sedadiel a tiež množstvom technologických noviniek. Pribudli nové motory a prvýkrat aj pohon 4×4. Odolnosť poťahov proti mechanickému poškodeniu testovali stredovekou technológiou.
Ford si povedal, čo bolo úspešné netraba meniť (ja si skôr myslím, že po problémoch so stavaním novej fabriky potreboval šetriť čas aj peniaze), preto vzal pôvodnú karosériu, ktorú opticky trochu znížil plastovými nástavcami prahov a oboch nárazníkov a pripojil úplne novú prednú časť a čiastočne upravené zadné partie. V podstate veko batožinového priestoru aj svetlá sú pôvodné, len ich grafika bola mierne zmenená.
Zvonka si nemožno nevšimnúť nové, plne LED predné reflektory, samozrejme s funkciou automatických diaľkových svetiel a tiež prednú aj zadnú kameru.
Kompletne nový interiér svojou architektúrou kopíruje Mondeo, no nielen po dizajnovej, ale tiež kvalitatívnej stránke. Preto sa v interiéri cítite skôr ako v luxusnej limuzíne než v rodinnom vane.
Prekopaná bola tiež ventilačná sústava v zadnej časti kabíny. Pasažieri v druhom rade si môžu teraz samostatne nastavovať teplotu, intenzitu aj smer fúkania teplého či studeného vzduchu. Výduchy pre zadných pasažierov boli presunuté zo stredných B stĺpikov, kde občas deťom aj dospelým fúkal chladný vzduch (v lete pri klimatizovaní) na nohy, resp. kolená do stropu. Svoj výduch dostali aj pasažieri v treťom rade. Celá ventilačná sústava by teraz mala byť nielen efektívnejšia, ale aj tichšia.
Posilnená bola tiež aparatúra. Kvalitnejšiu reprodukciu hudby si teraz budú môcť vychutnávať aj deti v treťom rade. Prípadne rodičia budú môcť rozprávky zvukovo “presunúť” do zadnej časti a vzácny čas spoločného cestovania využiť na rozhovor.
V súvislosti s cestovaním s deťmi na palube, ale nielen s nimi (sami dospelí vieme koľkokrát sa nám vyleje káva alebo padne čokoláda na poťahy, najlepšie pod svetlé nohavice) ma zaujala táto časť tlačovej správy, ktorú kopírujem v pôvodnom znení, pretože sotjí za to: “Materiály sú odolné voči opotrebovaniu, ktoré so sebou nesie používanie vozidla aktívnymi rodinami – sú ošetrené špeciálnym povlakom proti tvorbe škvŕn a prešli skúškami odolnosti, súčasťou ktorých bolo aj vylievanie kávy na čalúnenie a ich špinenie zeminou.
Projektanti dokonca starostlivo nasimulovali hrubé zaobchádzanie, akému sa môže dostať interiéru vozidla, keď sa o čalúnenie zachytia zipsy či cvočky. Použili na to kovovú guľu s ostrými hrotmi, podobnú stredovekému palcátu, a 600-krát ňou prechádzali po látke.”
Zmenil sa tiež systém sklápania zadných sedadiel. Druhý rad môžete kompletne poslať k zemi (sklopiť) tlačidlami z bratožinového priestoru. V treťom rade sa každé zo sedadiel vyťahuje na jeden pohyb zatiahnutím za uško. Už netreba samostatne vyklopiť sedák a potom operadlo, čo dosť uľahčuje manipulovanie s tretím radom sedadiel.
Predné sedačky sú nielen vyhrievané, ale môžu byť aj ventilované a dopriať si môžete tiež dvojstupňovú masáž.
Zo šoférskoho hľadiska určite zaujme nový, adaptívny posilňovač riadenia. Mimochodom stĺpik riadenia si teraz môžete nastaviť elektronicky. Zadná náprava s nezávislým zavesením zadných kolies bola prepracovaná v snahe o ešte lepšiu jazdnú dynamiku a odľahčená použitím hliníkových komponentov. Celé auto by malo byť lepšie odhlučnené a v kabíne by tým pádom mala vládnuť tichšia, kultivovanejšia atmosféra.
Okrem lepšej akustiky si zadní pasažieri budú môcť teraz užívať aj výhľad cez veľkú panoramatickú strechu.
Samozrejmosťou bude množstvo bezpečnostných asistentov, ako prednárazový systém, asistent pri vyparkovávaní z priečneho parkovacieho miesta, ktorý monitoruje pohyb za vozidlom počas cúvania, technológia MyKey umožňujúca obmedziť rýchlosť, prijímanie telefonických hovorov či púšťanie hlasnej hudby menej zdatným vodičom v rodine. Chýbať nemôže ani komunikačný systém SYNC2, ktorý vodičovi umožňuje jednoduchou, konverzačnou formou jazyka obsluhovať mobilný telefón, multimediálny systém, klimatizáciu či navigačný systém. Po vyslovení povelu „Som hladný“ mu systém dokonca zobrazí zoznam reštaurácií v okolí.
A na záver sa dostávame k motorom. Pod kapotou novinky nájdeme výhradne prepĺňané štvorvalce. Zážihový 1.5 EcoBoost (118 kW/160 k) konštrukčne vychádza zo známeho litrového trojvalca. Má však hliníkový blok namiesto liatinového a nahrádza dosluhujúcu jedna-šestku. Benzínový vrchol naďalej predstavuje dvojlitrový EcoBoost (177 kW/241 k). V ponuke najžiadanejších vznetových agregátov sa objaví niekoľko výkonových verzií štvorvalca 2.0 TDCi (88 kW/120 k, 110 kW/150 k, 132 kW/180 k). Práve naftový agregát premiérovo dostanete aj s pohonom oboch náprav.