Ford Mustang je revolučný prepĺňaným štvorvalcom i zadnou nápravou
Ford odhaľuje nový Mustang postupne v šiestich mestách na celom svete. Dáva tým jasne najavo, že automobilová legenda bude čoskoro dostupná na štyroch kontinentoch a fanúšikovia si ju už nebudú musieť dovážať z Ameriky.
Dá sa povedať, že šiesta generácia Mustanga je prelomová, pretože pod kapotou sa objavuje prepĺňaný motor a zadné kolesá majú nezávislé zavesenie.
Dizajnéri sa niektorými detailmi chceli čo najviac priblížiť prapredkovi zo šesťdesiatych rokov minulého storočia, ktorý odštartoval fenomén s názvom Mustang a v apríli budúceho roka oslávi päťdesiate výročie svojej exstencie. Odkazom na minulosť sú hlavne tvary masky chladiča a koncových svetlometov. Inak je retro skôr v menšine a dominujú hlavne moderné línie.
Evolúcia auto neobrala o veľkosť, práve naopak. Šiesta generácia v porovnaní s predchodcom narástla vo všetkých smeroch okrem výšky. Celková dĺžka auta má hodnotu 4.784 mm, šírka 1.916 mm a rázvor osí kolies 2.720 mm. Karoséria je prevažne oceľová, akurát predné blatníky a kapota motora pozostávajú z hliníka.
Napriek natiahnutému prednému previsu, si Mustang zachoval klasické proporcie. Pri pohľade z profilu zaujme ladne oblá línia strechy, ktorá akoby pochádzala z iného auta. Za príplatok ju môže nahradiť elektricky ovládaný plátený strešný diel, dodávaný do kabrioletu.
Ford ako prvú odhalil špičkovú osemvalcovú verziu GT s 19-palcovými kolesami. Pri slabších variantoch môžeme očakávať o palec menšie kolesá i jednoduchšie tvary kapoty motora.
Interiér je ďalším miestom, kde sa podľa americkej automobilky udiala revolúcia. Tvary palubnej dosky sú inšpirované minulosťou, no použité materiály a technológie vraj zodpovedajú 21. storočiu. Technici sľubujú, že plasty a kvalita čalúnenia neurazia ani obyvateľov starého kontinentu a elektronickí pomocníci potešia všetkých bez rozdielu.
Ide napríklad o systém Blis, upozorňujúci na prítomnosť iného vozidla v mŕtvom uhle, launch control pre modely s manuálnou prevodovkou a automatické medziplyny pre automat. Ovládanie mnohých funkcií prebieha cez dotykový displej na stredovej konzole.
Samotná kabína narástla predovšetkým do šírky. Viac priestoru údajne pribudlo aj v oblasti nôh.
V prípade podvozka bola najväčšia pozornosť konštruktérov venovaná zadnej náprave, ktorá má prvýkrát v histórii sériovo vyrábaných Mustangov nezávislé zavesenie kolies. To vraj zabezpečí skvelú ovládateľnosť auta aj na kľukatých európskych cestách. Vpredu nájdeme tradičné vzpery McPherson, kvôli zvýšeniu tuhosti doplnené o pomocný rám. Brzdové kotúče vpredu majú priemer 320 až 380 mm, v závislosti od motorizácie. Brzdový systém pre špičkové verzie so šesťpiestikovými strmeňmi vpredu dodáva Brembo.
Paleta poháňacách jednotiek má hneď tri položky. Najviac pozornosti priťahuje nový štvorvalec 2.3 EcoBoost s priamym vstrekovaním paliva a prepĺňaním prostredníctvom turbodúchadla typu twin-scroll. Keďže homologácia auta ešte prebieha, výkon 227 kW (309 k) pri 5.500 1/min a najvyšší krútiaci moment 405 Nm dostupný v rozsahu 2.500 až 4.500 1/min vraj máme brať s rezervou. Ford nevylučuje, že parametre tohto agregátu sa ešte zmenia.
Vidlicový šesťvalec s objemom 3.7 litra má dosahovať výkon okolo 221 kW (300 k) a kompletne prepracovaný päťlitrový osemvalec radu Coyote ponúkne 313 kW (426 k). Šesťvalec v Európe dostupný nebude, osemvalec áno.
Vyberať bude možné z dvoch šesťstupňových prevodoviek – manuálnej alebo automatickej. Okrem toho, že manuál bude možné kombinovať aj s osemvalcom, sme sa k prevodovým ústrojenstvám zatiaľ veľa nedozvedeli.