28988 opel astra st online autozurnal 1140x190

EÚ odhlasovala ešte prísnejšie limity emisií CO2! Ďalšia rana pre automobilový priemysel?

Prísne limity emisií CO2 sa stanú ešte prísnejšími. Európsky parlament nedávno schválil zníženie emisií štátov Európskej únie do roku 2030 o 60 %, a to v porovnaní s rokom 1990. 

Doteraz platilo, že členské štáty EÚ sa zaviazali znížiť emisie CO2 v porovnaní s r. 1990 o 40 %. Európska komisia spočiatku hovorila o sprísnení a znížení emisií CO2 o 55 %, nakoniec však prešiel 60 % návrh. Ide pritom o celkové emisie CO2 štátov, nielen z dopravy. No ako vám je už zrejmé, výrazne sa to dotkne aj automobilového priemyslu a cestnej dopravy ako takej. Tlak na výrobcov automobilov bude ešte väčší ako našponovaná súčasná situácia. V konečnom dôsledku sa to dotkne ľudí, ktorí si za nové autá priplatia ešte o čosi viac. No a čo majitelia a kupujúci jazdených vozidiel? Aj na nich sa pravdepodobne chystá ďalší "ekologický" tlak v podobe znevýhodnenia na papieri "zlomyseľných" starších áut so spaľovacími motormi... 

Nereálne prísne limity CO2? Vyzerá to tak

Skleníkové plyny na čele s oxidom uhličitým CO2 sú zákonodarcami Európskej únie prísne sledované. V posledných rokoch je tlak na znižovanie hodnôt značný. Prísne emisné limity postihujú najmä automobilky, ktoré sú nútené vyvíjať drahé technológie, ktoré aspoň na papieri znzujú čo i len o kúsok emisie CO2.

Environmentálna politika EÚ však nemá v hľadáčiku len dopravu a automobilový priemysel. Štáty EÚ sa zaviazali, že celkovo znížia hodnoty CO2 v porovnaní s rokom 1990 o niekoľko desiatok percent. Oproti pôvodným 40 % teraz prichádza do praxe až 60 % zníženie. V súčasnosti budú prebiehať dlhé rokovania s jednotlivými členskými štátmi. Nie všetkým je totiž nová hranica po chuti. "Problém" má napr. Poľsko, ktoré má v energetickom mixe veľký podiel uhlia. No a v rámci zlepšenia klimatických podmienok majú práve tepelné elektrárne, spaľujúce uhlie, skončiť. Inak limity nesplnia. Nesúhlasí tiež Česko, podľa ktorého by bolo už 55 % zníženie nereálne.

Prečítajte si tiež:

Komentár: Prísne emisné limity a budúcnosť automobilov v Európe

Okrem jednoznačných zástancov "zelenej budúcnosti" sa ozývajú hlasy kritikov a skeptikov, ktorí vidia situáciu triezvejšie. Tvrdia, že prísnejšie limity CO2 môžu byť pre jednotlivé štáty ťažkou skúškou. Od stola je ľahké schváliť vyššie perc. zníženie, no zatiaľ nevieme, koľko podnikov budú musieť štáty "zatvoriť" a ako sa to dotkne napr. aj zamestnanosti alebo ekonomiky ako takej.

Za nový klimatický cieľ hlasovalo 352 europoslancov, 326 poslancov bolo proti a 18 sa zdržalo hlasovania. Treba tiež podotknúť, že niektorí z europoslancov chceli podporiť až 70 % zníženie emisií CO2!

Automobilový priemysel dostane prísnejšími emisnými limitmi ďalšiu ranu. V konečnom dôsledku môžeme čakať, že ceny vozidiel so spaľovacími motormi porastú ešte výraznejšie. Ďalšie technológie  pre "čistejšie" výfukové plyny ako pokročilá forma elektrifikácie (hybridy) alebo predčasný vývoj nových spaľovacích motorov si svoju daň určite vyberú. Z našich vreciek...

Zdroj: idnes.cz

Advertisement