Honda 06 2020 1140x86 jazz
Thumb elektricky daf autozurnal  1 Thumb elektricky daf autozurnal  2 Thumb elektricky daf autozurnal  3

Elektrický DAF CF v konfigurácii 6x2

Prvé vozidlá DAF CF Electric – ťahače 4x2 – slúžia už od konca roku 2018 u troch holandských prepravcov a takisto v reťazci supermarketov Jumbo. Teraz DAF Trucks predstavil elektricky poháňaný podvozok CF v konfigurácii 6x2.

Prečítajte si tiež:

127 sanitiek na báze Sprintera

Prvý hasičský špeciál na CNG

Prvé trojnápravové elektrické vozidlá DAF ešte na sklonku roku 2019 absolvovali prevádzkové skúšky u holandských firiem HVC a ROVA, ktoré sa zaoberajú zvozom komunálneho odpadu. Začiatkom roku 2020 bude nasledovať Rotterdam a firma Cure, aby otestovali plne elektrický „smetiarsky“ truck s konfiguráciou náprav 6x2 vybavený manipulačným žeriavom.


Všetky tieto vozidlá majú pohonné ústrojenstvo VDL E-Power, elektricky ovládanú nadstavbu dodáva spoločnosť VDL Translift. Absolvujú náročné prevádzkové skúšky, v rámci ktorých prepravujú tovar napríklad medzi distribučnými strediskami a nákupnými centrami. Nemecká logistická spoločnosť Rhenus zasa používa vozidlá CF Electric na regionálnu prepravu kontajnerov. Vďaka efektivite, všestrannosti a praktickosti DAF CF Electric získal tento rok v Nemecku prestížne ocenenie „Green Truck Award“.

Model CF Electric produkuje pri prevádzke nulové emisie a minimum hluku, je teda ideálny nielen pre distribúciu tovarov, ale aj pre zvoz komunálneho odpadu. A práve na tento účel vyvinula spoločnosť DAF trojnápravový podvozok s jednou riaditeľnou zadnou nápravou ponúkajúci lepšiu manévrovateľnosť a ešte väčšie užitočné zaťaženie. Celková hmotnosť modelu CF Electric 6x2 je až 28 ton. Elektrické pohonné ústrojenstvo VDL E-power poskytuje výkon 210 kW a krútiaci moment 2000 Nm, teda rovnaké hodnoty ako má ťahač CF Electric. Batérie s celkovou kapacitou 170 kWh vystačia na bežné trasy pri zvážaní komunálneho odpadu – tieto vozidlá sa totiž zvyčajne po niekoľkých hodinách vracajú na vykládku do depa, kde ich možno za 30 minút nabiť na 80 % kapacity.

Spoločnosť HVC pôsobí v provinciách Noord-Holland a Flevoland a v oblasti Rijnmond, spoločnosť ROVA zasa v strednej a východnej časti Holandska. Obe testovacie vozidlá využívajú zariadenie, ktorým možno vykladať kontajnery zboku. Mesto Rotterdam a spoločnosť Cure pôsobiaca v eindhovenskej oblasti budú používať DAF CF Electric s manipulačným žeriavom umožňujúcim vyprázdňovanie odpadu z podzemných kontajnerov.