Suv bonus all bannery 1140x190 02

Driver Power 2021: S týmito autami sú majitelia najspokojnejší. Dominujú kórejské a japonské kúsky

Anketa spokojnosti Driver Power britského magazínu AutoExpress každoročne mapuje preferencie a spokojnosť britských motoristov s konkrétnymi modelmi áut. Záber ma vskutku široký, niekoľko desiatok tisíc motoristov hodnotí desiatky modelov vozidiel, ktoré sú v predaji.

Motoristi hodnotia spokojnosť v deviatich kategóriách a celkoch vozidiel - pohon, exteriér, interiér a komfort, jazdné vlastnosti, praktickosť, bezpečnosť, spotreba paliva, vnímaná kvalita/spoľahlivosť a infotainment. Finálne hodnotenie spotrebiteľskej ankety a poradie 75 modelov áut má váhu, motoristi totiž autá hodnotia na základe svojho vlastníctva a dlhodobého súžitia s konkrétnym vozidlom.

Vo svojej podstate ide o subjektívnu anketu, keďže iné nároky na vozidlo bude mať majiteľ lacnejších značiek ako napr. Dacia a iné majiteľ Porsche alebo Lexusu. No zároveň je "spokojnosť" celkovo dobrým ukazovateľom toho, ako dokáže auto slúžiť a aké atribúty jeho majitelia oceňujú. Driver Power 2021 hodnotí všetky oblasti a dáva priestor pre porovnanie. No výsledkom je rebríček najlepśích áut a taktiež hodnotenie v konkrétnych triedach.

Minulý rok vyhrala Kia Sorento. Tento rok patrí ďalšiemu kórejskému zástupcovi, a to Hyundai Kona. Kompaktný crossover hodnotia majitelia špičkovo takmer vo všetkých oblastiach (okrem jednej), a to od pohonných jednotiek až po cenu/hodnotu. Trochu menej bodov si pripísala Kona len pri hodnotení priestoru a praktickej stránky. Nečudo, na zadných sedadlách je málo miesta. 

Po Kone bola v absolútnom hodnotení druhá Kia Rio, nasledovala Mazda CX-5 a Toyota C-HR. Päticu najlepších áut podľa spokojnosti majiteľov uzatvára prvý európsky zástupca, Škoda Karoq. Nasleduje (po poradí) Škoda Kodiaq, Opel Grandland X, Volvo XC40, Kia Sportage a SEAT Ateca. 

Driver Power nie je len o celkovom poradí, ale aj o víťazoch jednotlivých tried.

Najlepšie autá v jednotlivých triedach

Mestské auto Kia Picanto
Malé auto Kia Rio
Prémiové malé auto MINI Hatch
Kompaktné rodinné auto Kia Ceed
Prémiové kompaktné rodinné auto Mercedes-Benz A
Kompaktné luxusné auto Tesla Model 3
Luxusné auto Mercedes-Benz E
Malé SUV Hyundai Kona
Stredné SUV Mazda CX-5
Prémiové malé SUV Volvo XC40
Prémiové stredné SUV Lexus NX
Športové auto BMW radu 2
Elektromobil Hyundai Kona Electric

Na ďalšej stránke článku si môžete pozrieť kompletnú tabuľku s celkovým umiestnením jednotlivých modelov.