299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb bmwmediaevent23.5.2018slovenia photozigaintihar 178 Thumb bmwmediaevent24.5.2018slovenia photozigaintihar 105 Thumb bmwmediaevent24.5.2018slovenia photozigaintihar 172 Thumb bmwmediaevent23.5.2018slovenia photozigaintihar 184 Thumb bmwmediaevent24.5.2018slovenia photozigaintihar 177 Thumb bmwmediaevent29.5.2018slovenia photozigaintihar 110 299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1024x597px Thumb bmwmediaevent29.5.2018slovenia photozigaintihar 123 Thumb bmwmediaevent29.5.2018slovenia photozigaintihar 125 Thumb bmwmediaevent30.5.2018slovenia photozigaintihar 230

(doplnené video) BMW M5: Dokonalým spôsobom spája dva protiklady

Keď mu pridáte, nevystrelí dopredu, ale doslova skočí. Pohon 4x4 sa v jeho prípade stal nevyhnutnosťou, aby vedel svoju obrovskú silu preniesť na cestu konzumovateľným spôsobom v každom počasí. Na suchom asfalte však funguje bravúrne aj ako zadokolka. Zatiaľ čo predchodcu som sa bál, nové BMW M5 by som chcel mať vo svojej garáži.

Nové BMW M5 ma asi najviac prekvapilo tým, ako konštruktéri v rámci svojich finančných a konštruktérskych mantinelov dokázali dotiahnuť takmer do dokonalosti komfortnú, každodennú a súčasne športovú stránku auta.

Najprv ku komfortu. Keď preladíte M5 do najviac „light“ nastavenia, doslova vám vyrazí dych ako si aj na 20-palcových valcoch vie poradiť s nerovnosťami našich ciest. Áno, z auta cítiť, že je tuhšie, má iné nápravy, uloženie, stabilizátory, rozšírený rozchod, výstuhy, teda celkovo dosť výrazne preladený podvozok v porovnaní s klasickou Päťkou vzhľadom na potrebu prenášania výrazne väčšej sily na cestu. Aj riadenie je citeľne ostrejšie. Už na klasickej Päťke som chválil, že spoza volantu sa ovláda ako o triedu menšie auto. M5 posúva rýchlosť riadenia a ovládateľnosť ešte o stupeň vyššie. Už v najkomfortnejšom režime cítiť ako aj na malý pohyb volantom reaguje celé auto. Doslova sa vrhá do zákruty. Pokiaľ ide o reakcie na prácu s volantom, veľmi pripomína pretekárske auto. V „light“ nastavení je to teda až natoľko príjemné auto, že bez problémov si ho viem predstaviť ako manažérsky služobák (ktorý ani nekričí svojim vzhľadom, pretože zo všetkých doterajších generácii vyzerá najcivilnejšie). Motor až prekvapuje mäkkými a veľmi kultivovanými reakciami na prácu s akcelerátorom a svoje tu zohráva aj nová 8-stupňová meničová automatická prevodovka od ZF, ktorá nahradila pôvodnú dvojspojku. V jej prípade si môžete zvoliť jeden z troch stupňov radenia, nielen pokiaľ ide o rýchlosť, ale aj jemnosť. Od úplne vláčnej zmeny prevodových stupňov ako v rodinnom aute až po super rýchle radenie s razanciou a kopancami. V automatickom aj manuálnom režime.

Na novej M5 ma vo všeobecnosti fascinuje, čo všetko si tu môžete nastaviť. Od prevodovky, cez riadenie, tlmiče, pohon (na výber je klasická štvorkolka, potom športová a čistá zadokolka) až po prednastavené režimy M1 a M2. Akoby BMW M5 chcelo byť pre každého, hoci výkonovo a charakterovo to rozhodne nie je auto pre každého. Pretože v rukách málo skúseného motoristu sa z M5 v najostrejšom naladení môže stať zbraň.

Červenými tlačidlami M1 a M2 na vrchu volantu sa viete zrýchleným spôsobom dostať k prednastaveným režimom auta. BMW M5 má úplne nový, špeciálne pre tento model navrhnutý joystick automatickej prevodovky. Tvorovo dokonalé M-kové športové sedadlá svojim vzhľadom pripomínajú Iron Mana.

 

Sám som ale ocenil, že môžem si vybrať medzi pohonom 4x4 (dokonca v dvoch režimoch) a čistou zadokolkou. Pretože keď naprší alebo nasneží, určite sa pri danom výkone budem cítiť istejšie so štvorkolkou, zatiaľ čo na suchu sa viac zabavím so zadokolkou. Počas testu v športovom režime som bol zvedavý práve na rozdiel medzi týmito režimami. Tlačidlami M1 a M2 na volante sa viete rýchlo dostať k prednastaveniu auta podľa vlastných preferencií. V M1 som mal napríklad všetko nastavené v najšportovejšom režime a ako pohon som si zvolil športovú štvorkolku. V M2 som urobil dve zmeny. Pohon som si preladil na čistú zadokolku a trochu som zjemnil razanciu radenia, aby mi pri preradení v zákrute zbytočne neustreľoval zadok následkom kopnutia pri zmene prevodového stupňa. Pohon 4x4 pre M5 nie je klasický xDrive ako ho poznáme z iných modelov značky. Ide o športovú štvorkolku, navrhnutú špeciálne pre M5, ktorá vždy dáva prím zadným kolesám a prednými si len pomáha pre efektívnejší, pokojnejší prenos krútiaceho momentu na cestu. V štandardnej štvorkolke je M5-ka príjemne neutrálna. V základnom režime najviac cítiť asistenciu predných kolies. Športová štvorkolka už dovolí zadnej časti viac podkĺznuť. Zadok s chuťou v zákrute ustrelí, ale len do určitej miery. Od určitej hranice sa auto začne narovnávať do zvolenej stopy. Aj preto som sa spočiatku najistejšie cítil v športovej štvorkolke, ktorá dovolí zábavu, ale nezaskočí vás príliš veľkým ustreľovaním zadku. Iná situácia nastáva potom po preladení auta do čistej zadokolky. Vtedy už M5 nič nebráni tancovať bokom v akomkoľvek rozsahu. Hoci aj tu musím podotknúť, že vďaka aktívnemu zadnému diferenciálu, ktorý sa dokáže v zlomku sekundy uzavrieť, ostáva auto aj v čistej zadokolke krásne čitateľné a ľahko zvládnuteľné. Musíte mať len odvahu podržať plyn. Čitateľnosťou a precíznosťou ovládania v drifte pri zadolke ma nová M5 veľmi príjemne prekvapila. Ak by som to mal zhrnúť, vo všetkých jazdných režimoch funguje auto presne ako má. Je medzi nimi citeľný rozdiel a žiaden z režimov by som nenazval prehnaným, nečakaným alebo nejakým spôsobom zákerným. Prechod do driftu je jemný, auto sa vždy upokojí a celkovo je krajšie a ľahšie ovládateľné než predchodca.

Z pohľadu podvozka a pohonu je nové BMW M5 špičkovo vyladené. Aj v najostrejšom športovom režime, kedy sa vrhá dopredu, prevodovka kope a zadné kolesá idú nechať všetok dezén na asfalte, aby čo najefektívnejšie preniesli silu na cestu, stále ste pánom situácie a viete mať plnú kontrolu nad autom.

Preplňovaný benzínový osemvalec objemu 4,4 l má vždy dostatok sily vystreliť vpred. Fascinovať vás nebude ani tak zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 3,4 sekundy, ktorým síce tiež vyráža dych. Oveľa viac ohuruje pružnosť agregátu a jeho chuť akcelerovať vo vyšších rýchlostiach. Najmä keď sa nadýchne väčšie turbo. Tlak do chrbta pod jeho taktovkou stojí za zážitok.

Zvedavý som bol aj na brzdy, ktoré boli doposiaľ slabou stránkou každej doterajšej generácie M5. V prípade testovacieho auta sa importér však poistil a k dispozícii nám dal auto rovno vybavené karbon-keramickými kotúčmi. No a tie prežijú aj veľmi hulvátske zachádzanie s autom. Aj vďaka tomu, že technici hmotnosť auta pod hranicou 2 tony, hoci je auto vybavené štvorkolkou. Čo sa týka výbavy, dopriať si môžete všetok komfort a luxus ako v klasickej Päťke. Obmedzenie nie je naozaj v ničom. Jediné, čo mi chýba je trochu viac zvuku. V športovom režime by si nová M5 zaslúžila ostrejší zvuk.

 

Technické parametre
motor  4.4 V8
zdvihový objem [cm3]  4395
výkon [kW/k]  441/600
pri otáčkach [1/min]  5600 - 6700
krútiaci moment [Nm]  750
pri otáčkach [1/min]  1800 - 5600
maximálna rýchlosť [km/h]  250
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 3,4
pohotovostná hmotnosť [kg]  1930
nameraná spotreba [l/100 km]  okt.13
batožinový priestor [l]  - 
cena testovaného modelu [€]  121.500

 

Kúpiť, či nekúpiť?

Čakal som, že nová M5 bude prekoňovaná a neohrabaná limuzína. Jej ovládateľnosť a celkové vyladenie mi však vyrazili dych. Chýba jej iba jediné - trochu viac zvuku.