Peugeot 09 2020 1140x190
Thumb toyota gr yaris 2 1 Thumb gr yaris 2020 platform 002 1 Thumb gr yaris produkcja 2 Thumb gr yaris produkcja Thumb gr yaris produkcja 3 Thumb toyota gr yaris 3 Continental 09 2020 1024x597 Thumb yaris gr 0009 1 Thumb yaris gr 0015 Thumb yaris gr 00112 1 Thumb toyota gr yaris 1

Divokú Toyotu GR Yaris vyrábajú špeciálnym spôsobom. Pozrite, ako

Je to výnimočný hot-hatch, preto sa jeho výroba líši od štandardu. Toyota GR Yaris sa rodí na špeciálnej výrobnej linke v závode Toyota Motomachi, odkiaľ vychádzali modely Lexus LFA. V tomto závode vyrábajú autá vo veľkej miere ručne.

GR Yaris má ľahkú konštrukciu s karbónovými prvkami, pohon všetkých kolies GR-Four, výkonný motor (192 kW/261 k) a manuálnu prevodovku. Z nuly na stovku zrýchli za 5,2 sekúnd a jeho maximálna rýchlosť je 230 km/h. Tento krátky opis však ani zďaleka neodráža to, ako toto auto vyniká na trhu so športovými hatchbackmi.

Takto vyrábajú hothact Toyota GR Yaris:

Odporúčame:

Ultimátna Toyota GR Yaris je v predpredaji! Poznáme ceny a výbavu

GR Yaris nie je iba posilnenou verziou mestského  Yarisu. Auto bolo od začiatku vytvorené pre amatérskych športovcov a prvky spoločné s ,,civilným” Yarisom sa dajú spočítať na prstoch jednej ruky. Úplne nový dizajn si vyžadoval neštandardný prístup aj k procesu výroby. Aby sa zaručilo, že každý exemplár bude vypracovaný do najmenších detailov, vytvorila Toyota úplne novú montážnu linku, ktorá ukazuje potenciál japonského výrobcu.

Čo odlišuje výrobný proces modelu GR Yaris? Namiesto tradičnej montážnej linky je každé vozidlo umiestnené na autonómnej platforme, ktorá ho preváža z jedného montážneho bodu do druhého. Auto má dodatočné body zvárania a lepenia, ktoré posilňujú konštrukciu a zabezpečujú vysokú tuhosť karosérie. Dosiahnuť to na tradičnej linke by bolo ťažké.

V továrni Motomachi bolo na výrobu  GR Yaris nasadených viac pracovníkov, ako je to v prípade iných modelov. Dôvod? Dôraz na kvalitu a vysoké očakávania zákazníkov. Inžinieri dozerajú na nastavenie geometrie kolies pri každom exemplári, ktorý opúšťa linku.

„Dokážeme vyrobiť veľké množstvo športových automobilov, ktoré sa nelíšia v kvalite. To nedokáže každý,” ubezpečuje Akio Toyoda, prezident  spoločnosti Toyota.

Toyoda, veľký fanúšik športových automobilov, sa osobne zapojil do procesu ladenia modelu  GR Yaris. Vozidlo testovali skúsení piloti z pretekárskeho tímu Toyota Gazoo Racing. To všetko preto, aby sa  čo najviac priblížilo k ideálu a poskytovalo skutočný športový pôžitok z jazdy.

GR Yaris bude dostupný aj na Slovensku. Vozidlo sa dostane k prvým zákazníkom koncom roka 2020. Cena je však známa už teraz - 33 200 €.

Prvý dojem z novej Toyoty Yaris: