Deväť najkrajších čerpacích staníc na svete. Jedna z nich stojí na Slovensku
Väčšina šoférov asi hodnotí krásu čerpacích staníc podľa totemov. Veľké tabule informujú o aktuálnych cenách palív a čím nižšie sumy na nich svietia, tým je pumpa príťažlivejšia. Redaktori magazínu fastcompany sa na "pumpy" pozreli ako na architektonické diela. A vedzte, že na svete je veľa takých, ktoré dokážu zaujať svojím vzhľadom.
Prvé dizajnovo príťažlivé čerpacie stanice vraj vznikli v Amerike. Stavali ich najmä v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch minulého storočia, kedy sa rozvíjala takzvaná automobilovej kultúra. Úlohou pestrej architektúry bolo, navnadiť šoférov, aby navštívili práve tú konkrétnu pumpu. Preto neprekvapí, že v deväťmiestnom rebríčku má Severná Amerika hneď štyroch zástupcov. Kritikom však neuniklo ani čerpadlo, stojace v obci Matúškovo, neďaleko Bratislavy.
Pumpa Conoco Tower stojí v meste Shamrock, štát Texas, a je súčasťou asi najznámejšej americkej cesty Route 66. V roku 1936 ju navrhol architekt Joseph Barry a dnes už neslúži pôvodnému účelu. Je z nej turistické centrum.
Takto vyzerá čerpacia stanica reťazca Union 76, ktorá stojí v Beverly Hills už od roku1965. Netradičný vzhľad prístrešku vymyslela architektonická kancelária William L. Pereira & Associates.
Futuristická pumpa Helios House stojí od roku 1997 v Los Anegeles. Dizajnéri z Office dA a Johston Marklee mysleli aj na inštaláciu solárnych panelov a zber dažďovej vody, ktorá sa sústredí do zásobníkov a slúži na neskoršie zavlažovanie okolia.
Predovšetkým so sklom a oceľou pracoval známy architekt Ludwig Miese van der Rohe, keď v roku 1969 navrhoval pumpu Nuns' Island. Dnes tento objekt v kanadskom Montreale slúži ako komunitné centrum.
Do rebríčka sa dostal aj návrh Jeana Prouvého. Ide o modulárny skelet predajne, ktorý v roku 1965 vznikol pre petrolejársku spoločnosť Total. Variabilná stavba mohla mať viac poschodí a slúžiť aj na iné účely než iba predaj občerstvenia či prevádzkových kvapalín.
Na taliansko-francúzskom pohraničí, v provincii Cuneo, stojí moderné dielo architektonického štúdia DaMilano. Čerpaciu stanicu zo skla a betónu sprevádzkovali v roku 2011.
Petrolejárska firma Repsol v roku 1997 oslovila Normana Fostera, aby navrhol jednotný dizajn pre dvesto čerpacích staníc po celom Španielsku. Foster vymyslel variabilné zastrešenie vo forme akýchsi dáždnikov, ktoré môžu mať rozličnú veľkosť. Vďaka nim sú pumpy Repsol už zdiaľky ľahko rozpoznateľné.
Jednu z architektonicky najzaujímavejších čerpacích staníc nájdete v gruzínskom meste Batumi. Futuristická stavba slúži tiež rýchlemu občerstveniu a jej súčasťou je zelená plocha a jazierko. Projekt vypracoval Giorgi Khmaladze.
Dizajnovo zaujímavú čerpaciu stanicu máme aj na Slovensku, v obci Matúškovo. Architektonické štúdiu SAD navrhlo zastrešenie v podobe obrátených dáždnikov zo železobetónu. Piliere zastrešenia zároveň odvádzajú dažďovú vodu. Dielo dopĺňa predajňa s dreveným opláštením. Pumpa GAS v tejto podobe stojí od roku 2011.