Detroitský autosalón videlo prvý víkend vyše 215.000 ľudí
Prvý tohtoročný medzinárodný autosalón sa už tradične koná v mekke amerického automobilového priemyslu.
Najvýznamnejšiu automobilovú výstavu tamojšieho kontinentu sme si spolu s tisíckami motoristických novinárov prezreli už pred týždňom ale pre verejnosť ju sprístupnili až uplynulý víkend. Otvorená bude do konca tohto týždňa.
Bilancia prvého víkendu je pozoruhodná. Expozície svetových automobiliek si počas úrvých 2 dní prezrelo 215.836 platiacich návštevníkov. „Množstvo správ uplynulého týždňa o debutujúcich modeloch áut vystavených v COBO centre prilákalo obrovský počet ľudí. Zaujímali ich najmä o atraktívne a nevšedné vozidlá. Obyvatelia Detroitu milujú svoj autosalón“, povedal šéf výstavy Scott LaRiche. Výstavisko bolo plné nadšencov a entuziastov, ktorí obdivovali lesknúce sa superšportiaky Ford GT, Honda/Acura NSX, Alfa Romeo 4C Spider, Maserati Alfieri, Lexus GS F, Ford Shelby 350GT, Mini John Cooper Works i Cadillac CTS-V. Zaujímali ich aj nové športovo-úžikové vozidlá z Európy Audi Q7, Mercedes GLE Coupé a Volkswagen Cross Coupé GTE, obrie pickupy z domácej produkcie Nissan Titan, RAM Rebell a Toyota Tacoma aj domáce elektromobily Tesla a Chevrolet Bolt a Volt. Tisíce návštevníkov si svojimi mobilnými telefónmi sami zhotovovali fotografie zo všetkých kútov výstaviska a vešali ich na sociálne siete, aby sa nimi mohli popýšiť pred známymi.
Otvárací víkend prešlo bránami výstaviska o 7.161 návštevníkov viacej ako v rovnakom čase minulého roka. Bol to najlepší výsledok za posledných 6 rokov. Absolútne najviac návštevníkov videlo automobilové expozície počas prvého dňa podujatia v roku 2000. Vtedy ich bolo až 118.877!
Tohtoročný detroitský autosalón vstúpil do histórie aj výsledkom charitatívnej zbierky. Počas piatkového večera organizovaného pre tamojšiu smotánku si výstavu prezrelo 13.350 miestnych prominentov, ktorí prispeli na podporu detských charitatívnych organizácií sumou 5,34 mil $.
Autosalón v Detroite potrvá do konca tohto týždňa. Vstupné je 13 $, pre seniorov (od 65 rokov) a deti vo veku od 7 do 12 rokov činí 7 $. Pre deti do 6 rokov v spoločnosti rodičov alebo iných dospelých je vstup voľný.
Pripomínam, že kedysi svetové automobilové centrum je najchudobnejším mestom USA. Veriteľom dlhuje asi 18,5 mld $, čo je asi 26.000 $ na obyvateľa! Pritom v 50-tych rokoch minulého storočia 2-miliónový Detroit prekvital. Bolo to štvrté najľudnatejšie veľkomesto krajiny s najnižšou nezamestnanosťou. Okolité automobilky vtedy zamestnávali 300.000 ľudí. Odvtedy sa situácia dramaticky zmenila. Z niekdajšieho slávneho automobilového centra sa odsťahovalo vyše 1 milión ľudí a životné podmienky klesli na úroveň rozvojových krajín. V meste s najväčšou kriminalitou v USA funguje iba 60 % verejného osvetlenia, jazdí iba tretina sanitiek, je v ňom 78.000 prázdnych domov, 18 % nezamestnanosť, vyše polovica obyvateľov neplatí daň z nehnuteľnosti a na núdzové volanie polícia reaguje až po 1 hodine (celoštátny priemer je 11 min). Je to aj dôsledok obrovských pouličných nepokojov v dejinách krajiny. V lete 1967 sa tam 5 dní búrili tisíce miestnych afroameričanov, ktorí rabovali domy a podpaľovali budovy a pri zrážkach s políciou zahynulo 44 ľudí. Vzbura nasmerovala Detroit na cestu rýchleho úpadku. Po nej už mnohé obchody neotvorili a počet ľudí utekajúcich z mesta prudko rástol. Odchádzali najmä vzdelanejší bieli obyvatelia. Ostalo tam už iba 700.000 ľudí (83% tvoria afroameričania), z ktorých tretina žije v chudobe.