Vw 06 2020 1140x190 t cross
Thumb 01 daf predstavuje aebs3 Thumb 02 daf predstavuje aebs3 Thumb 03 daf predstavuje aebs3

DAF Trucks predstavuje AEBS-3

Pre zvyšovanie bezpečnosti svojich vozidiel i cestnej premávky spoločnosť DAF Trucks začala štandardne dodávať vylepšenú verziu AEBS do všetkých modelových radov.

Nová generácia autonómneho núdzového brzdenia AEBS-3 dokáže zabrániť zrážke kamiónu so stojacimi i pohybujúcimi sa vozidlami až do rýchlosti 80 km/h. Sofistikovaný bezpečnostný systém ponúka výrobca v kombinácii s adaptívnym tempomatom (ACC) a výstrahou pred čelným nárazom (FCW).

Najnovší systém AEBS, ktorý prezentuje DAF Trucks, využíva pre zisťovanie neďalekých i vzdialených objektov veľmi presný radar so 16 anténami (predtým ich bolo 7). Radar obsahuje špičkový snímač s najdlhším dosahom v tomto segmente –až 250 metrov (predtým 200 m), čo umožňuje skôr rozpoznať potenciálne kritické situácie. Bezkonkurenčný je tiež rozsah monitorovania priestoru pred vozidlom: uhol snímania 120° (predtým 50°), maximálna šírka záberu 70 m. To podporuje rýchlejšie vyhodnocovanie potenciálne nebezpečných situácií, pričom systém spoľahlivo pracuje aj za nepriaznivého počasia či zlej viditeľnosti, napríklad v hmle alebo pri zapadajúcom slnku.

Efektívny až do 80 km/h

Systém AEBS spolupracuje s brzdovým systémom a systémom riadenia stability vozidla. Ak predvída nebezpečnú situáciu, prostredníctvom zvukových signálov a optických i haptických varovaní (vibrovanie brzdového pedála) vyzýva vodiča, aby zareagoval na hroziacu zrážku. Ak šofér nekoná, truck automaticky spustí núdzové brzdenies cieľom zabrániť havárii alebo znížiť následky nárazu do pohybujúceho sa alebo stojaceho objektu v jazdnej dráhe. Inovovaný produkt je súčasťou štandardnej výbavy všetkých vozidiel radu DAF LF, CF a XF.