Cupra leon blizsie banner 970x250px 03

Dacia Spring v losom teste prekvapila! (VIDEO)

Dacia Spring je lacný elektromobil s výkonom 33 kW (44 k), úzkou a vysokou a karosériou a malými kolesami s pneumatikami 165/70 R14. Ľahučké auto s hmotnosťou jednej tony však v losom teste prekvapilo! Dokázalo ho zvládnuť v rýchlosti 77 km/h a zahanbilo tak mnohé športové autá súčasnosti. Dokonca sa priblížilo elektrickému Porsche Taycan, ktore test zvládlo len o 1 km/h vyššou rýchlosťou.

Losí test je už roky skúškou bezpečného správania auta pri núdzovom manévri. Má škandinávske korene, keďže na tamojších cestách nie je problém stretnúť veľmi vysokú zver, ktorej sa treba vyhnúť a následne rýchlymi rukami vrátiť auto späť do jazdnej dráhy. 

Video Dacie Spring v losom teste:


 


Ak by ste si mysleli, že nízke auto so športovým podvozkom je zárukou úspechu a prejazdu vysokou rýchlosťou, youtube kanál km77 vás niektorými videami prekvapí. V poslednej dobe sa stáva pomerne často, že aj športové modely v losom teste (alebo ak chcete v normovanom teste dynamiky ISO 3888-2: 2011) zlyhajú. Jednoducho, nedokážu zvládnuť manéver rýchlosťou 77 km/h, ktorá je považovaná za akýsi zlatý štandard. Ak auto zvládne losí test v nižšej rýchlosti, avšak minimálne 70 km/h, ešte stále testom prešlo, no ako dobrý výsledok to považovať nemôžeme.

Posledným prekvapením je najlepší pokus lacného rumunského elektromobilu, ktorý zvládol manéver pri 77 km/h. Optikou elektromobilov tak porazil nielen Hondu E s optimálnym rozložením hmotnosti 50:50 (75 km/h) , ale aj Mazdu MX-30 (74 km/h) alebo SEAT Mii (70 km/h).

Dacii Spring pomohla ľahučká a rozmermi veľmi kompaktná karoséria s dĺžkou len 3,7 m. Do "bránok" sa tak lepšie zmestí, aj keď pri tom obstojne tancuje. Výslednou rýchlosťou 77 km/h jednoznačne zažiarila a porazila oveľa zvučnejšie, športom okorenené autá. No nie je všetko zlato čo sa blyští... Vodič mal pri manévri s rýchlosťou 77 km/h plné ruky práce. Všimnite si, ako sa musel "nadrieť", aby nasmeroval pretáčavú Daciu do cieľa. Ide o skúseného pilota, ktorý má za sebou stovky losích testov... Je veľmi pravdepodobné, že v rukách "bežných" motoristov by ukočírovanie Springu pri takejto rýchlosti nebolo úplne najľahšie. Tak či tak, najlacnejší elektromobil s hravým podvozkom to v tejto konkrétnej disciplíne dokázal natrieť mnohým autám... A preto príjemne prekvapil ;) 

Viac sa o novej Dacii Spring dozviete v nasledujúcom článku. Poznáme už aj slovenské ceny:

Ľudový elektromobil Dacia Spring je v predaji už aj na Slovensku. Poznáme cenu a výbavu