299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb all new duster  extt jblemal  016 Thumb 1 Thumb 3 Thumb 2 Thumb 4 Thumb 5 1024x597 conti wc8s sk Thumb 6 Thumb all new duster  extt jblemal  001 Thumb all new duster  extt jblemal  002 Thumb all new duster  extt jblemal  007 Thumb all new duster  extt jblemal  014 Thumb all new duster  extt jblemal  023 1024x597 conti wc8s sk Thumb all new duster  extt jblemal  035 Thumb all new duster  extt jblemal  051 Thumb all new duster  extt jblemal  063 Thumb all new duster  extt jblemal  070

Dacia Duster II: Jazdí o triedu lepšie

To, čo na prvý pohľad vyzerá ako ľahká modernizácia, je v skutočnosti veľmi dobre premyslená generačná premena. Z užitočnej plechovice sa stalo príjemné auto.

Hoci nový Duster pôsobí navonok podobne ako jeho predchodca, dojem z auta je úplne iný. Stačí nastúpiť do vnútra. Predchodcovi sa šofér musel prispôsobiť. Posed za volantom bol zväčša otázkou kompromisu a práve v tom je novinka revolučná. Má totiž nové predné sedadlá - citeľne väčšie i pohodlnejšie. Šoférove môže obsahovať dokonca aj bedrovú opierku. Dôležitejší je však široký rozsah výškového nastavovania. Ak predtým človek chcel sedieť vyššie, zadkom sa musel posunúť dopredu. Teraz stačí „pumpovať“ páčkou ako v ktoromkoľvek modernom aute. Tým dobré správy nekončia, pretože volant môžete po novom nastaviť aj v pozdĺžnom smere. V novom Dusteri sa sedí tak pohodlne, ako v žiadnej inej Dacii. Omnoho lepší pocit z auta dáva nečakane precízna kulisa radenia šesťstupňovej manuálnej prevodovky (skombinovanej s motorom 1,2 TCe) a modernejšie riadenie. Hydraulický posilňovač nahradil elektrický, čo niekto môže vnímať ako negatívum. Lenže nové riadenie je citlivejšie okolo stredovej polohy a má aj strmší prevod, takže s autom sa príjemnejšie manévruje. Elektrický posilňovač dostal premenlivý účinok. To znamená, že s rastúcou rýchlosťou riadenie postupne tuhne. Pôsobí to celkom prirodzene.

Predné sedadlá sú podstatne pohodlnejšie. Šoférove má praktickejší systém výškového nastavovania, bedrovú aj lakťovú opierku. Nový Duster na rozdiel od predchodcu už
nemá výškovo nastaviteľné bezpečnostné pásy vpredu. Komfort na zadných sedadlách sa nezmenil. Koženkové čalúnenie sa bude ľahko udržiavať, ale pre rodinné použitie
by sme si vybrali radšej látku.

 

Nevymäkol

Rumunské SUV je teraz podstatne príjemnejším autom pre každodenný život. Obavy, že Duster príliš „vymäkol“ a je z neho ďalší Nissan Qashqai alebo Renault Kadjar však nie sú na mieste. Z auta stále vyžaruje robustnosť a DNA Dacie. Zadívajte sa napríklad na novú palubnú dosku. Vyzerá výborne a má konečne vyššie umiestnený dotykový displej multimediálneho systému. Detailný pohľad odhalí, že palubná doska je zostavená z minimálneho počtu dielov. Skrátka tak, aby plasty s pribúdajúcimi rokmi a kilometrami v teréne nezačali vŕzgať.

Airbag spolujazdca zostal na pôvodnom mieste. Odkladacia skrinka je tým pádom hlboká, ale nízka. Konštruktéri preto na palubnú dosku pridali ešte jeden otvorený odkladací priestor pred spolujazdcom – dokonca s protišmykovou gumenou podložkou. Lepšie vybavené varianty majú aj zásuvku pod pravým predným sedadllom, určenú na dokumenty, tablet alebo notebook. Mäkčené povrchy sú v Dusteri len tam, kde človek reálne prichádza do styku s autom. Čiže iba na lakťových opierkach v predných dverách a medzi prednými sedadlami. Do výbavy pribudli tri hlavné novinky – systém monitorujúci slepý uhol, automatická klimatizácia a bezkľúčový vstup, vrátane štartovania. Na vonkajších kľučkách nenájdete žiadne tlačidlo, ktorým by sa auto dalo manuálne zamknúť alebo odomknúť. Systém reaguje iba na priblíženie sa k autu s kľúčom vo vrecku. Mimochodom, kľúč - respektíve diaľkový ovládač - je na nerozoznanie od najnovších Renaultov. Chýba mu akurát funkcia zavretia okien po zamknutí.

Systém monitorujúci mŕtve uhly využíva štyri senzory umiestnené v rohoch auta a pracuje do rýchlosti 140 km/h. Svetielko v spätnom zrkadle by mohlo svietiť výraznejšie,
hlavne v slnečnom počasí ho šofér ľahko prehliadne.

 

Kufor sa máličko zmenšil

Vonkajšie rozmery Dacie Duster zostali prakticky rovnaké. Pribudlo iba pár milimetrov navyše v oblasti predného a zadného previsu. Identická je tým pádom aj priestorová ponuka na zadných sedadlách. Zadné operadlá sú naďalej kratšie, takže dospelému pasažierovi neposkytnú úplne dokonalú oporu. Kufor sa dokonca o pár litrov zmenšil, pretože v ňom pribudlo viac tlmiacich materiálov. Verzia s pohon predných kolies má hlbší batožinový priestor a rezervné koleso je ukotvené zospodu, pod autom. Štvorkolka dostala o čosi plytší batožinový priestor, pretože plnohodnotná rezerva je jeho súčasťou. Potešilo nás oplastovanie nakladacej hrany (doteraz tam bol odhalený plech, ktorý sa ľahko poškriabal), ale aj čalúnené boky kufra (predtým boli z plastu). Naopak, krycie plató je stále nešikovné. Po otvorení dverí sa dvihne iba minimálne a komplikuje prístup do priestoru pre náklad.

Objem kufra závisí od verzie: dvojkolka pojme 445 litrov, štvorkolka 376 l (bez rezervného kolesa 411 l). Palubná doska vyzerá omnoho lepšie než predtým, aj plasty sú o čosi kvalitnejšie. Stredová konzola je tvarovaná tak, aby neobmedzovala pravé koleno šoféra. Ľavé koleno môže atakovať veľké madlo na dverách.

 

Aj keď to na prvý pohľad tak nevyzerá, reálne sú všetky povrchové časti karosérie úplne nové. Novinka pri priamom porovnaní s predchodcom pôsobí ešte mohutnejším a terénnejším dojmom. Vďačí za to najmä vyššej prednej časti s väčšími svetlami. Ozdoba imitujúca ochranný plech podvozka nie je nastriekaná striebornou farbou. Ide o diel priamo lisovaný zo strieborného plastu, takže pri poškriabaní v ňom nezostanú čierne ryhy. O čosi hlbšie - priamo pod motorom - sa nachádza ozajstný ochranný plech. Plechovú časť predných dverí si Duster požičal od Sandera, respektíve od Loganu. Aj to je spôsob, ako nenápadne šetriť náklady. Lenže dvere na SUVčku tým pádom neprekrývajú prahy, takže pri vystupovaní zo špinavého auta pozor na nohavice. Vzadu udrú do očí hlavne koncové svetlá s výraznou grafikou. Cúvacie svetlo a hmlovka sa presunuli dole do nárazníka a sú viac na rane v prípade parkovacích či terénnych „ťukesov“. Dizajnéri doladili aj veľa drobností. Napríklad ťažné oká vpredu i vzadu dostali plastové krytky a dlhý prút nahradila elegantnejšia anténa umiestnená v zadnej časti strechy.

 

Na rozbitých cestách je doma

Počas prvých jázd v Grécku nás zaujímalo hlavne to, ako si Duster vie poradiť s nekvalitnými cestami. Odolnosť podvozka je popri cene asi najväčším lákadlom áut značky Dacia. Preto sme hneď vybehli na šotolinové cesty, akých je v okolí Atén neúrekom. Duster napriek 17-palcovým kolesám - najväčším aké kedy Dacia montovala na sériový model - nesklamal. Auto má tuhšie pružiny, ktoré nedovolia karosérii rozhojdať sa a zároveň veľmi účinné tlmiče. Do karosérie neprechádzajú žiadne rázy a auto na šotoline pôsobí veľmi hutným dojmom. Na krivoľakých asfaltových cestách nám prišlo vhod hlavne nové riadenie. Duster nikdy nebol o vypletaní zákrut, ale trúfame si povedať, že hanbu rozhodne neurobí. Snáď len avizovaný veľký pokrok v odhlučnení kabíny sme nezaznamenali. Výrobca tvrdí, že vnútri je až o polovicu viac tlmiacich materiálov. Okná v predných dverách sú hrubšie a čelné sklo je viac sklonené. Auto nám na pomery tejto cenovej kategórie pripadá primerane tiché, zvlášť s benzínovým motorom. Sľubovaný radikálny pokrok sme ale nepostrehli. Azda by vynikol po priamom presadnutí z predchodcu do novinky. V novom Dusteri viac ako hluk odvaľujúcich sa kolies, počuť aerodynamický šum.

Kamerový systém síce neponúka moderný pohľad na auto z vtáčej perspektívy, ale aj tak funguje výborne. K dispozícii sú štyri pohľady - dopredu, dozadu, na pravé a ľavé predné koleso. Navádzacie čiary sú statické, rozlíšenie obrazovky dostatočné.

 

Nový motor ešte len príde

Ponuka motorov sa vôbec nezmenila. K dispozícii je naďalej atmosférická jedna-šestka SCe (84 kW/ 114 k), prepĺňaný štvorvalec 1,2 TCe (92 kW/125 k) a turbodiesel 1,5 dCi (66 kW/90 k, 81 kW/110 k). Od zástupcov značky sme sa dozvedeli, že Dacia pripravuje jednu veľkú zmenu. Benzínovú jedna-dvojku kvôli emisiám nahradí úplne nový agregát, ktorý pravdepodobne bude dostupný aj s dvojspojkovou prevodovkou. Tým pádom by sme sa v Dusteri konečne dočkali kombinácie benzín-automat. Pocitovo je voľbou číslo jeden z aktuálnej ponuky práve benzínový turbomotor. Pracuje veľmi potichu a zároveň ponúka solídnu dynamiku. Sprevodovanie šesťstupňového manuálu je ideálne naladené pre pohyb v meste a na vidieku. Pri diaľničnej stotridsiatke otáčky dosahujú 2800/min, čo síce nie je veľa, ale spotreba stúpa cez osem litrov. Po okreskách nie je problém jazdiť za šesť. Turbodiesel 1,5 dCi spriahnutý so šesťstupňovou dvojspojkovou prevodovkou EDC sa hodí na časté dlhé výlety. Aj na diaľnici si vystačí so šiestimi litrami nafty na sto kilometrov.

Po medzinárodnej prezentácii v Grécku nevieme, aká je nová Dacia Duster v ozajstnom teréne. Pripravená terénna vložka bola až príliš jednoduchá. Svetlá výška podvozka dosahuje 210 milimetrov a pohon 4x4 sa nezmenil. Jeho základom je naďalej elektromagneticky ovládaná medzinápravová spojka. Štvorkolka má viacprvkovú zadnú nápravu a po novom aj asistenta pre zjazd z kopca. V strmých výjazdoch pomôže krátky prvý prevodový stupeň, schopný čiastočne nahradiť redukciu.

 

Cena začína od 9.990 eur

Slovenský importér udržal štartovaciu cenu Dustera na nezmenenej úrovni. K dispozícii sú celkovo štyri stupne výbavy. Základný Access je vyhradený pre motor 1,6 SCe (84 kW/114 k), päťstupňovú prevodovku a pohon predných kolies. Vo výbave je šesť airbagov, centrálne zamykanie či palubný počítač. Nami skúšaný turbomotor 1,2 TCe dostanete až od druhej najvyššej výbavy Comfort, ktorá zahŕňa aj manuálnu klimatizáciu, tempomat alebo volant s koženým vencom. Benzínové turbo s pohonom 4x2 stojí 13 590 eur, so štvorkolkou 15 390 eur.